Rzeszów - Wtorek, 06.05.2025
Reklama

Kolejne przypadki telazjozy u bieszczadzkich żubrów. Lekarz weterynarii: „Będziemy rekomendować eliminację osobników”

Dodano:

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
PODKARPACIE. W sierpniu stwierdzono kolejne przypadki telazjozy - groźnej choroby u żubrów powodowanej przez nicienie. Pasożyty żyjące w gałce ocznej przeżuwaczy powodują u nich ślepotę, zaburzenia ruchu i w konsekwencji śmierć.

W 2012 roku doliczono się 256 dzikich żubrów, w 2013 r. - 270, w 2014 r. - 303, zaś na koniec roku ubiegłego na wolności było prawie 500 osobników. Od roku 2011 w bieszczadzkich nadleśnictwach prowadzony jest monitoring stad z wykorzystaniem m.in. fotopułapek. Tylko w latach 2011–2017 w zachodniej subpopulacji żubrów bieszczadzkich stwierdzono 37 przypadków śmiertelności, z czego na pewno 10 przypisać można było rozmaitego rodzaju jednostkom chorobowym lub patologiom. Niestety, w wielu przypadkach stan znajdowanego truchła uniemożliwiał stwierdzenie przyczyny śmierci.

Już w lipcu informowano o kolejnym problemie związanym z populacją żubrów. Niepokojące fakty przedstawił  Stanisław Kaczor, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku, który mówił o wzroście przypadków telazjozy u bieszczadzkich żubrów. To choroba wywoływana przez nicienie żerujące w gałce ocznej przeżuwaczy, przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji doprowadzająca do śmierci zwierząt. Z uwagi na to, że ma charakter zakaźny, komisja rekomenduje eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze.

„Nicienie z rodzaju Thelazia powodują ciężkie choroby oczu przeżuwaczy zarówno domowych, jak i dzikich, przy czym u zwierząt żyjących na wolności nie ma praktycznie żadnych możliwości leczenia. Niewielkie nicienie o długości od 6 do 21 mm żyją w przewodach łzowych, w worku spojówkowym, pod trzecią powieką i na rogówce oka u bydła i  żubrów. To choroba przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji mogąca doprowadzać do śmierci zwierząt” - mówi doktor Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku.
Reklama
Pierwszy przypadek telazjozy u bieszczadzkich żubrów stwierdzono w 2012 roku. W 2013 roku została wyeliminowany i wówczas okazało się, że był trapiony przez nicienie telazjozy. Od tego czasu stwierdzono tę chorobę u kilkunastu padłych osobników.

„Monitoring, jaki prowadzimy wśród stad daje dziś bardzo niepokojący obraz, bo osobników zainfekowanych przybywa, zwłaszcza wśród żubrów starszych, ale są też przypadki u młodzieży. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że w czasie jesiennego zbijania się w większe stada, kolejne żubry będą zarażane. Z uwagi na to, że choroba jest przenoszona przez owady, jest silnie inwazyjna. Będziemy rekomendować eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze” - mówi doktor Stanisław Kaczor.

Według ostatniej inwentaryzacji z marca tego roku w Bieszczadach żyje ponad 550 żubrów w stanie dzikim, skupionych w dwóch większych subpopulacjach: wschodniej i zachodniej. Telazjoza stwierdzana była u żubrów żyjących na terenie Nadleśnictwa Baligród i Komańcza, a więc w zachodniej części Bieszczadów.
 

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Palił marihuanę, mając pod opieką troje dzieci

PODKARPACIE. Tarnobrzescy policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę, który w trakcie sprawowania opieki nad trójką swoich dzieci palił marihuanę. Dzieci w wieku od 2,5 do 14 lat, trafiły pod opiekę matki.

Podkarpacie

IMGW ostrzega! Silny wiatr na Podkarpaciu

PODKARAPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem, który wystąpi na terenie całego województwa.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 200 nowych zakażeń. Zmarło 15 osób [3.02.2021]

PODKARPACIE. 230 zakażeń, 70 wyzdrowień, 15 zgonów w województwie podkarpackim - Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport.

Podkarpacie

IKEA otworzyła kolejny punkt odbioru na Podkarpaciu

PODKARPACIE. IKEA uruchomiła kolejny punkt odbioru na Podkarpaciu.  Piąte tego typu miejsce w województwie powstało w Mielcu.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. 152 zakażenia, 10 zgonów [2.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 152 nowe zakażenia na Podkarpaciu. Zmarło kolejne 10 osób, z których 8 miało choroby współistniejące.

Podkarpacie

Pijany kierowca opla na A4. Jechał całą szerokością jezdni

PODKARPACIE. Łańcuccy policjanci zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który jechał autostradą A4 mają ponad 1,5 promila alkoholu.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Spadek liczby zakażeń, brak zgonów [1.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 116 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Nie odnotowano żadnych nowych przypadków śmiertelnych.

Podkarpacie

Uwaga, będzie ślisko na Podkarpaciu! IMGW wydało ostrzeżenie

PODKARPACIE. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia, dotyczące opadów marznących, jakie spodziewane są w województwie podkarpackim.

Reklama