Rzeszów - Sobota, 19.07.2025
Reklama

Początkiem lutego rusza kwalifikacja wojskowa. Na Podkarpaciu obejmie ok 15 tys. osób

Dodano: /

PODKARPACIE. 3 lutego w całej Polsce rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia br. W województwie podkarpackim obejmie około 15 000 osób.

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest mobilizacja, ani pobór do wojska. Kwalifikacja jest obowiązkowa i główny jej cel to założenie ewidencji, określenie kategorii zdrowia (badania lekarskie i psychologiczne) – podkreśla kpt. Sławomir Pitera, rzecznik Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie.

Kwalifikacji w tym roku podlegać będzie ok. 15000 osób (wszyscy mężczyźni i kobiety z kierunkowym wykształceniem pożądanym przez wojsko np. medycznym). Rocznik podstawowy wzywanych to 2006, ponadto wzywane są osoby z orzeczoną kategorią zdrowia B (o ile odroczenie upłynęło odroczenie ze względu na stan zdrowia) i oczywiście ochotnicy.

Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rzeszowie, obejmującym miasto Rzeszów oraz powiaty rzeszowski i łańcucki, będą działały następujące powiatowe komisje lekarskie:

Reklama

• w terminie od 24.02.2025 r. do 24.04.2025 r. - Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Rzeszowie z siedzibą w budynku Przychodni SP ZOZ Nr 1 przy ul. Hetmańskiej 21, obejmującą zasięgiem działania miasto Rzeszów na prawach powiatu;

• w terminie od 10.02.2025 r. do 11.04.2025r. - Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 w Rzeszowie z siedzibą w budynku Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Kochanowskiego 29, obejmującą zasięgiem działania powiat rzeszowski;

• w terminie od 03.03.2025 r. do 26.03.2025 r. - Powiatowa Komisja Lekarska w Łańcucie z siedzibą w Łańcucie w budynku Zespołu Placówek Oświatowych - Bursa Szkolna w Łańcucie przy ul. Armii Krajowej 51D, obejmującą zasięgiem działania powiat łańcucki


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Zderzenie jeepa z ciężarówką na DK28 w Bykowcach. 1 osoba w szpitalu

PODKARPACIE. Na drodze krajowej nr 28 w powiecie sanockim doszło do zderzenia jeepa z ciężarową scanią. W wypadku ucierpiał 68-letni mężczyzna. Policja bada przyczyny tego zdarzenia.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Stobiernej. Nie żyje 21-letni mężczyzna

PODKARPACIE. Wczoraj w powiecie dębickim doszło do czołowego zderzenia się motocyklisty z samochodem osobowym. Pomimo reanimacji, 21-latek kierujący jednośladem zmarł.

Podkarpacie

Silny wiatr przewrócił żaglówkę z 4 osobami na Jeziorze Tarnobrzeskim

PODKARPACIE. Na Jeziorze Tarnobrzeskim doszło do niebezpiecznego incydentu. Silny wiatr przewrócił żaglówkę z czteroosobową załogą. Na szczęście mężczyzn, którzy wpadli do wody udało się uratować. Oprócz ratowników WOPR w akcji ratunkowej brał...

Podkarpacie

Setki interwencji strażaków w związku z niedzielnymi burzami na Podkarpaciu

PODKARPACIE. 270 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy do usuwania skutków intensywnych burz, które przeszły wczoraj wieczorem i w nocy nad naszym regionem. Żywioł wyrządził szkody w wielu miejscach województwa

Podkarpacie

FILM. Tak było, tak jest. Zobacz postępy prac przy budowie estakady ES-19 na S19 Babica - Jawornik

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła w sieci filmik przedstawiający postęp prac na budowie estakady ES19 na odcinku drogi ekspresowej S19 od Babicy do Jawornika.

Podkarpacie

Nowa atrakcja w Solinie. Zjeżdżalnia grawitacyjna „Bieszczadzka Furia” [zdjęcia, film]

Zjeżdżalnia grawitacyjna „Bieszczadzka Furia” to nowa atrakcja w ośrodku Grupy PKL w Solinie, udostępniona turystom na początku lipca. Jej oficjalne otwarcie odbędzie się w najbliższą sobotę.

Podkarpacie

Jest umowa na budowę ramp do odśnieżania tirów przy A4 i S19

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę ramp do odśnieżania samochodów ciężarowych na terenie Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) zlokalizowanych przy drodze ekspresowej S19 oraz autostradzie A4. Zadanie wykona...

Podkarpacie

Tragedia w Lubatówce na Podkarpaciu: 70-latek aresztowany za zabójstwo syna

PODKARPACIE. Sąd Rejonowy w Krośnie zadecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy 70-letniego mężczyzny podejrzanego o zabójstwo swojego syna. Podejrzanemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Reklama