Rzeszów - Piątek, 09.05.2025
Reklama

7 estakad, 8 mostów, 8 wiaduktów. Kolejny krok do budowy S19 Domaradz - Krosno

Dodano:

Wizualizacja drogi ekspresowej S19 Domaradz - Krosno, widok na wiadukt nad S19 / źródło GDDKiA Oddział w Rzeszowie
Wizualizacja drogi ekspresowej S19 Domaradz - Krosno, widok na wiadukt nad S19 / źródło GDDKiA Oddział w Rzeszowie
PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrada złożyła do Wojewody Podkarpackiego wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla drogi ekspresowej S19 na odcinku Domaradz – Krosno. Uzyskanie tej decyzji umożliwi rozpoczęcie budowy. To przedostatni krok przed rozpoczęciem budowy.

- Wydana przez wojewodę decyzja określi granice terenu przewidzianego do przejęcia pod budowę drogi i umożliwi rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za przejmowane na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości. Postępowanie administracyjne w tej sprawie będzie prowadziła Wojewoda Podkarpacki. Powołani przez niego niezależni biegli - rzeczoznawcy majątkowi - oszacują wartość nieruchomości, co będzie podstawą do wydania decyzji odszkodowawczej. Na jej podstawie GDDKiA wypłaci odszkodowanie za przejęte nieruchomości – wyjaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Rzeszowie.

Po uzyskaniu decyzji ZRID, wykonawca będzie mógł rozpocząć roboty budowlane. Stanie się to najprawdopodobniej w połowie bieżącego roku.

Umowę na realizację tego odcinka drogi ekspresowej S19 podpisano w listopadzie 2022 r. Inwestycję o wartości blisko 1,1 miliard złotych wykona firma Mostostal Warszawa. Nowa droga będzie miała 12,5 km długości. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2026 roku.
Reklama
Inwestycja realizowana będzie w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych w systemie Projektuj i buduj. Powstanie droga o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach oraz pas awaryjny. Zadanie obejmuje również budowę kilkunastu obiektów inżynierskich. Powstanie siedem estakad, osiem mostów oraz osiem wiaduktów drogowych. Wybudowane zostaną także trzy przejścia dla zwierząt, trzy przepusty oraz szereg obiektów w ciągu dodatkowych jezdni.

W ramach inwestycji powstaną także dwa Miejsca Obsługi Podróżnych MOP w miejscowości Zagórze – jeden w kierunku Barwnika, drugi w kierunku Rzeszowa.

Droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia BRD, infrastrukturę systemu zarządzania ruchem oraz urządzenia ochrony środowiska. W ramach zadania zostaną wybudowane dodatkowe jezdnie obsługujące teren przyległy, przebudowane zostaną drogi poprzeczne kolidujące z inwestycją, cieki wodne, a także infrastruktura techniczna.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który na terenie województwa podkarpackiego będzie miał docelowo długość ok. 169 km. Do użytku oddano już 81,8 km drogi. 72,9 km pozostaje w realizacji, a kolejne 11,6 km jest w przygotowaniu.
 
 
Źródło: GDDKiA Oddział w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia [14.02.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 308 zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu, w tym 25 ponownych zakażeń. Wyzdrowiało 1481 osób. Nie odnotowano zgonów.  

Podkarpacie

Tragedia w Trześniowie. Zabił 92-latkę i podpalił jej dom, aby zatrzeć ślady

PODKARPACIE. Policjanci z Brzozowa wyjaśnili okoliczności pożaru domu w Trześniowie, w którym zginęła 92-letnia kobieta. Jak się okazało, przyczyną jej śmierci nie był pożar.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [10.02.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 1180 zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 9 osób.

Podkarpacie

Czołowe zderzenie osobówki z cysterną na DK19 w Iskrzyni. Jedna osoba ranna

PODKARPACIE. Droga w miejscu wypadku jest zablokowana. Policja wprowadziła objazdy.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu powstaną nowe przystanki kolejowe

PODKARPACIE. Dodatkowe przystanki powstaną w Mielcu, Chorzelowie i Strzyżowie. 

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 1200 zakażeń, 25 zgonów [9.02.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 1208 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim. 

Podkarpacie

79-letnia kobieta zginęła w pożarze domu

PODKARPACIE. Kilka zastępów straży pożarnych gasiło pożar jednorodzinnego domu w miejscowości Niedźwiada w powiecie ropczycko-sędziszowskim. W budynku znaleziono zwęglone zwłoki kobiety, najprawdopodobniej właścicielki domu.

Podkarpacie

Wypadek na A4 koło Łańcuta. 1 osoba ranna

POKDAPRACIE. 77-letnia kobieta ucierpiała w zderzeniu dwóch samochodów osobowych na łańcuckim odcinku autostrady A4.

Reklama