Reklama

Aktualności / Podkarpacie

Rusza budowa kolejnych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

Dodano: 10.06.2022 r.

Rusza budowa kolejnych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej - Aktualności Podkarpacie

fot. PKP PLK S.A.

PODKARPACIE. Lada dzień rozpocznie się budowa nowych przystanków na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska oraz z Rzeszowa w stronę Kolbuszowej. Łącznie dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej powstanie 14 przystanków.

W poniedziałek, 13 czerwca br. rozpoczną się prace przy budowie kolejnych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej na Podkarpaciu. Nowe obiekty zwiększą dostęp do kolei.

Na linii kolejowej nr 91 z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska budowane będą przystanki: Sędziszów Małopolski Wschodni oraz Rzeszów Północny Baranówka. W trakcie budowy są obiekty: Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. Łącznie na tej trasie podróżni zyskają cztery dodatkowe przystanki.
  • Przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni - będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia pod torami przy ul. Księżomost. Komfort podróżnym zapewnią dwa wysokie perony, do których bezpiecznie prowadzić będą ogrodzone chodniki.
  • Przystanek Rzeszów Północny Baranówka - także z dwoma peronami, przewidziano w rejonie wiaduktu kolejowego nad ul. Miłocińską. 

Nowe przystanki powstaną również na linii nr 71 z Rzeszowa do Kolbuszowej. Będą to:  Kolbuszowa Górna, Głogów Małopolski Osiedle Niwa i Rzeszów Północny. Na tej trasie wybudowane zostaną również dodatkowe perony na stacji Kolbuszowa i na przystanku Zaczernie oraz dwie mijanki.
  • Przystanek Kolbuszowa Górna - znajdzie się w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu drogi Kolbuszowa Górna – Wojków
  • Głogów Małopolski Osiedle Niwa - lokalizację przystanku zaplanowano wzdłuż drogi krajowej w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego, w ciągu ul. Jana Pawła II
  • Przystanek Rzeszów Północny - zostanie wybudowany w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Miłocińskiej. 

Zmiany w organizacji ruchu pociągów


REKLAMA


W związku z prowadzonymi pracami, zmieni się organizacja ruchu pociągów. Zmiany uwzględnione zostały z wyprzedzeniem w rozkładzie jazdy. Od 12 czerwca przewidziano zastępczą komunikację autobusową za 10 pociągów Polregio na odcinku Rzeszów Główny – Sędziszów Małopolski. Autobusy zastępcze przewidziano również na jednotorowej trasie Rzeszów – Kolbuszowa, w tym do końca lipca br. na odcinku Głogów Młp. – Kolbuszowa, a od 1 sierpnia do  3 września na odcinku  Kolbuszowa – Rzeszów Główny. Szczegółowe informacje są w aplikacji i na https://portalpasazera.pl
14 nowych przystanków PKA

Orócz czterech nowych przystanków na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska oraz trzech w stronę Kolbuszowej, dostępność komunikacyjną zwiększą nowe obiekty również na innych trasach, wykorzystywanych przez Podmiejską Kolej Aglomeracyjną. Na linii z Rzeszowa do Strzyżowa w budowie są przystanki: Rzeszów Galeria, Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego, Boguchwała, Lutoryż i Żarnowa. Ponadto, PLK wybudują blisko 5 km połączenie do lotniska w Jasionce z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie przystanek Park technologiczny.

Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, to zadanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 300 mln zł netto. Jest to część szerszego projektu realizowanego przez Województwo Podkarpackie pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA". Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowanie unijne wynosi 209,6 mln zł. Prace mają zakończyć się w trzecim kwartale 2023 r.

 
Reklama
Źródło: PKP PLK S.A.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg - Aktualności Podkarpacie

Wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg

PODKARPACIE. Policjanci ustalają szczegółowe okoliczności groźnego zdarzenia, do którego doszło dziś rano na przejeździe kolej...

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia - Aktualności Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia

PODKARPACIE. MZ potwierdziło1114 nowych zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim....

(Nie) Trzeźwy Weekend na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

(Nie) Trzeźwy Weekend na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Policjanci skontrolowali łącznie ponad 14 tys. kierowców. 22 odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości....

Wiemy, kto wybuduje jeden z najtrudniejszych odcinków S19 na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Wiemy, kto wybuduje jeden z najtrudniejszych odcinków S19 na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała firmę, która zaprojektuje i wybuduje ponad 18-kilometrowy o...

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W ciągu ostatniego tygodnia Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 1019 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w wojew&oac...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę rodzinę osoby...
Zderzenie samochodu z żubrem w BieszczadachDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Czołowe zderzenie w Kraczkowej. Trzy osoby ranne Dawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?Stanisław Bomba: A więc dalej pozostanie...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: