Rzeszów - Niedziela, 17.08.2025
Reklama

Nowe miasto na mapie Podkarpacia

Dodano:

Zdjęcie ze strony Urzędu Gminy Dubiecko
Zdjęcie ze strony Urzędu Gminy Dubiecko
PODKARPACIE. Od 1 stycznia 2021 r. 10 miejscowości w Polsce zyska status miasta. Jedną z nich będzie leżące na Pogórzu Dynowskim Dubiecko.

Od Nowego Roku Polska będzie miała 954 miasta – o 10 więcej niż do tej pory. Status miasta otrzymają: Kamieniec Ząbkowicki, Goraj, Kamionka, Sochocin, Solec nad Wisłą, Wiskitki, Wodzisław, Budzyń, Koźminek oraz Dubiecko w powiecie przemyskim na Podkarpaciu.

"Bardzo się cieszę, że po 86 latach udało się odzyskać prawa miejskie nadane staraniem Mikołaja Kmity przez króla Władysława Jagiełłę w dniu 24 sierpnia 1407 r. w Wiślicy. Jestem przekonany, że z czasem nadanie tego aktu przyczyni się do rozwoju miasta i naszej gminy, czego życzę wszystkim Mieszkańcom." - pisze na oficjalnej stronie gminy Dubiecko wójt Jacek Grzegorzak.

Propozycje zmian statusu wszystkich nowych miast, uzyskały pozytywne opinie rad gmin i wojewodów. Wcześniej przeprowadzono także konsultacje społeczne z mieszkańcami. O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu. Wszystkie nowe miasta wykazują cechy funkcjonalno-przestrzenne, które przesądzają o ich miejskim charakterze. Większość mieszkańców tych miejscowości utrzymuje się z działalności pozarolniczej.
Reklama
W kwietniu br., wojewoda podkarpacki Ewa Leniart pozytywnie zaopiniowała wniosek rady Gminy Dubiecko o nadanie statusu miasta.

– To doskonała i wyczekiwana wiadomość. Za nadaniem Dubiecku statusu miasta przemawiają zarówno względy historyczne, jak i dotychczasowy rozwój społeczno-gospodarczy. Ponadto Dubiecko charakteryzuje miejski układ urbanistyczny, rozwinięta infrastruktura komunalna i zwarte budownictwo mieszkaniowe. Serdecznie gratuluję mieszkańcom – już niebawem – nowego miasta na mapie Polski i Podkarpacia – komentowała decyzję rządu wojewoda Ewa Leniart.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

22- i 21-latek zatrzymani z haszyszem i marihuaną. Grozi im do 3 lat pozbawienia wolności

MIELEC. Jeden z nich trzymał marihuanę w schowku samochodu, drugi miał haszysz w domu.

Podkarpacie

Brawurowa jazda po alkoholu 24-latka. Policji tłumaczył, że to jego dziewczyna prowadziła

NISKO. Z piątku na sobotę, policjanci otrzymali zgłoszenie o kierowcy renaulta laguny, który szaleje po ulicach Niska.

Podkarpacie

Śmiertelne potrącenie pieszej przez śmieciarkę

SANOK. Do wypadku doszło 7 czerwca przed południem.

Podkarpacie

Ubywa studentów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Największą podkarpacką uczelnią był Uniwersytet Rzeszowski, na którym studiowało 16,3 tys. osób.

Podkarpacie

Coraz częściej wybieramy polskie produkcje filmowe. Wciąż maleje liczba kin na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Na jeden seans filmowy w podkarpackich kinach w 2018 roku przypadało 25 widzów.

Podkarpacie

Holendrzy sesję zdjęciową na linii granicy zakończyli z mandatem

PODKARPACIE. Strażnicy graniczni nałożyli na nich 400 zł mandatu.

Reklama