Rzeszów - Czwartek, 22.05.2025
Reklama

Coraz więcej stulatków na Podkarpaciu

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. Już 122 osoby z terenu woj. podkarpackiego pobierają z ZUS świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat.

Żyjemy coraz dłużej i potwierdzają to najnowsze statystyki dotyczące świadczeń wypłacanych przez ZUS. Jak się okazuje, obecnie na Podkarpaciu mamy już 122 stulatków. To aż o 27 więcej niż w sierpniu ubiegłego roku.

Najstarsza osoba z terenu jasielskiego oddziału ZUS to kobieta urodzona w 1913 r. z powiatu sanockiego, natomiast w przypadku rzeszowskiego oddziału jest nią mieszkanka Rzeszowa urodzona dwa lata później.

Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę świadczenie honorowe otrzymują z urzędu. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.
Reklama
Świadczenie pobierają również ci, którzy nigdy nie pracowali. Jednak w przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika, złożony w najbliższym oddziale ZUS, wraz z dołączonym dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

Świadczenie honorowe jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku do końca lutego roku następnego. Obecnie wynosi ono 4512,41 zł brutto.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Policyjna eskorta chorej kobiety do szpitala

PODKARPACIE. 64-letnia kobieta miała podejrzenie zawału serca.

Podkarpacie

Ponad 250 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 8 osób [23.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 360 zakażeń na Podkarpaciu, brak zgonów [22.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport zakażeń koronawirusem. Dziś w kraju potwierdzono 3890 nowych zakażeń.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [21.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 278 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Zmarło 4 osoby; wszystkie miały choroby współistniejące.

Podkarpacie

W Humniskach k. Brzozowa runął dach domu. W środku były 3 osoby

PODKARPACIE. Powodem zawalenia się dachu był zalegający śnieg. W środku była 3-osobowa rodzina. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [19.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 464 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Zmarło 15 osób, z których 12 miało choroby współistniejące.

Podkarpacie

Koronawirus. Kolejny wzrost liczby zakażeń i zgonów na Podkarpaciu [18.02.2021]

PODKARPACIE.  Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 487 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim, czyli prawie o 100 więcej niż wczoraj.

Reklama