Reklama

Aktualności / Podkarpacie

Nowe pociągi dotarły na Podkarpacie

Dodano: 13.09.2023 r.

Nowe pociągi dotarły na Podkarpacie - Aktualności Podkarpacie

fot. Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP

PODKARPACIE. Na Podkarpacie dotarło pięć z dwunastu nowych pociągów wyprodukowanych przez firmę Newag. Wczoraj na stacji Rzeszów Główny odbyło się uroczyste przekazanie pojazdów.

W lipcu ubiegłego roku Zarząd Województwa Podkarpackiego podpisał z firmą Newag z Nowego Sącza dwie umowy na dostawę dwunastu pojazdów kolejowych dla Podkarpacia. Pociągi – zarówno elektryczne, jak i hybrydowe - będą obsługiwały m.in. połączenia w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Obie umowy opiewały na kwotę ponad 415 mln złotych. Będą refundowane w 85 procentach ze środków unijnych.

Pierwsza z podpisanych umów dotyczy wyprodukowania i dostarczenia na Podkarpacie osiem pojazdów szynowych IMPULS 2 typu 31WE w wersji czteroczłonowej, wraz z symulatorem jazdy do prowadzenia szkoleń maszynistów, z niezbędną dokumentacją techniczną i usługą serwisową. Każdy z nowych pociągów pomieści na pokładzie po 400 pasażerów, w tym 192 na miejscach siedzących. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację oraz systemy dynamicznej informacji. Dostosowano je dla osób z niepełnosprawnościami. Pociągi objęte są 6-letnią gwarancją.

W ramach tej umowy dostarczony zostanie także stacjonarny symulator jazdy, który trafi do zaplecza technicznego PKA przy stacji Rzeszów Staroniwa. Będzie służył do szkolenia maszynistów.

W ramach drugiej umowy firma Newag dostarczy 4 trójczłonowe dwunapędowe zespoły trakcyjne tzw. hybrydy, które mogą pracować w ramach zasilania z sieci trakcyjnej lub ekologicznych silników spalinowych. Pociągi te mogą zabrać na pokład 300 pasażerów, w tym 140 na miejscach siedzących. Hybrydy będą wykorzystywane na trasie Rzeszów –Dębica- Mielec w obu kierunkach . Na odcinku Rzeszów - Dębica jazda będzie odbywać się pod trakcją elektryczną a na pozostałym odcinku Dębica – Mielec przy wspomaganiu silnika spalinowego. Pozwoli to na przewożenie pasażerów bez przesiadki.

Pierwsze pięć pociągów w ramach podpisanych umów dotarło już na Podkarpacie. Ich oficjalne przekazanie odbyło się we wtorek, 12 września br. na trzecim peronie stacji Rzeszów Główny.  Kolejne trzy takie same pojazdy dotrą w październiku. Z kolei w listopadzie zostaną dostarczone cztery hybrydy.

Nowością we wszystkich 12 pociągach, które dostarcza firma Newag, jest wyposażenie ich w tzw. pętlę indukcyjną dla osób niepełnosprawnych, który poprawia skuteczność aparatów słuchowych.
Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem jest wyposażenie pociągów w tzw. zintegrowany system do biletu elektronicznego, który wdrożyło Polregio S.A. wraz z Województwem Podkarpackim. System ten równolegle będzie uruchomiony w pojazdach PKA. Elementem spajającym system jest portal pkaebilet.podkrapackie.pl. Kasowniki w pociągach umożliwiają zakup biletów elektronicznych poprzez wykonywanie płatności za przejazd za pomocą zbliżenia karty płatniczej (Visa i MasterCard) oraz za pomocą technologii NFC/HCE (smartfon). Zabudowany w urządzeniu czytnik obsługuje płatności: Apple PAY, Google PAY oraz BLIK. Zakupiony bilet przechowywany jest w pamięci systemu, w razie potrzeby pasażer może pobrać zakupiony bilet z portalu. Zastosowane rozwiązanie pozwoli w przyszłości integrować się z transportem innych operatorów np. autobusowym .

- Nowe pociągi to odpowiedź na wzrost zapotrzebowania na transport kolejowy, który z zadowoleniem obserwujemy w związku z powstaniem Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.   Widzimy znacząco zwiększone zainteresowanie tą formą podróży ze strony pasażerów. Jednocześnie jest to świetny przykład racjonalnego wykorzystania środków unijnych, gdyż 85 procent kwot za zakup tych 12 pociągów pokrytych zostaje ze środków kończącej się już perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego – podkreślał podczas przekazania nowych pociągów marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Będzie bezpieczniej na 10 przejazdach kolejowych na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Będzie bezpieczniej na 10 przejazdach kolejowych na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Na dziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych w województwie podkarpackim wymienione zostaną urządzenia sterowania ruchem...

Zderzenie trzech ciężarówek na DK 19 w Zboiskach. Utrudnienia w ruchu - Aktualności Podkarpacie

Zderzenie trzech ciężarówek na DK 19 w Zboiskach. Utrudnienia w ruchu

PODKARPACIE. Krośnieńska policja informuje o utrudnieniach w ruchu na odcinku drogi krajowej nr 19 w miejscowości Zboiska. Doszło tam do zde...

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W dniach od 18 do 26 kwietnia 2024 r. na terenie województwa podkarpackiego odbędzie się wiosenna akcji szczepienia lis&...

Budimex wyremontuje odcinek DW 988 Czudec - Zaborów - Aktualności Podkarpacie

Budimex wyremontuje odcinek DW 988 Czudec - Zaborów

PODKARPACIE. 54 mln zł będzie kosztowała rozbudowa fragmentu drogi wojewódzkiej nr 988 na odcinku Czudec – Zaborów. Inwe...

Alert IMGW! W środę silny wiatr na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Alert IMGW! W środę silny wiatr na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z prognozowanym, silnym wiatrem w połu...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: