Rzeszów - Sobota, 10.05.2025
Reklama

Przedstawiciele państw połączonych Via Carpatią spotkali się w Łańcucie. Poruszono temat sieci TEN-T

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
ŁAŃCUT. Reprezentanci państw połączonych korytarzem Via Carpatia, podpisali dziś w Łańcucie wniosek o włączenie szlaku do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Podczas międzynarodowej konferencji podpisana została także deklaracja „Łańcut III”.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, a także korpusu dyplomatycznego Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Litwy, Rumunii, Słowacji, Turcji i Ukrainy oraz Komisji Europejskiej.

„Jeśli chcemy się dalej rozwijać to najważniejszym fundamentem jest infrastruktura - drogi i kolej. Dzisiaj współpraca zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego wchodzi w nowy wymiar. Ta część Europy, jeśli będzie się dobrze rozwijała, umocni naszą wspólną rolę w Unii Europejskiej”  - powiedział marszałek Marek Kuchciński.

Sieć TEN-T i nowi członkowie

Oprócz podpisania wniosku o włączenie drogi do sieci TEN-T uroczyście włączono do projektu dwa nowe kraje: „To nasza wspólna szansa na pierwsze w historii połączenie naszych państw i regionów. Nowe państwa czyli Białoruś i Chorwacja jeszcze bardziej urzeczywistnią ideę trójmorza. Wkrótce dołączą do nas kolejne kraje jak Łotwa i Estonia” – zapowiedział minister Andrzej Adamczyk.

Transeuropejska Sieć Transportowa – TEN-T jest instrumentem służącym koordynacji oraz zapewnieniu spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych. W jej skład wchodzą szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej, a także punktowe elementy infrastruktury w postaci portów morskich, lotniczych, śródlądowych i terminali drogowo-kolejowych.

Celem rozwijania sieci TEN-T jest zapewnienie spójności terytorialnej UE i usprawnienie swobodnego przepływu osób oraz towarów. Efektywnie funkcjonujący w ramach Unii system transportowy ma przyczyniać się do poprawy działania jednolitego rynku wewnętrznego, stymulować wzrost gospodarczy regionu, a także podnosić konkurencyjność poszczególnych państw członkowskich.

Deklaracja Łańcucka III
Reklama
Podpisana w trakcie konferencji Deklaracja Łańcucka III, zakłada wzmocnienie współpracy w zakresie transportu w Europie Środkowej i Południowej. Deklaracja przewiduje kontynuację rozwoju trasy Via Carpatia oraz przystąpienia do tej inicjatywy nowych członków.
Z inicjatywą utworzenia szlaku drogowego, łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry na wschodniej granicy Unii Europejskiej wystąpiła Polska. W tej sprawie 27 października 2006 r. w Łańcucie odbyła się międzynarodowa konferencja - "Jedna droga - cztery kraje" z udziałem m.in. Prezydenta RP, ministrów transportu Polski, Słowacji, Litwy i Węgier, a także przedstawicieli wysokiego szczebla rządowego i samorządowego z ww. krajów oraz Komisji Europejskiej.

Podczas spotkania podpisana została przez cztery kraje Deklaracja Łańcucka w sprawie rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej poprzez utworzenie najkrótszego szlaku drogowego na osi Północ-Południe łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry.
Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się m.in. do tego, że podejmą wszelkie możliwe działania w celu utworzenia szlaku drogowego Kowno- Białystok – Lublin – Rzeszów – Preszów – Koszyce – Miszkolc – Debreczyn. W 2010 roku do inicjatywy tej przyłączyły się trzy nowe kraje: Rumunia, Bułgaria i Grecja. Rok później marszałkowie województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego podpisali w tej sprawie wspólne stanowisko, a w 2015 roku starania o Via Carpatia rozpoczęły wspólnie z województwem podkarpackim regiony ze Słowacji i Węgier.

Na terenie Polski Via Carpatia przebiega szlakiem: S61 na odcinku granica państwa – Augustów – Ełk, S16 na odcinku Ełk – Knyszyn oraz S19 Knyszyn – Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - S12 (Lublin Rudnik), S12 (Lublin Sławinek) - Nisko - A4 (Rzeszów Wschód), A4 (Rzeszów Zachód) - Barwinek - granica państwa. Długość polskiej części szlaku liczy łącznie 1533 km (wraz z odnogami w kierunku portów bałtyckich i granicy z Ukrainą, tj. drogami S12 i S17).

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Blisko 1000 nowych zakażeń, zmarło 39 osób [19.11.2021]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 996 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 838 osób wyzdrowiało. 

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Blisko 1200 zakażeń, 24 zgony [18.11.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 1176 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejne 644 osoby wyzdrowiały. 

Podkarpacie

Trwa budowa kolei gondolowej i wieży widokowej nad Soliną

PODKARPACIE. Nad Soliną trwa budowa atrakcji turystycznej, w której już latem przyszłego roku będzie można spędzić bardzo wyjątkowo czas. Polskie Koleje Linowe budują kolej gondolową i wieżę widokową.

Podkarpacie

Podkarpacie gotowe na zimę

PODKARPACIE. O przygotowaniach do okresu zimowego w naszym województwie rozmawiali wczoraj członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Duży wzrost liczby zakażeń i zgonów [17.11.2021]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 988 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim (najwięcej od 10 kwietnia br.). 

Podkarpacie

Rozbito gang okradający pasażerów pociągów

Zatrzymano siedem osób, które zostały tymczasowo aresztowane.

Podkarpacie

300 laptopów dla uczniów podkarpackich szkół od Asseco

PODKARPACIE. Firma Asseco rusza z akcją charytatywną #AssecoDzieciom, w ramach której ufunduje 300 laptopów. Inicjatywa skierowana jest do dzieci i młodzieży z terenu Rzeszowa i woj. podkarpackiego.

Podkarpacie

Ruszyła 21. edycja Szlachetnej Paczki. Na wsparcie, jak co roku, czekają tysiące rodzin

​Otwarta jest już baza rodzin Szlachetnej Paczki. Od ub. soboty przez kolejne cztery tygodnie będzie można wybrać rodzinę, której chcemy pomóc. 

Reklama