Rzeszów - Poniedziałek, 24.11.2025
Reklama

Kolejne inwestycje kolejowe na Podkarpaciu

Dodano: 24.03.2023 r.

Budowa przejścia pod torami na stacji w Żurawicy
Budowa przejścia pod torami na stacji w Żurawicy
PODKARPACIE. PLK SA rozpoczęły realizację kolejnych inwestycji na Podkarpaciu. Na trasie nr 91 Kraków – Medyka powstaną nowe obiekty zwiększające dostępność podróżnych do kolei oraz poziom obsługi i bezpieczeństwa. W Przemyślu powstanie dodatkowy przystanek, w Medyce nowy peron, a w Żurawicy przejście podziemne.

Na stacji Żurawica, budowane jest przejście pod torami o długości blisko 40 m. Powstanie nowy trakt, łączący ulicę Dworcową i Wapowskiego. Do końca miesiąca wykonana zostanie część żelbetowej konstrukcji przejścia. Wykonawca rozpocznie także budowę schodów i pochylni dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Nowy obiekt będzie wyposażony w oświetlenie oraz system monitoringu. Podróżni zyskają większy komfort i bezpieczeństwo. Komunikację ułatwią również parkingi, które znajdą się po obu stronach przejścia.

Przemyśl Wschodni - to dodatkowy przystanek, który przybliży kolej mieszkańcom. Rozpoczęło się już przygotowanie terenu pod budowę obiektu. Peron będzie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Lepszy dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią pochylnie. Osoby niewidome i niedowidzące zyskają udogodnienie w postaci ścieżek dotykowych i pasów ostrzegawczych oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a.
Reklama
Na stacji w Medyce ruszyły przygotowania do budowy nowego peronu, ułatwi dostęp do pociągów. Obiekt znajdzie się w dogodniejszej dla mieszkańców lokalizacji - ok. 500 metrów w kierunku Przemyśla. Standard przystanku będzie odpowiadał oczekiwaniom wszystkich podróżnych – podobnie jak nowy przystanek w Przemyślu.

Wszystkie te inwestycje powstają w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Prace maja zakończyć się w trzecim kwartale 2023 r.

Na Podkarpaciu, Rządowy Program przystankowy obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Mielec, Ropczyce, Strzyżów, Chorzelów, Zaklików.

W marcu, rozpoczęła się budowa przystanku Mielec Południowy na linii nr 25 Dębica – Mielec – Padew. W drugim kwartale 2023 r. zaplanowano kolejne prace budowlane, obejmujące mi.in. budowę nowego przystanku Chorzelów Południowy - l. nr 25 oraz modernizację peronów na stacjach Ropczyce i Hurko – na l. nr 91 Kraków – Medyka.

 
Źródło: PKP PLK S.A.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Tragedia w Sanoku. Dwie ofiary śmiertelne, ranni funkcjonariusze

SANOK. Tragiczne wydarzenia rozegrały się wczoraj w jednym z mieszkań w Sanoku. Mężczyzna zaatakował interweniujących funkcjonariuszy policji. Trzech z nich oraz strażak z KP PSP Sanok zostało rannych. Policjanci postrzelili agresora. Mimo...

Podkarpacie

Zima zawita na Podkarpacie. W piątek intensywne opady śniegu, ostrzeżenie IMGW

PODKARPACIE. Nawet 50 cm śniegu spadnie w piątek (21.11) na Podkarpaciu – tak wynika z prognozy meteorologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Od godzin porannych będą obowiązywać ostrzeżenia I i II stopnia.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu powstanie 10 nowych Orlików

PODKARPACIE. Województwo podkarpackie otrzymało ponad 14,5 mln zł dofinansowania na budowę kolejnych Orlików. Nowe obiekty dla małych piłkarzy powstaną m.in. w Głogowie Małopolskim, Trzebownisku, Świlczy, Mielcu czy Strzyżowie.

Podkarpacie

Nowe parkingi przy podkarpackich stacjach kolejowych

PODKARPACIE. W dwóch miejscowościach na Podkarpaciu można już zaparkować auto lub rower na parkingach wybudowanych w rejonie peronów i przesiąść się do pociągu.

Podkarpacie

Tragedia na torach w Nowej Sarzynie. Mężczyzna śmiertelnie potrącony przez pociąg

PODKARPACIE. 42-letni mieszkaniec Sarzyny zginął pod kołami pociągu. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego tragicznego zdarzenia.

Podkarpacie

Ostatni moment na zwiedzanie Muzeum-Zamku w Łańcucie przed przerwą

ŁAŃCUT. Kończy się sezon turystyczny w Muzeum – Zamku w Łańcucie. Tylko do 15 listopada można zwiedzać wnętrza obiektu, potem nastąpi dwumiesięczna przerwa na prace konserwatorskie oraz przygotowanie do nowego sezonu.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu powstaje największa na świecie słowiańska osada

PODKARPACIE. W miejscowości Chyrowa w gminie Dukla powstaje największa na świecie rekonstrukcja osady słowiańskiej. Zakończył się już pierwszy etap budowy – otwarcie na początku grudnia.

Podkarpacie

Dachowanie samochodu w Tryńczy. 9-letnia dziewczynka trafiła do szpitala

PODKARPACIE. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przyczyną porannego zdarzenia drogowego. Kierowca opla stracił panowaniem na autem, dachował a następnie wylądował w rowie. W zdarzeniu poszkodowana została 9-letnia dziewczynka, którą...

Reklama