Rzeszów - Wtorek, 26.08.2025
Reklama

Bieszczadzkie żubry cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem

Dodano:

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
PODKARPACIE. W tym roku na spotkanie z bieszczadzkimi żubrami wybrało się 204 tys. osób. Łącznie zagrodę żubrów w Mucznem odwiedziło już 862 tys. turystów.

Ponad siedem lat temu do zagrody, na terenie nadleśnictwa Stuposiany, sprowadzono pierwsze żubry z Francji, Niemiec, Szwajcarii i krajów skandynawskich. Zdecydowana większość z tamtej grupy żyje już w stadach wolnościowych. Jedynie pochodzący z Niemiec Ksarius nadal pozostaje w zagrodzie jako cenny genetycznie reproduktor.

Po wielomiesięcznej aklimatyzacji w Mucznem żubry są wypuszczane na wolność i dołączają do dzikich stad. Ich miejsce zajmują osobniki urodzone w zagrodzie albo sprowadzane do Polski z innych krajów. W tym roku licznik zamontowany w bramie pokazowej zagrody żubrów w Mucznem wskazał 204,5 tysiąca osób, które odwiedziły to miejsce. W ciągu ponad sześciu lat istnienia było tu już ponad 862 tysiące turystów.

„To kolejny rekord, bo w ubiegłym roku licznik odnotował 142 tys. wejść. Dla wielu ludzi pobyt w Mucznem jest doskonałą okazją, żeby żubry zobaczyć z bliska, w ich naturalnym środowisku. Obecnie w pokazowej zagrodzie w Mucznem przebywa 9 żubrów – 5 dorosłych i cztery urodzone w tym roku od maja do września. Dwa z nich już mają imiona nadane w drodze konkursu - Pumori i Pumoczek” - poinformował Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany.
Reklama
Od 2012 roku zagrodę opuściło 19 osobników. Siedem z nich przesiedlono do doliny górnego Sanu. W ubiegłym roku zagrodę opuściło trzy jałówki: jedna trafiła do lasów na Chryszczatej, a dwie do doliny górnego Sanu. Teraz do wypuszczenia jest sześć żubrów, które już są odizolowane od ludzi i przebywają w aklimatyzacyjnej części zagrody. Według tegorocznych szacunków w Bieszczadach na wolności żyje przeszło 550 żubrów.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 450 nowych zakażeń, zmarło 14 osób [21.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 458 nowych przypadków zakażeń COVID-19. Kolejnych 707 osób wyzdrowiało. Zmarło 14 osób.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [20.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 264 nowe przypadki zakażenia COVID-19. Kolejnych 918 osób wyzdrowiało. Zmarły 2 osoby.

Podkarpacie

W Solinie zamontowano linę kolei gondolowej. Pomógł specjalistyczny dron

PODKARPACIE. W Solinie ukończono kolejny etap inwestycji realizowanej przez Polskie Koleje Linowe. Nad zaporą trwa budowa kolei gondolowej i wieży widokowej, podczas której zastosowano nowatorską technologię przy rozciąganiu liny kolei.

Podkarpacie

Drodze ekspresowej S19 nadano imię Lecha Kaczyńskiego

PODKARPACIE. Wczoraj, przy okazji oddawania do ruchu kolejnego odcinka trasy Via Carpatia, drodze S19 nadano imię Lecha Kaczyńskiego.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 700 nowych zakażeń, dużo zgonów [17.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 702 nowe przypadki zakażenia COVID-19. Kolejnych 981 osób wyzdrowiało. Zmarło 48 osób.

Podkarpacie

Ruszył przetarg na budowę kolejnych 18 km drogi ekspresowej S19

PODKARPACIE. Jak podaje GDDKiA, właśnie wystartował przetarg na realizację kolejnego odcinka S19 w naszym województwie. Droga jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 800 zakażeń, 30 zgonów [16.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 823 nowe przypadki zakażenia COVID-19. Ostatniej doby odnotowano 30 zgonów w wyniku zakażenia koronawirusem, z czego 25 osób miało choroby współistniejące.

Podkarpacie

Ponad 800 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 20 osób [15.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 804 nowe przypadki zakażenia COVID-19. Kolejnych 397 osób wyzdrowiało. Zmarło 20 osób.

Reklama