Rzeszów - Środa, 10.09.2025
Reklama

Odcinkowy pomiar prędkości pomiędzy Stalową Wolą a Jamnicą

Dodano: 31.12.2021 r.

fot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego
fot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego
PODKARPACIE. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD wprowadziło odcinkowy pomiar prędkości na  6,5 km odcinku drogi wojewódzkiej pomiędzy Stalową Wolą a Jamnicą.

Na ww. odcinku, w ciągu ostatnich czterech lat doszło do 64 zdarzeń drogowych, w których zginęło 7 osób, a 23 odniosły obrażenia. W jednym z najtragiczniejszych wypadków zginęli rodzice trójki dzieci. Wypadek ten przeżył 2,5 letni chłopiec.

Po przeprowadzonej analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego, wizjach lokalnych, rozmowach z zarządcą drogi oraz Policją oceniono, że jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na tym odcinku drogi jest nadmierna prędkość. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń i wpłynąć na zmianę zachowania kierowców, podjęliśmy decyzję, że najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie automatycznej kontroli prędkości z wykorzystaniem urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości – mówi Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Reklama
Urządzenia oraz niezbędna infrastruktura zostały zamontowano w grudniu br. Wjazd oraz wyjazd z kontrolowanego odcinka, monitorują cztery kamery zainstalowane nad jezdnią na tzw. bramownicach. Nastąpiła również zmiana organizacji ruchu. Dopuszczalna maksymalna prędkość na kontrolowanym odcinku to 80 km/h. System automatycznie określi czas wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka drogi, a to pozwoli wyliczyć średnią prędkość z jaką poruszał się pojazd.

Do końca 2023 roku, CANARD GITD planuje wprowadzić w województwie podkarpackim odcinkowe pomiary prędkości jeszcze w pięciu lokalizacjach: w Nosówce, na drodze powiatowej 1391, w Dukli na DK 19, w Nowej Dębie na DK 9, na drodze wojewódzkiej nr 835 na odcinku pomiędzy miejscowościami Gniewczyna Łańcucka – Gniewczyna Tryniecka oraz w Nisku, na drodze krajowej nr 77.

Trwa procedura przetargowa na dostawę oraz montaż odcinkowych pomiarów prędkości.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. 265 nowych zakażonych na Podkarpaciu. Najwięcej w Rzeszowie [4.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualny raport zakażeń koronawirusem.

Podkarpacie

Palił marihuanę, mając pod opieką troje dzieci

PODKARPACIE. Tarnobrzescy policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę, który w trakcie sprawowania opieki nad trójką swoich dzieci palił marihuanę. Dzieci w wieku od 2,5 do 14 lat, trafiły pod opiekę matki.

Podkarpacie

IMGW ostrzega! Silny wiatr na Podkarpaciu

PODKARAPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem, który wystąpi na terenie całego województwa.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 200 nowych zakażeń. Zmarło 15 osób [3.02.2021]

PODKARPACIE. 230 zakażeń, 70 wyzdrowień, 15 zgonów w województwie podkarpackim - Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport.

Podkarpacie

IKEA otworzyła kolejny punkt odbioru na Podkarpaciu

PODKARPACIE. IKEA uruchomiła kolejny punkt odbioru na Podkarpaciu.  Piąte tego typu miejsce w województwie powstało w Mielcu.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. 152 zakażenia, 10 zgonów [2.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 152 nowe zakażenia na Podkarpaciu. Zmarło kolejne 10 osób, z których 8 miało choroby współistniejące.

Podkarpacie

Pijany kierowca opla na A4. Jechał całą szerokością jezdni

PODKARPACIE. Łańcuccy policjanci zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który jechał autostradą A4 mają ponad 1,5 promila alkoholu.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Spadek liczby zakażeń, brak zgonów [1.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 116 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Nie odnotowano żadnych nowych przypadków śmiertelnych.

Reklama