Reklama

Aktualności / Podkarpacie

Powstanie Polsko-Ukraińska Szkoła Ratownictwa Górskiego. Deklarację podpisał marszałek Ortyl

Dodano: 27.02.2019 r.

Powstanie Polsko-Ukraińska Szkoła Ratownictwa Górskiego. Deklarację podpisał marszałek Ortyl - Aktualności Podkarpacie

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego

PODKARPACIE. W Iwano-Frankiwsku na Ukrainie została podpisana deklaracja mająca na celu utworzenie Polsko-Ukraińskiej Szkoły Ratownictwa Górskiego. Dokument podpisali przedstawiciele Województwa Podkarpackiego oraz Obwodu Iwano-Frankiwskiego.

Do podpisania dokumentu doszło podczas wizyty Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla w Obwodzie Iwano-Frankiwskim, która miała miejsce w dniach 20-22 lutego br. Dokument dotyczy współpracy w zakresie współdziałania na rzecz stworzenia sprzyjających warunków do funkcjonowania Polsko-Ukraińskiej Szkoły Ratownictwa Górskiego pomiędzy województwem podkarpackim i Iwano-Frankiwską Obwodową Administracją Państwową.

Deklarację w językach polskim i ukraińskim podpisali po stronie polskiej marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Krzysztof Szczurek, Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, a po stronie ukraińskiej Przewodniczący Iwano-Frankiwskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleg Gonczaruk, Komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano-Frankiwskim Wołodymyr Czernecki oraz Rektor Narodowego Uniwersytetu Przykarpackiego im. Wasyla Stefanyka Ihor Cependa.

„Chcemy rozwijać naszą współpracę w obszarze ratownictwa górskiego w Karpatach. Do tej pory realizowaliśmy trzy projekty z polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, które wspierały ten obszar, ale nie chcemy na tym poprzestać. Wiemy o tym, że tutaj potrzeby są bardzo duże, a traktujemy też turystykę jako bardzo ważną część rozwoju gospodarczego w regionie” – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Szkoła Ratownictwa Górskiego powstaje w Międzynarodowej Stacji Naukowej „Obserwatorium” Narodowego Uniwersytetu Przykarpackiego im. Wasyla Stefanyka oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na górze Pop Iwan (pasmo Czarnohory w Karpatach).

„Tworzenie zaplecza czy bazy ratowniczej, opartej na wspólnym doświadczeniu jest jak najbardziej zasadne. Spowoduje to, że te osoby, które będą w górach, będą się czuły bezpieczniej” – podkreślał Krzysztof Szczurek, Naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR.
Kolejnym punktem wizyty w Obwodzie Iwano-Frankiwskim był udział delegacji z Podkarpacia w roboczej nardzie w sprawie odbudowy dawnego obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego na górze Pop Iwan.

Podpisano również umowy o dofinasowanie projektu PIMreC w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA, którego celem jest rekonstrukcja oraz adaptacja dawnego obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan do potrzeb centrum szkoleniowego z zakresu  ratownictwa górskiego, jak również funkcjonowania stanicy ratownictwa górskiego, całodobowo przez cały rok. Delegacja zwizytowała także, budowany w Mikuliczynie Polsko-Ukraiński Dom Spotkań Młodzieży Akademickiej.
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Będzie bezpieczniej na 10 przejazdach kolejowych na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Będzie bezpieczniej na 10 przejazdach kolejowych na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Na dziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych w województwie podkarpackim wymienione zostaną urządzenia sterowania ruchem...

Zderzenie trzech ciężarówek na DK 19 w Zboiskach. Utrudnienia w ruchu - Aktualności Podkarpacie

Zderzenie trzech ciężarówek na DK 19 w Zboiskach. Utrudnienia w ruchu

PODKARPACIE. Krośnieńska policja informuje o utrudnieniach w ruchu na odcinku drogi krajowej nr 19 w miejscowości Zboiska. Doszło tam do zde...

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W dniach od 18 do 26 kwietnia 2024 r. na terenie województwa podkarpackiego odbędzie się wiosenna akcji szczepienia lis&...

Budimex wyremontuje odcinek DW 988 Czudec - Zaborów - Aktualności Podkarpacie

Budimex wyremontuje odcinek DW 988 Czudec - Zaborów

PODKARPACIE. 54 mln zł będzie kosztowała rozbudowa fragmentu drogi wojewódzkiej nr 988 na odcinku Czudec – Zaborów. Inwe...

Alert IMGW! W środę silny wiatr na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Alert IMGW! W środę silny wiatr na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z prognozowanym, silnym wiatrem w połu...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: