Rzeszów - Wtorek, 04.11.2025
Reklama

Na Podkarpaciu powstanie nowa obwodnica. Podpisano umowę [video-wizualizacja]

Dodano: 31.10.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie

PODKARPACIE. Jest umowa z wykonawcą obwodnicy Pilzna. To jedna z trzech nowych obwodnic, jakie powstaną w ciągu DK73. Nowa trasa ma być gotowa w 2029 r.

30 października 2025 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym z Dębicy, które zaprojektuje i wybuduje obwodnice Pilzna. Koszt inwestycji to blisko 88 mln zł.

Umowa zakłada realizację wszystkich prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie w ciągu 35 miesięcy. - Pierwsze 17 miesięcy to czas przeznaczony na wykonanie projektu i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Prace budowlane powinny zająć do 18 miesięcy. Do czasu realizacji robót budowlanych nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca) – wyjaśnia Joanna Rarus z biura prasowego GDDKiA.

Obwodnica Pilzna będzie miała 2,6 kilometra. Jej początek zlokalizowany będzie na skrzyżowaniu DK94 z DK73 w Pilźnie (ul. Lwowska), gdzie powstanie rondo. Nowa droga przekroczy rzekę Dulcza, omijając Pilzno od wschodu. Na końcowym odcinku włączy się poprzez rondo do istniejącej DK73 w Strzegocicach.

Reklama

Obwodnica będzie drogą klasy GP o przekroju 1x2, czyli po jednym pasie w każdym kierunku. Powstanie również infrastruktura towarzysząca: odwodnienie, oświetlenie, urządzenia ochrony środowiska, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W ramach zadania wybudowane zostaną jezdnie dodatkowe (równoległe do trasy głównej) obsługujące tereny przyległe do obwodnicy, chodniki, ścieżki rowerowe oraz system zarządzania ruchem. Powstanie również most na Dulczy, a także przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe oraz zbiorniki retencyjne.

Obwodnica Pilzna to jedna z trzech nowych obwodnic, które powstaną w ciągu DK73. Razem z obwodnicami Jasła oraz Brzostku i Kołaczyc zmienią przebieg i wygląd drogi krajowej nr 73. Wraz z przygotowywaną przebudową istniejącego odcinka pomiędzy Pilznem a Brzostkiem, inwestycje te spowodują, że kierowcy zyskają finalnie ok. 35 km wygodnej i bezpiecznej trasy, w dwóch trzecich poprowadzonej nowym śladem. Pozwoli to nie tylko wyprowadzić ruch, jaki koncentruje się w tych miastach, ale przede wszystkim poprawić przepustowość i bezpieczeństwo na całym ciągu DK73.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Potrącenie dwóch pieszych na pasach. Życia 65-latki nie udało się uratować

USTRZYKI DOLNE. Do zdarzenia z udziałem pieszych doszło wczoraj.

Podkarpacie

Pięć powiatów na Podkarpaciu z ostrzeżeniem przed opadami śniegu

PODKARPACIE. Opady śniegu mogą wystąpić w powiecie bieszczadzkim, jasielskim, krośnieńskim, leskim i sanockim.

Podkarpacie

Podkarpackie Pełne Zachwytów. Startuje kampania promująca podkarpacką turystykę

PODKARPACIE. Celem działań promocyjnych jest ukazanie Podkarpacia jako idealnej i niestandardowej destynacji do wypoczynku z rodziną

Podkarpacie

Cztery osoby straciły życie w wypadkach drogowych podczas majówki. Znamy policyjne statystyki

PODKARPACIE. Podczas  akcji "Majowy Weekend 2019" najwięcej nietrzeźwych kierowców zatrzymano 3 maja.

Podkarpacie

Drugi stopień zagrożenia na Podkarpaciu. Powodem są intensywne opady deszczu

PODKARPACIE. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje od godz. 20:00 dnia 29.04.2019 do godz. 20:00 dnia 30.04.2019.

Podkarpacie

Policjanci rozpoczynają dzisiaj akcję „Majowy Weekend 2019”. Potrwa do 5 maja

PODKARPACIE. Policyjne działania potrwają od wtorku do niedzieli.

Podkarpacie

Zablokowana krajowa „dziewiątka”. Naczepa z kruszywem uległa uszkodzeniu

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło około godz. 12, w Cmolasie.

Reklama