Rzeszów - Czwartek, 12.02.2026
Reklama

Na Podkarpaciu powstaje największa na świecie słowiańska osada

Dodano: 10.11.2025 r. / Redakcja

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

PODKARPACIE. W miejscowości Chyrowa w gminie Dukla powstaje największa na świecie rekonstrukcja osady słowiańskiej. Zakończył się już pierwszy etap budowy – otwarcie na początku grudnia.

W sercu Beskidu Niskiego powstaje miejsce, w którym historia ożywa. Jest to eksperyment archeologiczny i edukacyjny, mający na celu odtworzenie dawnych technik budownictwa, rzemiosła i życia codziennego wczesnośredniowiecznych Słowian. Całość budowana jest tradycyjnymi metodami – z drewna, gliny i kamienia, bez użycia współczesnych narzędzi.
Osada w Chyrowej ma w przyszłości pełnić funkcję żywego skansenu i ośrodka edukacyjnego, w którym odbywać się będą warsztaty, festyny i spotkania z rekonstruktorami. Projekt wpisuje się w rosnące zainteresowanie kulturą dawnych Słowian i turystyką historyczną.

„Chcemy, by każdy, kto odwiedzi Chyrową, mógł nie tylko zobaczyć historię, ale jej dotknąć – spróbować ulepić naczynie, rozpalić ogień czy uformować grot narzędzia” – podkreślają organizatorzy.

Uroczyste otwarcie z atrakcjami dla całych rodzin

Zakończono już pierwszy etap budowy osady. Uroczyste otwarcie osady odbędzie się 7 grudnia 2025 roku. Właściciele przygotowali wiele atrakcji dla całych rodzin. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w warsztatach rzemiosła dawnych epok – m.in. w wypalaniu w glinie, wykonywaniu narzędzi, ozdób i prostych przedmiotów codziennego użytku. Będzie to wyjątkowa okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak żyli i pracowali nasi przodkowie.

Najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach terenowych i zabawach edukacyjnych, a na zakończenie wydarzenia każda rodzina otrzyma symboliczne prezenty – nawiązujące do tradycji darów i gościnności dawnych Słowian.

Reklama

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a całość ma charakter rodzinny i edukacyjny.

Wsparcie wyjątkowego projektu

„Planujemy odtworzyć model życia słowiańskiej społeczności żyjącej we wczesnym średniowieczu. Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli stać się prawdziwymi rolnikami sprzed 1000 lat.” – mówią twórcy osady.

Aby projekt mógł się rozwijać i tętnić życiem przez cały rok, potrzebne jest wsparcie osób, którym bliska jest historia i kultura dawnych Słowian.

Jeśli chcesz pomóc w ukończeniu budowy i rozwoju tego miejsca – możesz to zrobić wpłacając dowolną kwotę na zrzutkę dostępną pod tym adresem: https://zrzutka.pl/j229aa

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia na Podkarpaciu [20.09.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 24 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Wyzdrowiało 37 osób.  Nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [17.09.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 60 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie podkarpackim. 

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia [16.09.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 47 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na Podkarpaciu. Wyzdrowiało kolejne 33 osoby. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Baranowie Sandomierskim. Tir potrącił 50-latkę

PODKARACIE. Nie żyje 50–letnia kobieta, która została potrącona przez ciężarówkę, na drodze nr 985 w Dymitrowie Dużym w gminie Baranów Sandomierski. Wg wstępnych ustaleń, piesza nagle wtargnęła na jezdnię, przed nadjeżdżający pojazd.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Najwięcej zakażeń od czterech miesięcy [15.09.2021]

PODKARPACIE. Województwo podkarpackie znalazło się na czwartym miejscu w kraju pod względem liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Podkarpacie

Nietypowa interwencja policjantów. Łabędź zablokował jeden z pasów A4

PODKARPACIE. Do nietypowej interwencji dębickich policjantów doszło wczoraj na autostradzie A4, w miejscowości Jaźwiny, w powiecie dębickim. 

Podkarpacie

32 nowe zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu [14.09.2021]

PODKARPACIE.  Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 32 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejne 23 osoby wyzdrowiało. Nie odnotowano żadnych zgonów.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia na Podkarpaciu [13.09.2021]

PODKARPACIE. Wg najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w województwie podkarpackim potwierdzono 18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Reklama