Rzeszów - Czwartek, 15.05.2025
Reklama

Ambasador Izraela gościł na Podkarpaciu

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Daniel Kozik
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Daniel Kozik
PODKARPACIE. Alexander Ben Zvi, ambasador Izraela w Polsce, przyjechał na Podkarpacie w związku uroczystością wręczenia medalu i dyplomu honorowego "SPR Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" śp. Michałowi Świętoniowi oraz jego śp. dzieciom Piotrowi i Bronisławie.

Podczas spotkania 19 lutego w Urzędzie Marszałkowskim, marszałek Ortyl zaprosił ambasadora do odwiedzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej. Wspomniał o organizowanych tam uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o Abrahamie Segalu, jego historii, nadanych mu odznaczeniach, nazywając go "przyjacielem Markowej". Oprócz kwestii historycznych rozmowa dotyczyła także spraw bieżących, jak podkreślił marszałek: „Powinniśmy oprócz dbania o dziedzictwo historyczne, szukać także dróg współpracy gospodarczej i turystycznej”.
Reklama
Ambasador Alexander Ben Zvi zgodził się z tym, stwierdzając, że również dostrzega potrzebę współpracy m.in. na płaszczyźnie gospodarczej, co skłoniło go do odwiedzenia Podkarpacia i poszerzenia wiedzy o możliwościach inwestycyjnych naszego regionu. Jak powiedział ambasador izraelskie firmy poszukują specjalistów z Europy, np. informatyków i programistów, co może być płaszczyzną współpracy.

Ambasador wspomniał także o dążeniach do bezpośredniej wymiany między szkołami polskimi i izraelskimi, na co kładzie teraz nacisk. Podkreślił też, że dużo studentów z Izraela studiuje obecnie w Polsce np. medycynę.

W czwartek 20 lutego ambasador weźmie udział we wręczeniu medalu i dyplomu honorowego " Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" śp. Michałowi Świętoniowi oraz jego śp. dzieciom Piotrowi i Bronisławie. Uroczystość odbędzie się w Strzyżowie w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Na stacji kolejowej w Mielcu powstanie dodatkowe przejście pod torami

MIELEC. Nowe przejście połączy osiedla, znajdujące się po przeciwległych stronach stacji i zapewni pieszym wygodną komunikację pod torami.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia [13.04.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 44 zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 40 zakażeń na Podkarpaciu, zmarły 2 osoby [8.04.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 45 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim, w tym 6 ponownych zakażeń.

Podkarpacie

Zderzenie dwóch ciężarówek i busa na DK9 w Nowej Dębie

NOWA DĘBA. W wypadku ucierpiał 23-letni kierowca samochodu ciężarowego.

Podkarpacie

IMGW ostrzega! W piątek silny wiatr na Podkarpaciu. Możliwe również burze

PODKARPACIE. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z prognozowanym silnym wiatrem i możliwymi burzami na Podkarpaci

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia [7.04.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 41 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim, w tym 2 ponowne zakażenia. Zmarły 3 osoby.

Podkarpacie

Śmiertelne potrącenie pieszego w powicie niżańskim

PODKARPACIE. Niżańscy policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w Bielińcu w powiecie niżańskim. 

Podkarpacie

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. 23 kwietnia 2022 r. na terenie całego województwa rozpocznie się wiosenna akcja szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Reklama