Rzeszów - Poniedziałek, 19.05.2025
Reklama

Blisko 45 proc. obszaru Podkarpacia to obszar o szczególnych walorach przyrodniczych

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. W 2018 r. Bieszczadzki Park Narodowy i Magurski Park Narodowy obejmowały łącznie 2,6% powierzchni województwa podkarpackiego, co pod względem udziału powierzchni parków narodowych w geograficznej powierzchni województwa, plasowało Podkarpacie na 2. miejscu w kraju.

W 2018 roku obszary o szczególnych walorach przyrodniczych prawnie chronione, na Podkarpaciu miały powierzchnię 801,3 tys. hektarów, co stanowiło 44,9% geograficznej powierzchni województwa podkarpackiego.

Pod względem udziału powierzchni chronionych obszarów przyrodniczych, w ogólnej powierzchni województwa, Podkarpacie znalazło się na 4. miejscu w Polsce. Największy udział obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych w geograficznej powierzchni województwa posiadało województwo świętokrzyskie – 65,0%.
Reklama
W województwie podkarpackim znajdowały się dwa parki narodowe – Bieszczadzki i Magurski o powierzchni 46,7 tys. hektarów, 7 parków krajobrazowych (łącznie 275,6 tys. hektarów), 13 obszarów chronionego krajobrazu (465,3 tys. hektarów), 96 rezerwatów przyrody (11,1 tys. hektarów), 506 użytków ekologicznych (2,3 tys. hektarów) oraz 10 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych (331 hektarów).

Na Podkarpaciu znajdowało się 1829 pomników przyrody, w tym 1518 pojedynczych drzew. Powierzchnia obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych na Podkarpaciu w 2018 roku zwiększyła się w porównaniu z 2017 rokiem o 49,9 hektara. Wzrosła również w tym czasie liczba pomników przyrody (o 137).  

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. 4 ofiary śmiertelne, 33 zakażenia, 3 wyzdrowienia [6.08.2020]

PODKARPACIE. Kolejny dobowy rekord zakażeń w kraju. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w dniu dzisiejszym potwierdzono 726 nowych przypadków. 

Podkarpacie

Koronawirus. 32 nowe przypadki na Podkarpaciu. Wyzdrowiało 6 osób, 1 zmarła [5.08.2020]

PODKARPACIE. Łącznie w naszym województwie potwierdzono 1467 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 825 osób wyzdrowiało, 63 zmarły.

Podkarpacie

Pożar w ośrodku jeździeckim w Wierzawicach. Trwa zbiórka na odbudowę ujeżdżalni

PODKARPACIE. Ponad 17 godzin trwały działania gaśnicze w ośrodku jeździeckim w Wierzowicach. Spłonęła m.in. kryta ujeżdżalnia i sprzęt rolniczy. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał.

Podkarpacie

Koronawirus. 41 zakażeń, 11 wyzdrowień na Podkarpaciu. W Rzeszowie 3 nowe przypadki [4.08.2020]

PODKARPACIE. Dziś w Polsce padł kolejny rekord. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 680 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Podkarpacie

Rozpoczęła się budowa nowej elektrociepłowni w Przemyślu

PODKARPACIE. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta i przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Jej koszt to 29,4 mln złotych.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Brzyskach. Nie żyje 16-letni motocyklista

PODKARPACIE. Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku w Brzyskach. Wg wstępnych ustaleń, 16-letni motocyklista stracił panowanie nad jednośladem i uderzył w betonowy przepust.

Podkarpacie

Pijany motocyklista na holu

PODKARPACIE. Blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie miał 42-letni kierowca jednośladu, który był holowany przez audi.

Podkarpacie

Koronawirus. 42 nowe przypadki na Podkarpaciu. 3 osoby wyzdrowiały [3.08.2020]

PODKARPACIE. Blisko 1400 przypadków zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu od początku pandemii. Dziś odnotowano 42 nowe przypadki. Kolejne 3 osoby wyzdrowiały.

Reklama