Rzeszów - Poniedziałek, 15.09.2025
Reklama

Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna na Podkarpaciu? Wzrasta liczba zachorowań na odrę

Dodano: 15.01.2019 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. Od wielu lat na terenie województwa podkarpackiego obserwuje  się  w  miarę stabilną sytuację epidemiologiczną w zakresie chorób zakaźnych, jednak w ostatnim czasie odnotowano wyraźny wzrost zapadalności na czerwonkę bakteryjną oraz odrę.

Aktualną sytuacje epidemiologiczną w województwie podkarpackich przedstawiono na konferencji prasowej, jaka odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim. Konferencja pn.„Szczepienia ochronne w Niepodległej” miała charakter otwarty, skierowana była do lekarzy, pielęgniarek, epidemiologów, przedstawicieli samorządów i wszystkich osób zainteresowanych znaczeniem szczepień ochronnych.

Szczególnym wyzwaniem dla pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zarówno szczebla powiatowego jak i wojewódzkiego, było wystąpienie ogniska zachorowań na czerwonkę bakteryjną wśród uczestników zgrupowania pod nazwą „Tęczowy Krąg” w miejscowości Góra Moszczaniecka, w którym zachorowało 89 osób.

Odra

Zarówno  w Polsce, jak i na Podkarpaciu odnotowano znaczący wzrost liczby zarejestrowanych przypadków zachorowań na odrę. W województwie podkarpackim zgłoszono 47 zachorowań (w latach 2016-2017 na Podkarpaciu nie notowano zachorowań na odrę.) Obserwowany wzrost liczby zachorowań na odrę, szczególnie w przygranicznym powiecie przemyskim, ma związek z kontaktami z obywatelami Ukrainy .

Choroby szerzące się drogą pokarmową

W roku 2018 zgłoszono w województwie podkarpackim  5 510 zachorowań z powodu zatruć pokarmowych i zakażeń jelitowych czyli o 684 zachorowań mniej  niż w roku 2017.
Reklama
Hiv/Aids

W latach 1985 – 2018  potwierdzono zakażenie wirusem Hiv/Aids u 435 osób oraz zgłoszono 82 zachorowania, w tym 38 zgonów. Rocznie na Podkarpaciu rejestrowanych jest ok. 30 zakażeń oraz 1-3 zachorowań.

Inwazyjna choroba meningokokowa

Rocznie rejestruje się od 10-20 przypadków ICHM (zapadalność 0,52 – 0,95 na 100 tys. ludności). W 2018 r. odnotowano   12 zachorowań. 

Choroba wywołana przez hantawirusy

W roku 2007 Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie rozpoczęła diagnostykę chorób  wywołanych   przez hantawirusy. Od momentu wdrożenia badań  do roku 2018 zgłoszono w województwie podkarpackim123 zachorowania, co stanowi  96%  ogółu przypadków   zgłoszonych  w Polsce.

Gruźlica

W skali roku rozpoznaje się 250-300  zachorowań  z zapadalnością ok.12-15 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Choroby przenoszone drogą płciową

W 2018 roku zgłoszono w województwie podkarpackim 33 przypadki zachorowań w tym: 27 zachorowań na kiłę i 6 zachorowań na rzeżączkę.
 
  • Różyczka   –   zarówno w roku 2017 jak i 2018 zgłoszono 60 zachorowań z zapadalnością 2,82 na 100 tys. mieszkańców;
  • Świnka    –   w roku 2018 odnotowano spadek zapadalności w porównaniu z rokiem 2017: rok 2017 – 93 zachorowania, rok 2018 – 71 zachorowań;
  • Krztusiec –  w roku 2018 zarejestrowano o 60% mniej zachorowań niż w roku 2017.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Ponad 200 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu [6.02.2021]

PODKARPACIE. 205 zakażeń, 202 wyzdrowienia, 8 zgonów na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowe zakażenia i zgony [5.02.2021]

PODKARPACIE. 206 zakaż, tyle samo wyzdrowień, 8 zgonów na Podkarpaciu - Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport.

Podkarpacie

Czołowe zderzenie osobówki w tirem. Jedna osoba ranna

PODKARPACIE. Przez około 5 godzin zablokowana była droga wojewódzka nr 992 w Nowym Żmigrodzie. Doszło tam do czołowego zderzenia osobowego opla z ciężarówką. W zderzeniu ucierpiała kierująca oplem.  

Podkarpacie

Koronawirus. 265 nowych zakażonych na Podkarpaciu. Najwięcej w Rzeszowie [4.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualny raport zakażeń koronawirusem.

Podkarpacie

Palił marihuanę, mając pod opieką troje dzieci

PODKARPACIE. Tarnobrzescy policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę, który w trakcie sprawowania opieki nad trójką swoich dzieci palił marihuanę. Dzieci w wieku od 2,5 do 14 lat, trafiły pod opiekę matki.

Podkarpacie

IMGW ostrzega! Silny wiatr na Podkarpaciu

PODKARAPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem, który wystąpi na terenie całego województwa.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 200 nowych zakażeń. Zmarło 15 osób [3.02.2021]

PODKARPACIE. 230 zakażeń, 70 wyzdrowień, 15 zgonów w województwie podkarpackim - Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport.

Podkarpacie

IKEA otworzyła kolejny punkt odbioru na Podkarpaciu

PODKARPACIE. IKEA uruchomiła kolejny punkt odbioru na Podkarpaciu.  Piąte tego typu miejsce w województwie powstało w Mielcu.

Reklama