Reklama

Aktualności / Podkarpacie

Podkarpackie służby gotowe na zimę

Dodano: 31.10.2023 r.

Podkarpackie służby gotowe na zimę - Aktualności Podkarpacie

fot. KW PSP w Rzeszowie

PODKARPACIE. Podkarpackie służby są w pełnej gotowości do podjęcia wszelkich działań w sezonie zimowym, zapewnia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W poniedziałek odbyło się spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jego członkowie rozmawiali o przygotowaniach do zimy. Podczas posiedzenia omówiono działania organizacyjno-logistyczne, prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą. Poruszono m.in. kwestie związane z gotowością sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do wykonywania działań ratowniczych związanych z zagrożeniami występującymi podczas okresu zimowego, tematy policyjnych działań prewencyjnych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa, zabezpieczenia przeciwpowodziowego, działań inspekcji sanitarnej, standardów utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej, działalności prewencyjno -kontrolnej w zakresie prawidłowości utrzymania obiektów budowlanych oraz oceny gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Rozmawiano również o gotowości GOPR do realizacji działań ratowniczych w trudnych warunkach zimowych.

Po spotkaniu odbył się briefing prasowy z udziałem wojewody Ewy Leniart, komendanta wojewódzkiego Policji nadinsp. Dariusza Matusiaka, zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzeja Marczeni i kierownika Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Krośnie Krzysztofa Jurczaka.

– Okres zimowy wymaga od organów administracji publicznej ścisłej współpracy w zakresie przygotowania i reagowania na zagrożenia, co z pewnością pozwoli przyczynić się do złagodzenia skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – powiedziała wojewoda zapewniając, że podkarpackie służby są w pełnej gotowości do podjęcia wszelkich działań w sezonie zimowym.
 
Pomoc dla osób bezdomnych i potrzebujących wsparcia


Na Podkarpaciu działa 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, tj. 14 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 5 noclegowni i 3 ogrzewalnie.

Łącznie w placówkach tych znajduje się 815 stałych miejsc. W przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych, obiekty są w stanie przyjąć dodatkowo 151 osób, co daje łącznie 966 miejsc.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można będzie uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych w ośrodkach pomocy społecznej/centrach usług społecznych, szacuje się, że w województwie podkarpackim w 2022 r. było łącznie 1026 osób bezdomnych. Około 89% stanowili mężczyźni (917 osób) , natomiast około 11 % to kobiety (109 osób).
 
Służby przygotowane na sezon zimowy


Obecny na konferencji prasowej komendant wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Matusiak zapewnił o gotowości sił i środków podkarpackiej Policji do realizacji zadań w sezonie zimowym. Mówił m. in. o działaniach związanych z monitorowaniem zagrożeń, które mogą pojawić się w związku sytuacją pogodową, ale też  o działaniach profilaktycznych i dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa osobom potrzebujących wsparcia, np. bezdomnym i samotnym. 

– Podkarpacka Policja jest przygotowana do wszelkiego rodzaju działań.  Codziennie w ramach służby zewnętrznej, czyli służby prewencyjnej ruchu drogowego będzie do dyspozycji mieszkańców około 2 900 policjantów. Mamy przygotowany również sprzęt do działań. Jeśli będzie taka potrzeba, zostaną zadysponowane kolejne siły policyjne tak, aby w sytuacjach kryzysowych zareagować w odpowiedni sposób – mówiła nadinsp. Matusiak.

Zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia przekazał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego.

– Zostały przeprowadzone inspekcje techniczne jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, do którego należą również jednostki ochotniczej straży pożarnej. PSP jest w pełni gotowa nie tylko do działań w okresie zimowym, ale przez cały rok, przez całą dobę, każdego dnia – mówił st. bryg. Andrzej Marczenia.

Przypomniał także, iż sezon grzewczy to okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach – strażacy dużo częściej wzywani są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów w domach i mieszkaniach.
 
 
Reklama
Źródło: PUW w Rzeszowie

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Zderzenie osobówki w ciężarówką na DK 19 w Komborni. Dwie osoby ranne - Aktualności Podkarpacie

Zderzenie osobówki w ciężarówką na DK 19 w Komborni. Dwie osoby ranne

PODKARPACIE. Na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Kombornia w pow. Krośnieńskim doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym volv...

Tragiczny wypadek na DW 984 w Piątkowcu. Jedna osoba nie żyje, trzy ranne - Aktualności Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DW 984 w Piątkowcu. Jedna osoba nie żyje, trzy ranne

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło dziś po godz. 11:00 na trasie relacji Mielec-Tarnów. W zderzeniu dwóch samochod&oac...

Ponad 30 kierowców zatrzymanych za jazdę na podwójnym gazie - Aktualności Podkarpacie

Ponad 30 kierowców zatrzymanych za jazdę na podwójnym gazie

PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci podsumowali dwudniową akcję pod kryptonimem „Trzeźwość”. Funkcjonariusze skontrolowali blisk...

Utrudnienia na S19 w powiecie niżańskim. Z naczepy tira wypadł ładunek - Aktualności Podkarpacie

Utrudnienia na S19 w powiecie niżańskim. Z naczepy tira wypadł ładunek

PODKARPACIE. Komenda Powiatowa Policji w Nisku informuje o utrudnieniach w ruchu na drodze ekspresowej S19 w miejscowości Huta Deręgowska w ...

20 lutego protesty rolników. Utrudnienia na drogach Podkarpacia - Aktualności Podkarpacie

20 lutego protesty rolników. Utrudnienia na drogach Podkarpacia

PODKARPACIE. Na wtorek, 20 lutego 2024 r. rolnicy zapowiedzieli kolejne protesty w wielu miejscach na drogach województwa podkarpacki...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Reklama
Partnerzy: