Reklama

Aktualności / Podkarpacie

Nowe pociągi dotarły na Podkarpacie

Dodano: 13.09.2023 r.

Nowe pociągi dotarły na Podkarpacie - Aktualności Podkarpacie

fot. Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP

PODKARPACIE. Na Podkarpacie dotarło pięć z dwunastu nowych pociągów wyprodukowanych przez firmę Newag. Wczoraj na stacji Rzeszów Główny odbyło się uroczyste przekazanie pojazdów.

W lipcu ubiegłego roku Zarząd Województwa Podkarpackiego podpisał z firmą Newag z Nowego Sącza dwie umowy na dostawę dwunastu pojazdów kolejowych dla Podkarpacia. Pociągi – zarówno elektryczne, jak i hybrydowe - będą obsługiwały m.in. połączenia w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Obie umowy opiewały na kwotę ponad 415 mln złotych. Będą refundowane w 85 procentach ze środków unijnych.

Pierwsza z podpisanych umów dotyczy wyprodukowania i dostarczenia na Podkarpacie osiem pojazdów szynowych IMPULS 2 typu 31WE w wersji czteroczłonowej, wraz z symulatorem jazdy do prowadzenia szkoleń maszynistów, z niezbędną dokumentacją techniczną i usługą serwisową. Każdy z nowych pociągów pomieści na pokładzie po 400 pasażerów, w tym 192 na miejscach siedzących. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację oraz systemy dynamicznej informacji. Dostosowano je dla osób z niepełnosprawnościami. Pociągi objęte są 6-letnią gwarancją.

W ramach tej umowy dostarczony zostanie także stacjonarny symulator jazdy, który trafi do zaplecza technicznego PKA przy stacji Rzeszów Staroniwa. Będzie służył do szkolenia maszynistów.

W ramach drugiej umowy firma Newag dostarczy 4 trójczłonowe dwunapędowe zespoły trakcyjne tzw. hybrydy, które mogą pracować w ramach zasilania z sieci trakcyjnej lub ekologicznych silników spalinowych. Pociągi te mogą zabrać na pokład 300 pasażerów, w tym 140 na miejscach siedzących. Hybrydy będą wykorzystywane na trasie Rzeszów –Dębica- Mielec w obu kierunkach . Na odcinku Rzeszów - Dębica jazda będzie odbywać się pod trakcją elektryczną a na pozostałym odcinku Dębica – Mielec przy wspomaganiu silnika spalinowego. Pozwoli to na przewożenie pasażerów bez przesiadki.

Pierwsze pięć pociągów w ramach podpisanych umów dotarło już na Podkarpacie. Ich oficjalne przekazanie odbyło się we wtorek, 12 września br. na trzecim peronie stacji Rzeszów Główny.  Kolejne trzy takie same pojazdy dotrą w październiku. Z kolei w listopadzie zostaną dostarczone cztery hybrydy.

Nowością we wszystkich 12 pociągach, które dostarcza firma Newag, jest wyposażenie ich w tzw. pętlę indukcyjną dla osób niepełnosprawnych, który poprawia skuteczność aparatów słuchowych.
Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem jest wyposażenie pociągów w tzw. zintegrowany system do biletu elektronicznego, który wdrożyło Polregio S.A. wraz z Województwem Podkarpackim. System ten równolegle będzie uruchomiony w pojazdach PKA. Elementem spajającym system jest portal pkaebilet.podkrapackie.pl. Kasowniki w pociągach umożliwiają zakup biletów elektronicznych poprzez wykonywanie płatności za przejazd za pomocą zbliżenia karty płatniczej (Visa i MasterCard) oraz za pomocą technologii NFC/HCE (smartfon). Zabudowany w urządzeniu czytnik obsługuje płatności: Apple PAY, Google PAY oraz BLIK. Zakupiony bilet przechowywany jest w pamięci systemu, w razie potrzeby pasażer może pobrać zakupiony bilet z portalu. Zastosowane rozwiązanie pozwoli w przyszłości integrować się z transportem innych operatorów np. autobusowym .

- Nowe pociągi to odpowiedź na wzrost zapotrzebowania na transport kolejowy, który z zadowoleniem obserwujemy w związku z powstaniem Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.   Widzimy znacząco zwiększone zainteresowanie tą formą podróży ze strony pasażerów. Jednocześnie jest to świetny przykład racjonalnego wykorzystania środków unijnych, gdyż 85 procent kwot za zakup tych 12 pociągów pokrytych zostaje ze środków kończącej się już perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego – podkreślał podczas przekazania nowych pociągów marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

"Historia zapisana w drzewach". Święto Parku w Łańcucie - Aktualności Podkarpacie

"Historia zapisana w drzewach". Święto Parku w Łańcucie

LAŃCUT. Muzeum-Zamku w Łańcucie zaprasza na historyczny piknik rodzinny z atrakcjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tegoroczne Święto Pa...

Śmiertelny wypadek na łańcuckim odcinku A4. Nie żyje 1 osoba - Aktualności Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na łańcuckim odcinku A4. Nie żyje 1 osoba

PODKARPACIE. 71-letnia kobieta zginęła w wypadku, do którego doszło dziś rano na łańcuckim odcinku autostrady A4, w kierunku Przewors...

Śmiertelny wypadek w Zahutyniu. Zginęła 65-letnia kobieta - Aktualności Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Zahutyniu. Zginęła 65-letnia kobieta

PODKARPACIE. W miejscowości Zahutyń w powiecie sanockim ciężarówka potrąciła pieszą przechodzącą przez jezdnię. W wyniku obrażeń kobi...

Śmiertelny wypadek pod Przeworskiem. Nie żyje motocyklista - Aktualności Podkarpacie

Śmiertelny wypadek pod Przeworskiem. Nie żyje motocyklista

PODKARPACIE. Do wypadku doszło około godz. 13:00 na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Gwizdaj w powiecie przeworskim. Motocyklista zderzy...

Estakada na S19 w Babicy pnie się w górę [ZDJĘCIA] - Aktualności Podkarpacie

Estakada na S19 w Babicy pnie się w górę [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa scalanie dźwigarów stalowych estakady, która powstaje na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Poł...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Poranne wypadki z udziałem pieszych w RzeszowieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
6 firm zainteresowanych budową PCLA w RzeszowieAnna Nowak: Bardzo dobre wieści....
Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy Anna Nowak: Zapowiada się na prawdę...
1 osoba ranna w zderzeniu dwóch samochodów na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: