Rzeszów - Poniedziałek, 23.06.2025
Reklama

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na przyszły rok przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci pochodzącego z Podkarpacia naukowca. Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, chemik i fizyk, a także działacz polskiego podziemia niepodległościowego. Politechnika Rzeszowska, której patronem jest naukowiec, zainicjowała działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza, która właśnie zakończyła się sukcesem.

Jak możemy przeczytać w uchwale podjętej 29 października, "Sejm RP szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Ponadto senat w swojej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Reklama
Ignacy Łukasiewicz całe swoje życie zawodowe i prywatne związał z Podkarpaciem. Urodzony w 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca, uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W tamtym czasie rozpoczął także działalność niepodległościową, w wyniku której został aresztowany. Studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu.

Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki, w której pracował. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Naukowiec był także współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej i pierwszej na ziemiach polskich destylarni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Stanął też na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

12-latka potrącona przez ciężarówkę. Śmigłowiec LPR w akcji

TRYŃCZA. 12-letnia dziewczynka kierująca jednośladem, została potrącona przez samochód ciężarowy. Ranna rowerzystka została przetransportowana śmigłowcem LPR do rzeszowskiego szpitala.

Podkarpacie

Łatwiej o paszport. Podkarpacki Urząd Wojewódzki wprowadza udogodnienia

PODKARPACIE. Podkarpacki Urząd Wojewódzki wprowadził ułatwienia dla osób wnioskujących o paszport – punkty paszportowe będą czynne również w soboty, a we wtorki będą pracowały dłużej.

Podkarpacie

Zwłoki mężczyzny w zaparkowanym samochodzie

MIELEC. Przy ulicy Biernackiego, w zaparkowanym samochodzie, ujawniono ciało 64-letniego mieszkańca Mielca. Zwłoki były w stanie rozkładu. Policja wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny.

Podkarpacie

Koronawirus. Raport zakażeń na Podkarpaciu [23.06.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie podkarpackim. Wyzdrowiało 6 osób.

Podkarpacie

7 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Brak zgonów [22.06.2021]

PODKARPACIE.  7 nowych zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim – poinformowało Ministerstwo Zdrowia w porannym komunikacie. Nie odnotowano żadnych zgonów.

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW! Dziś na Podkarpaciu burze z gradem

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla całego województwa podkarpackiego, w związku z prognozowanymi burzami.

Podkarpacie

33-latek pierwszą ofiarą wody w tym sezonie na Podkarpaciu

PODKARPACIE. 33-letni mężczyzna utonął w zalewie w Wojkowie. Obowiązuje tam zakaz kąpieli. To pierwsza ofiara wody na Podkarpaciu w tym sezonie letnim.

Podkarpacie

Dachowanie w Dzierdziówce. Nie żyje 48-latek

PODKARPACIE. Trwa ustalanie okoliczności wypadku, do którego doszło w sobotę, w Dzierdziówce. W zdarzeniu śmierć poniósł 48-letni kierowca peugeota.

Reklama