Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

Muzeum-Zamek w Łańcucie rozpoczyna nowy sezon turystyczny

Dodano:

fot. Materiały prasowe Muzeum-Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum-Zamku w Łańcucie
ŁAŃCUT. Dobiega końca dwumiesięczna przerwa w zwiedzaniu Muzeum - Zamku w Łańcucie, która spowodowana była pracami porządkowymi i konserwatorskimi. W najbliższą środę, 1 lutego oficjalnie rozpocznie się nowy sezon turystyczny.
 
W nadchodzącym sezonie zwiedzający będą mogli obejrzeć następujące ekspozycje:
 
- I piętra Zamku - z reprezentacyjnymi wnętrzami, licznymi dziełami sztuki, pochodzącymi z dawnych zbiorów łańcuckich, a także powojennych zakupów oraz depozytów z innych muzeów,

- Wnętrza II piętra Zamku -  prezentują „domowe” oblicze zamkowego życia. Wcześniej zaledwie kilka z nich było udostępniane, wyłącznie na wyjątkowe okazje. Od 2017 r. odnowione II piętro zostało otwarte dla zwiedzających. Było to możliwe dzięki realizacji prac remontowo-konserwatorskich, dofinansowanych z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i funduszy norweskich,

- Stajnia i Wozownia – z kolekcją pojazdów konnych po rodzinie Potockich,

- Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego – d. Oranżeria - z multimedialnymi wystawami, opowiadającymi o historii Zamku oraz rodzin związanych z Łańcutem. To miejsce w szczególności adresowane dla rodzin z dziećmi,

- Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego – d. Ujeżdżalnia – tu zwiedzający będą mogli obejrzeć kolekcję blisko 50 pojazdów konnych, pozyskanych przez Muzeum po II wojnie światowej,
Reklama
- Sztuki Cerkiewnej – łańcucki zbiór jest obecnie największą tego typu kolekcją w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się: ikony, chorągwie, krzyże procesyjne, a także tkaniny i księgi liturgiczne,

- Storczykarni – w której rosną zarówno współczesne krzyżówki storczyków, wyhodowane przez człowieka, storczyki botaniczne – właściwe dla środowiska naturalnego, ukształtowane bez ingerencji człowieka, ale także historyczne gatunki i odmiany storczyków, pochodzących z przedwojennej kolekcji Potockich oraz te, które zostały wymienione w słynnym opracowaniu pt. „Reichenbachia” z XIX w.,

Od 13 lutego 2023 r.  otwarta będzie także ekspozycja w dawnym Kasynie Urzędniczym. Zwiedzający będą mogli tu obejrzeć zbiory:
  • Historii Miasta, w tym: meble, wyposażenie dawnego salonu fryzjerskiego, zbiór archiwalnych fotografii,
  • 10 Pułku Strzelców Konnych (żołnierskie pamiątki – m.in.: mundury, medale i odznaczenia, dokumenty),
  • oraz kolekcję prac Bolesława Jana Czedekowskiego
 
Podobnie jak w latach ubiegłych, dniem bezpłatnego zwiedzania Muzeum - Zamku w Łańcucie będzie poniedziałek.
 
Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia poszczególnych wystaw oraz cen biletów, dostępne na stronie www.zamek-lancut.pl.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Zderzenie osobówki w busem w Markowej. Jedna osoba ranna

MARKOWA. Dziś po godz. 7:00 na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 881 z drogą powiatową 1543R w Markowej, doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego i dostawczego busa. W zdarzeniu ucierpiała kobieta kierująca osobówką.

Podkarpacie

Wojewoda o sytuacji meteorologicznej w regionie: Na ten moment mieszkańcy Podkarpacia są bezpieczni

PODKARPACIE. Podczas piątkowej konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i samorządów, wojewoda Teresa Kubas-Hul przestawiła aktualną sytuację meteorologiczno-hydrologiczną na terenie województwa Podkarpackiego.

Podkarpacie

Jeździł rowerem po kościele w trakcie mszy i wykrzykiwał wulgaryzmy

TARNOBRZEG. 40-letni mieszkaniec Tarnobrzega został zatrzymany przez policję, po tym jak zakłócał mszę w jednym z tamtejszych kościołów. Mężczyzna jest oskarżony również o nękanie jednej z mieszkanek miasta.

Podkarpacie

Podkarpackie służby gotowe na intensywne opady deszczu

PODKARPACIE. W związku z niżem genueńskim i prognozowanymi opadami deszczu, które będą przechodzić głównie przez południową Polskę, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Podkarpacie

Na S19 Krosno – Miejsce Piastowe ułożono pierwsze 100 m nawierzchni

PODKARPACIE. Na odcinku drogi ekspresowej S19 Krosno (poprzednio Iskrzynia) - Miejsce Piastowe wykonano próbny fragment nawierzchni.

Podkarpacie

Jesienne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

PODKARPACIE. W dniach od 19 września do 4 października 2024. na terenie województwa podkarpackiego odbędzie się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Podkarpacie

Samochód spadł do rzeki. Kierowca zginął na miejscu

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj w miejscowości Tuszyma w powiecie mieleckim. 53-letni kierowca seata, stracił panowanie nad pojazdem i spadł do koryta rzeki. Mężczyzna zginął na miejscu.

Podkarpacie

Incydent na torach. Czasowo wstrzymano ruch pociągów relacji Strzyżów - Rzeszów

CZUDEC. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło dziś rano na przejeździe klejowym w Czudcu w powiecie strzyżowskim. Nieznany mężczyzna wjechał na strzeżony przejazd kolejowy i pozostawił auto na torach. Konieczne było czasowe wstrzymanie ruchu...

Reklama