Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

Na terenie budowy S19 odkryto jamy grobowe ze szczątkami ludzkimi

Dodano:

fot. GDDKiA Rzeszów
fot. GDDKiA Rzeszów
PODKARPACIE. Podczas prac archeologicznych na terenie budowy odcinka S19 archeolodzy natrafili na jamy grobowe z ludzkimi szczątkami.

Na terenie Gór Kościelnych w Jeżowem, gdzie obecnie znajduje się plac budowy odcinka drogi ekspresowej S19 Pogórze-Kamień, odkryto jamy grobowe ze szczątkami ludzkimi.

Dotychczas archeolodzy ujawnili 115 grobów szkieletowych, z czego ok. 70-80 % to szkielety dzieci, co wskazuje na to, że w tym miejscu znajdował się obszar cmentarza, gdzie chowano najmłodszych mieszkańców Jeżowego.

W ustach części zmarłych znaleziono monety, tzw. obol zmarłych lub obol Charona, który wg dawnych wierzeń stanowił formę zapłaty za usługi dla duszy w zaświatach.

Odnalezione szczątki kostne zostaną poddane szczegółowej analizie antropologicznej, której wyniki powinniśmy poznać za około 3-4 miesiące.

Po zakończeniu badań, szczątki zostaną ponownie pochowane na cmentarzu parafialnym w Jeżowem.

Obecnie archeolodzy lokalizują kolejne jamy grobowe oraz kościół.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Bieszczadka, Duża Mi, a może ViaKarpatka? - trwa konkurs na "imię" dla maszyny TBM

PODKARPACIE. Trwa konkurs na wybór „imienia” dla maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży ponad 2-kilometrowy tunel na drodze ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica. Do wyboru jest sześć nazw.

Podkarpacie

Tragedia na torach. Nie żyje 47-letni mężczyzna

TANOBRZEG. Do tragicznego wyoadku doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Podkarpacie

Znamy szczegóły trasy przejazdu maszyny TBM przez woj. podkarpackie [MAPA]

RZESZÓW. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała szczegółowy harmonogram przejazdu konwoju z elementami maszyny TBM, która wydrąży tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica.

Podkarpacie

Jest umowa na rozbudowę S19 Sokołów Małopolski - Jasionka

PODKARPACIE. Podpisano umowę na dobudowę drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka. Inwestycja ma być gotowa w IV kwartale 2026 r.

Podkarpacie

Dachowanie samochodu pod Łańcutem. Kierowca miał blisko 2 promile

PODKARPACIE. Prawie dwa promile alkoholu miał 54-letni kierowca suzuki, który dachował wczoraj w Krzemienicy. Samochód uległ uszkodzeniu, ale mężczyźnie nic się nie stało.

Podkarpacie

Awantura w Lubaczowie. Ojciec ranił córkę nożem, a potem siebie

PODKARPACIE. 69-letni mężczyzna, podczas awantury ranił nożem swoją dorosłą córkę, a następnie sam się okaleczył. Obydwoje trafili do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Podkarpacie

Po 13 latach wróciły pociągi na trasę Mielec - Padew

PODKARPACIE. Zakończyła się kompleksowa wymiana torów na odcinku z Mielca do Padwi Narodowej. Od tygodnia na wyremontowanej trasie kursują pociągi osobowe Pol-Regio.

Podkarpacie

Dachowanie forda w Iwoniczu. 4 osoby ranne

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło w sobotę, na odcinku drogi krajowej nr 28.

Reklama