Rzeszów - Środa, 01.07.2026
Reklama

Alert IMGW! Upał do 39 stopni i gwałtowne burze w poniedziałek na Podkarpaciu

Dodano: 29.06.2026 r. / Redakcja

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

PODKARPACIE. W poniedziałek 29 czerwca termometry pokażą nawet 39 stopni Celsjusza, a po południu nad region mają nadciągnąć gwałtowne burze którym może towarzyszyć porywisty wiatr oraz grad. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymuje w mocy ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia przed upałem oraz ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami.

Po kilku dniach narastającego skwaru poniedziałek ma być kulminacją fali upałów. Na większości obszaru województwa — w pasie obejmującym między innymi Rzeszów, Tarnobrzeg, Przemyśl, Krosno i Stalową Wolę wraz z otaczającymi je powiatami — synoptycy prognozują temperaturę maksymalną od 35 do 39 stopni. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 18 do 25 stopni.

Nieco łagodniej będzie na południu regionu. W powiatach bieszczadzkim, jasielskim, krośnieńskim, leskim i sanockim termometry pokażą od 33 do 36 stopni, a w nocy od 17 do 21 stopni. Również tutaj obowiązuje jednak ostrzeżenie trzeciego stopnia — pierwotnie niższego rzędu, które IMGW podniósł do najwyższego poziomu w związku z utrzymującym się zagrożeniem.

Ostrzeżenia przed upałem obowiązują do godziny 20:00 w poniedziałek.

Po upale przyjdą burze

W poniedziałek dla niemal całego województwa obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami. W większości powiatów, w tym w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie i Tarnobrzegu, obowiązują one do godziny 22:00, a w powiatach dębickim, kolbuszowskim, mieleckim i ropczycko-sędziszowskim do godziny 20:00.

Reklama

Synoptycy prognozują burze, którym miejscami towarzyszyć będą bardzo silne opady deszczu rzędu 30–40 milimetrów oraz porywy wiatru sięgające 90 kilometrów na godzinę, a punktowo nawet 100 kilometrów na godzinę. Lokalnie może spaść grad.

W ślad za burzami pojawiło się także ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody, ważne do godziny 1:00 w nocy z poniedziałku na wtorek. Obejmuje ono zlewnie dopływów Wisły oraz zlewnię Strwiąża. Intensywne, punktowe opady mogą spowodować lokalne podtopienia, zwłaszcza na obszarach miejskich i w zlewniach zurbanizowanych.

Jak postępować podczas upałów

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o podstawowych zasadach postępowania podczas upałów. W miarę możliwości należy ograniczać przebywanie na słońcu, a podczas pobytu na zewnątrz nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież oraz stosować kremy z filtrem UV. Pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie.

Należy również pamiętać o piciu dużych ilości niegazowanej wody, aby uniknąć odwodnienia. W ciągu dnia warto zamykać okna i zasłaniać żaluzje lub rolety, co pozwoli ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Wypadek w Łańcucie. Zderzyły się trzy pojazdy

ŁAŃCUT. Łańcuccy policjanci ustalają szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na drodze krajowej nr 94 w Łańcucie. W wyniku zderzania trzech pojazdów do szpitala trafiły cztery osoby.

Podkarpacie

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Radymnie

PODKARPACIE. Do wypadku doszło dziś rano. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności zdarzenia.

Podkarpacie

Pierwsza ofiara czadu na Podkarpaciu w tym sezonie

PODKARPACIE. Do tragedii doszło w miejscowości Grzęska w powiecie przeworskim.

Podkarpacie

Fundacja Dr Clown poszukuje wolontariuszy na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Poszukiwane są osoby chętne do dzielenia się dobrą energią w szpitalach i placówkach specjalnych w Przemyślu, Rzeszowie i Sanoku. Aby zostać wolontariuszem należy mieć ukończone 18 lat, górnej granicy nie określono. 

Podkarpacie

Oddziały paszportowe zamknięte przez tydzień

PODKARPACIE. Przerwa związana jest z wdrożeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych.

Podkarpacie

Kolejny krok w kierunku podpisania umowy na budowę S19 Domaradz - Krosno

PODKARPACIE. Przetarg na realizację inwestycji przeszedł pozytywnie kontrolę uprzednią Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na A4. Zginął 83-letni mężczyzna

PODKARPACIE. Do wypadku doszło na autostradzie A4 w miejscowości Wola Wielka.

Podkarpacie

W weekend wzmożony ruch pojazdów wojskowych na trasie Rzeszów - Nowa Dęba

PODKARPACIE. W nocy z soboty na niedzielę (22 na 23 października br.) z Rzeszowa na poligon w Nowej Dębie wyruszy kolumna pojazdów wojskowych. 

Reklama