Rzeszów - Środa, 01.04.2026
Reklama

Mimo zimy, postępują prace na budowie S19 na Podkarpaciu [ZDJĘCIA, VIDEO]

Dodano: 12.02.2026 r. / Redakcja

Zimowe roboty budowlane na S19 / fot. GDDKiA
Zimowe roboty budowlane na S19 / fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Od połowy grudnia do połowy marca trwa zimowa przerwa na budowach dróg, podczas której wykonawcy mogą wstrzymać roboty. Mimo tego, prace na poszczególnych odcinkach drogi ekspresowej S19 postępują. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała aktualne informacje z placów budowy.

Droga ekspresowa S19 wchodzi w skład szlaku drogowego Via Carpatia, który połączy Europę Północną i Południową. Na terenie Polski trasa będzie miała ok. 700 km długości i będzie przebiegać przez teren pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

W woj. podkarpackim S19 będzie miała docelowo długość blisko 170 km. DO tej pory do dyspozycji kierowców oddano już 101,9 km tej trasy na odcinku Lasy Janowskie – Rzeszów Południe i Krosno – Dukla. Mieszkańcy Podkarpacia uzyskali również szybkie połączenie z Warszawą poprzez S19 i S17, a kierowcy z woj. lubelskiego z autostradą A4.

Kolejne ponad 64 km trasy Via Carpatia jest na różnych etapach realizacji: w budowie, na etapie uzyskiwania decyzji ZRID lub opracowywania dokumentacji do wniosku o decyzję ZRID.

Via Carpatia rośnie mimo zimy

Pomimo przerwy zimowej, która trwa od połowy grudnia do połowy marca, roboty na budowanych odcinkach S19 na Podkarpaciu idą do przodu. Opady śniegu i bardzo niskie temperatury, jakie występowały w ostatnich tygodniach, nie zdołały wstrzymać wszystkich prac na realizowanych inwestycjach.

- Choć niektóre etapy inwestycji, jak np. roboty bitumiczne czy malowanie oznakowania, wymagają sprzyjających warunków atmosferycznych, to inne prace mogą być realizowane nawet przy niekorzystnej pogodzie – zaznacza Joanna Rarus, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

S19 Rzeszów Południe - Babica

Na odcinku Rzeszów Południe – Babica trwa obrót maszyny TBM „Karpatka”, która w połowie grudnia ubiegłego roku przebiła się na północną stronę wzgórza Grochowiczna. Po rozłączeniu instalacji hydraulicznej i przyspawaniu usztywnień ogona, przemieszczono tarczę maszyny przy wykorzystaniu AirMovera. W taki sam sposób przestawiane są pozostałe cztery moduły ogromnego TBM-a, które wędrują na miejsca parkingowe.

Kolejnym etapem jest dokonanie przez wykonawcę szczegółowego przeglądu maszyny. Następnie tarcza TBM oraz zaplecze zostaną ustawione w kołysce startowej na portalu północnym. Wówczas „Karpatka” będzie przygotowywana do rozpoczęcia drążenia drugiej nawy tunelu dla jezdni w kierunku granicy państwa w Barwinku.

S19 Babica - Jawornik

Reklama

Na sąsiednim odcinku, Babica – Jawornik, ze względu na warunki pogodowe, roboty drogowe prowadzone są w ograniczonym zakresie. Z kolei ekipy mostowe sukcesywnie realizują kolejne etapy robót na obiektach. Zaawansowanie prac mostowych szacowane jest na poziomie ok. 76 proc.

Na budowie najwyższej w Polsce estakady ES-26, roboty koncentrują się na wykonywaniu zbrojenia, na deskowaniu oraz betonowaniu podpór tej imponującej konstrukcji. Najbardziej zaawansowane są podpory przy przyczółku południowym. Podpory zachodnie są na etapie zbrojenia i deskowania. Aktualny stan zaawansowania robót na ES-26 wynosi ok. 51 proc.


S19 Dukla - Barwinek

Na odcinku z Dukli do Barwinka trwają roboty ziemne, branżowe, geodezyjne i saperskie. Wykonawca testuje również pale i nośność fundamentów pod przyszłym wiaduktem w Cergowej. Na odcinku pomiędzy Domaradzem i Krosnem trwa transport materiałów, usuwanie karpin oraz wykonywanie wykopów i nasypów. Tempa nie zwalniają również mostowcy, trwa m.in. zbrojenie przyczółków.


S19 Sokołów Małopolski - Jasionka

Na rozbudowywanym odcinku S19 pomiędzy Sokołowem Małopolskim, a Jasionką warunki pogodowe nie pozwalają na prowadzenie robót drogowych. Wykonawca realizuje jednak inne prace jak np. roboty mostowe, montaż słupów ekranów przeciwolśnieniowych czy przewierty rurowe pod trasą główną przy zbiorniku retencyjnym.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

POLREGIO przywraca kursy zawieszonych pociągów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Pociągi POLREGIO będą kursowały częściej, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa.

Podkarpacie

Koronawirus. 1 nowy przypadek na Podkarpaciu, pierwszy od kilku dni

PODKARPACIE. Potwierdzono jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Od 18 maja otwarte salony fryzjerskie, kosmetyczne i restauracje. Rząd znosi kolejne ograniczenia

„Powoli wracamy do normalnego życia. Jednak nie będzie ono takie jak przed pandemią.” 

Podkarpacie

Na Podkarpaciu powstaną trzy nowe obwodnice

PODKARPACIE. Przemyśl, Kolbuszowa i Nowa Dęba zyskają obwodnice. Powstaną w ramach rządowego programu „100 obwodnic”. Inwestycje maja być realizowane w latach 2026-2028.

Podkarpacie

Z drogi serwisowej urządzili plac testowy. Kręcili "bączki", aż zapalił się samochód

PODKARPACIE. Dwóch braci chciało przetestować zakupionego mercedesa. Intensywne testy przeprowadzili na drodze serwisowej, a ich skutek to spalony samochód. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 500 zł i 6 punktami karnymi.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu uruchomiono 9 mobilnych punktów pobrań wymazu

PODKARPACIE. Badanie jest bezpłatne. Usługę finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Podkarpacie

Zderzenie motocyklisty z osobówką. W akcji śmigłowiec LPR

Poważnie ranny kierowca jednośladu został przetransportowany do szpitala specjalistycznego w Rzeszowie.

Podkarpacie

Nielegalni imigranci z Bangladeszu zatrzymani w Bieszczadach

Dwóch obywateli Bangladeszu próbowało nielegalnie przekroczyć granicę państwa. Zostali zatrzymani przez Straż Graniczną.

Reklama