Rzeszów - Sobota, 24.01.2026
Reklama

Podkarpacki Lekarz Weterynarii apeluje do właścicieli zwierząt: Dbajmy o nie - one same nie poproszą o pomoc

Dodano: 21.01.2026 r. / Redakcja

fot. Pixabay
fot. Pixabay

PODKARPACIE. Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wystosował apel o zapewnienie humanitarnych warunków bytowych zwierząt w  okresie zimowym. „Dbajmy o nie — one same nie poproszą o pomoc” – czytamy w dokumencie.

Podkarpacki Lekarz Weterynarii zaznacza, że okres zimowy to szczególnie trudny czas dla zwierząt, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz. Niskie temperatury, wilgoć, śnieg i wiatr mogą stanowić realne zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.

Reklama

„Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel ma prawny obowiązek zapewnienia zwierzęciu ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, odpowiedniego pożywienia oraz stałego dostępu do wody” – czytamy w apelu Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dotyczącym zapewnieniu humanitarnych warunków bytowych zwierząt w czasie zimy.

W apelu wyszczególniono najważniejsze zasady opieki nad zwierzętami zimą:

  • zapewnienie stałego dostępu do świeżej, niezamarzniętej wody;
  • podawanie wysokokalorycznego pożywienia, dostosowanego do zwiększonego zapotrzebowania energetycznego;
  • zagwarantowanie ciepłego, suchego i szczelnego schronienia, chroniącego przed wiatrem i wilgocią;
  • niedopuszczanie do kontaktu metalowych elementów obroży lub łańcucha z ciałem zwierzęcia;
  • umożliwienie swobodnego ruchu oraz – w miarę możliwości – udostępnianie zwierzętom ciepłych pomieszczeń nocą;
  • pamiętanie o wolno żyjących kotach, ptakach oraz zwierzętach bezdomnych, m.in. poprzez zapewnienie im schronienia i wody;
  • w przypadku silnych mrozów – niepozostawianie zwierząt na zewnątrz, szczególnie starszych i chorych.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Wybrano wykonawcę dokumentacji dla obwodnicy Kolbuszowej

PODKARPACIE. GDDKiA Odział w Rzeszowie rozstrzygnęła przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej nr 9. Jeśli nie wpłyną odwołania, wkrótce możliwe będzie podpisanie umowy.

Podkarpacie

Koronawirus. Kolejny rekord zakażeń i zgonów na Podkarpaciu [18.03.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach i zgonach na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 560 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 2 osoby [15.03.2021]

PODKARPACIE. Wg najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w województwie podkarpackim przybyło 567 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Podkarpacie

Tragedia na stawie w Zgodzie. Pod nastolatkami załamał się lód. Jeden nie żyje

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło w weekend na stawie w Zgodzie koło Jarosławia. Pod trzema nastolatkami załamał się lód. Dwóm udało się uratować, trzeci – pomimo reanimacji – zmarł.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 1000 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 31 osób [12.03.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualny raport zakażeń koronawirusem.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Rekord zakażeń w tym roku [11.03.2021]

 PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach i zgonach na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 970 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 18 osób [10.03.2021]

PODKARPACIE. Wg najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w województwie podkarpackim przybyło 976 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 189 w Rzeszowie.

Podkarpacie

Ptasia grypa na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W gminie Ostrów stwierdzono ognisko grypy ptaków. To pierwsze ognisko HPAI w 2021 r. w województwie podkarpackim.  

Reklama