Rzeszów - Wtorek, 06.05.2025
Reklama

Obcokrajowcy pracujący na Podkarpaciu. Wśród nich obywatele Wenezueli, Meksyku oraz Egiptu

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. 8759 osób z zagranicznym paszportem w województwie podkarpackim opłaca składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia oraz 536 jako prowadzących działalność gospodarczą. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców jest przeszło 683 tysiące. To dane z końca października.

W porównaniu do września br. nastąpił wzrost liczby cudzoziemców o 17 tysięcy w skali kraju, a w naszym województwie przekłada się to na 52 pracowników i 4 osoby prowadzące działalność. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Rumunii, Turcji i Włoch.

Jak informuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na Podkarpaciu nie brakuje też mieszkańców Australii, Wenezueli, Meksyku, Etiopii, Egiptu i Republiki Południowej Afryki.

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie, bez pozwoleń i stosownych umów.
Reklama
Z 8759 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim 7809 to obywatele Ukrainy. 7557 Ukraińców jest zatrudnionych na umowie o pracę, co stanowi ponad 89% proc., natomiast 252 obywateli Ukrainy prowadzi własną działalność gospodarczą i opłaca składki samemu za siebie. Tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy.

„Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy. Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet” – wyjaśnia Wojciech Dyląg.  

W większości, bo aż w 85 procentach, przyjeżdżają z zagranicy do pracy w Polsce osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20- 49 lat.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Użądliły go pszczoły, był uczulony. W akcji wziął udział śmigłowiec LPR

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Huwnik uratowali życie i zdrowie mężczyzny, którego użądliły pszczoły, a jest uczulony na ich jad. Sytuacja była na tyle krytyczna, że w akcji pomógł śmigłowiec LPR

Podkarpacie

Władysław Ortyl zadeklarował wsparcie finansowe dla gmin poszkodowanych w powodzi

Samorząd Województwa Podkarpackiego wesprze finansowo gminy, które ucierpiały na skutek powodzi. Taką deklarację złożył dziś marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji prasowej w Wadowicach Górnych.

Podkarpacie

Bez uprawnień, mając 2 promile wiozła samochodem dwójkę dzieci

Do 2 lat pozbawienia wolności grozi 43-letniej kobiecie, która pijana i bez uprawnień do kierowania przewoziła samochodem dwójkę dzieci.

Podkarpacie

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził zalane tereny powiatu mieleckiego

Mateusz Morawiecki odwiedził gminę Wadowice Górne w powiecie mieleckim, w której występuje najgorsza sytuacja powodziowa na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Alarm przeciwpowodziowy w kilku gminach na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna

Na Podkarpaciu obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 2 stopnia dla całego województwa, ostrzeżenie meteorologicznne 3 stopnia dla 6 powiatów i 2 stopnia dla 19 powiatów.

Podkarpacie

Utrudnienia na drogach województwa w związku z ulewami

Policjanci i służby drogowe kierują ruchem w miejsach, w których występują utrudnienia lub drogi są zablokowane.

Podkarpacie

Szpital w Nowej Dębie ma nowy oddział

W szpitalu powiatowym w Nowej Dębie otwarto oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który dobudowany został do budynku nr 1 szpitala. Oficjalne otwarcie z udziałem przedstawicieli władz województwa i starostwa odbyło...

Podkarpacie

Na Podkarpaciu maleje liczba dzieci i młodzieży

PODKARPACIE. W 2018 roku dzieci i młodzieży w wieku 7-20 lat było na Podkarpaciu 313,7 tys.

Reklama