Reklama

Aktualności / Podkarpacie

S19 na Podkarpaciu. Cztery odcinki w budowie

Dodano: 02.01.2024 r.

S19 na Podkarpaciu. Cztery odcinki w budowie - Aktualności Podkarpacie

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

PODKARPACIE. Na Podkarpaciu powstają cztery odcinki drogi ekspresowej S19, o łącznej długości ponad 42 km. Pomimo tzw. kontraktowej przerwy zimowej na budowach, która trwa od 1 grudnia do 31 marca, wykonawcy deklarują, że w miarę możliwości, będą wykorzystywać sprzyjające warunki pogodowe i prowadzić roboty w zakresie, w jakim pozwoli na to technologia.

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przygotował krótkie podsumowanie robót realizowanych w 2023 roku na wszystkich czterech odcinkach drogi ekspresowej S19 w województwie podkarpackim.

S19 Rzeszów Południe – Babica

Długość odcinka: 10,3 km
Wykonawca: Mostostal Warszawa i Acciona Construccion
Wartość inwestycji: 2,2 mld zł

Zaawansowanie prac wynosi  ok 42%, w tym:
  • branża drogowa ok 55%
  • branża mostowa prawie 55%
W 2023 roku w zakresie branży drogowej realizowane były głównie roboty ziemne tj. odhumusowanie, wykopy, nasypy oraz wzmacnianie podłoża. Realizując prace nasypowe, wykonywano poszczególne wzmocnienia podłoża pod nasypy, głównie w miejscach dojazdów do obiektów mostowych. Realizowane one były m.in. w technologii kolumn betonowo-żwirowych, wgłębnego mieszania gruntu (trenchmix), wymiany gruntów słabonośnych, materacy i półmateracy geosyntetycznych czy zwykłego ulepszenia w postaci stabilizacji spoiwem. Wykonawca kontynuował prace związane z zabezpieczeniem skarp wykopów i nasypów. Kontynuowano wykonywanie podbudów trasy głównej. Na rondzie i drodze wojewódzkiej DW988 wykonywano roboty brukarskie. Wykonana została podbudowa z kruszywa oraz ułożona warstwa bitumiczna. Na drodze powiatowej DP1406 wykonana została warstwa ulepszonego podłoża oraz ułożone zostały krawężniki.

W zakresie w branży mostowej, prace wykonywane były na wszystkich obiektach inżynierskich (5 estakad, 2 wiadukty drogowe, wiadukt kolejowy, dwa przejścia dla zwierząt, przejazd gospodarczy oraz 3 przepusty). Przede wszystkim realizowano roboty związane z wykonywaniem robót palowych, zbrojeniem, deskowaniem i betonowaniem poszczególnych elementów konstrukcyjnych obiektów (podpory, płyty pomostu, ławy fundamentowe). Prace na większości obiektów są zaawansowane.

W minionym roku zakończono wykonywanie ustroju nośnego estakady ES-1 w Racławówce i ES-11 w Babicy, natomiast rozpoczęto wykonywanie ustroju nośnego w technologii nasuwania podłużnego estakady ES-7 w Lutoryżu oraz estakady ES-10 w Babicy, a także estakady ES-5 w Mogielnicy (zakończenie planowane jest w marcu 2024r.). 

W 2023 r. trwały również prace związane z budową pierwszego na Podkarpaciu tunelu o długości ponad 2 km, pod górą Hyb. Ich zakres dotyczył robót przygotowujących do rozpoczęcia drążenia oraz zabezpieczenia osuwisk. Powstał również plac składowy na urobek z drążenia tunelu (tzw. Muck Pit).

W tym roku miało rozpocząć się drążenie tunelu przy pomocy maszyny TBM „Karpatka”, jednak z uwagi na wykrycie metanu, zostało przesunięte na przyszły rok. Obecnie trwa konserwacja oraz przygotowanie systemów TBM do przedłużonego postoju.

W minionym roku zakończono również budowę hali przeznaczonej do prefabrykacji elementów obudowy tunelu (tubingów) oraz uzyskano pozwolenie na użytkowanie budynku. W zakładzie prefabrykacji trwa produkcja prefabrykowanych segmentów obudowy tunelu tzw. ringów.

Na budowie trwają też roboty branżowe związane z budową i przebudową sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej.
 

S19 Babica – Jawornik


Długość odcinka: 11,6 km
Wykonawca: Intercor
Wartość inwestycji: 1,2 mld zł

Zaawansowanie prac wynosi 5%, w tym:
  • branża drogowa 3%
  • branża mostowa 2%.

Prace budowalne na tym odcinku rozpoczęły się jesienią 2023 r. Na początku realizacji inwestycji w teren ruszyli geodeci, których zadaniem było wytyczenie granic pasa drogowego oraz saperzy, którzy sprawdzili plac budowy pod kątem występowania niewybuchów. Teren budowy to 135 ha z czego znaczna część to lasy. Wykonawca robót, uwzględniając przepisy ochrony środowiska, przystąpił do wycinki pojedynczych drzew, na których nie zostały stwierdzone gniazda ptactwa. Po wycince drzew pozostały karpiny, których usuwanie będzie trwało do końca bieżącego roku. Rozpoczęto też przebudowę sieci. Przebudowano kanalizację sanitarną na długości ok. 75 m, odcinek gazociągu na długości ok. 196 m, odcinki  sieci wodociągowej gminnej na długości ok. 406 m i odcinki  sieci wodociągowych prywatnych na długości ok. 919 m. Wykonane zostały też drogi technologiczne.

Trasa odcinka S19 przechodzi przez teren pagórkowaty, nieodbiegający terenowo od widoków znanym nam z Bieszczad. Projektanci w odniesieniu do uwarunkowań terenowych zaprojektowali 17 obiektów inżynierskich, które docelowo mają przeprowadzić kierowców poprzez ogromne jary i doliny sięgające kilkudziesięciu metrów głębokości i długości przekraczającej kilometr. Do tej pory wybudowano już większość dróg dojazdowych do pierwszych skrajnych podpór gdzie wykonane zostały pierwsze roboty palowe pod przyszłe podpory estakad i wiaduktów.
 
30% trasy tego odcinka S19 stanowią estakady, w tym najwyższa z obecnie budowanych w Polsce  estakada ES-26 mierząca w najwyższym miejscu 80 m wysokości. Tak duża liczba obiektów determinuje Wykonawcę do tego, aby pomimo okresu zimowego prowadził roboty związane z fundamentami. To m.in. wbijane pale prefabrykowane na estakadzie ES-13, pale wielkośrednicowe o średnicy 1 m na estakadach i wiaduktach, aż po pale CFA pod mniejsze obiekty skrzynkowe, jak przejazd pod drogą ekspresową z funkcją przejścia dolnego dla małych zwierząt. Z uwagi na warunki pogodowe wykonawca główne roboty drogowe związane z budową trasy zasadniczej S19 będzie prowadził w przyszłym roku. Wyjątkiem jest wykonywanie wykopów, których liczba oscyluje w granicach 3 mln m3.
 

S19 Krosno – Miejsce Piastowe


Długość odcinka: 10,09 km
Wykonawca: Strabag.
Wartość inwestycji: 365 mln zł

Zaawansowanie prac wynosi prawie 8%, w tym:
  • branża drogowa to prawie 5%
  • branża mostowa ponad 7%.
 
Roboty budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2023 r. Wykonawca wykonał roboty ogólnobranżowe czyli m.in. wytyczenie trasy i punktów wysokościowych na długości 42,92 km oraz rozebranie 24 obiektów kubaturowych. Usunięto też drzewa i krzewy w niezbędnym zakresie oraz oczyszczono teren o powierzchni ok. 5,5 ha po usuniętym drzewostanie z obszarów Lasów Państwowych.
 
W zakresie robót drogowych zdjęto prawie 200 tys. m2  warstwy ziemi, wymieniono prawie 59 tys. m3 gruntów organicznych/słabonośnych. Wykonano wykopy w gruntach skalistych (471 tys. m3 ) i nieskalistych (881 m3 ),  a także nasypy (437 tys. m3 ).
 
Roboty mostowe prowadzone były na wszystkich obiektach inżynierskich tj.: 9 mostach, 7 wiaduktach i 4 przejściach dla zwierząt. Wykonano m.in. prawie 18 tys. m3 wykopów fundamentowych oraz  wymianę gruntu i stabilizację gruntu a także 1 097 182,48 kg zbrojenia betonu stalą klasy A-IIIN w liczbie. Wykonano posadowienia pośrednie w liczbie 26 podpór oraz ustrój z prefabrykowanych betonowych belek sprężonych typu T w liczbie 78 szt. Do robót mostowych zużyto betonu niekonstrukcyjnego i 5 728,36 m3 betonu konstrukcyjnego (beton fundamentów, podpór i ustroju nośnego płyty oraz poprzecznic).
 
Trwają również roboty branżowe w tym przebudowa sieci gazowych, wodociągów, kanalizacji sanitarnej, sieci elektroenergetycznych oraz usuwanie kolizji z sieciami telekomunikacyjnymi.
 
Ogólne zaawansowanie prac wynosi ponad 23%, w tym branża drogowa to 19% zaawansowania a branża mostowa prawie 33%.
 

S19 Miejsce Piastowe – Dukla

Długość odcinka: 10,09 km
Wykonawca: Strabag.
Wartość inwestycji: 478 mln zł

Zaawansowanie prac wynosi prawie 8%, w tym:
  • branża drogowa to prawie 5%
  • branża mostowa ponad 7%.

Prace na budowie tego odcinka S19 rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. Wykonawca wytyczył trasę i punkty wysokościowe na długości 25 km oraz wykonał tymczasowe zabezpieczenia herpetologiczne. W zakresie robót drogowych wykonano wykopy (30 100 m3), nasypy (24 900 m3 ) i zdjęto prawie 200 tys. m2 warstwy ziemi urodzajnej. Prace prowadzono także na obiektach inżynierskich, których łącznie powstanie 20 (trzy estakady, pięć wiaduktów, dziewięć mostów, jedno przejście dolne dla średnich zwierząt i dwa przepusty), przejście górne dla dużych zwierząt nad drogą ekspresową, a także pięć konstrukcji oporowych.
 

S19 na Podkarpaciu

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który na terenie województwa podkarpackiego będzie miał docelowo długość ok 169 km. Do użytku oddano już 81,8 km drogi. 72,9 km jest w realizacji, a kolejne 11,6 km jest w przygotowaniu.

 
Reklama
Źródło: GDDKiA Oddział w Rzeszowie

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W dniach od 18 do 26 kwietnia 2024 r. na terenie województwa podkarpackiego odbędzie się wiosenna akcji szczepienia lis&...

Budimex wyremontuje odcinek DW 988 Czudec - Zaborów - Aktualności Podkarpacie

Budimex wyremontuje odcinek DW 988 Czudec - Zaborów

PODKARPACIE. 54 mln zł będzie kosztowała rozbudowa fragmentu drogi wojewódzkiej nr 988 na odcinku Czudec – Zaborów. Inwe...

Alert IMGW! W środę silny wiatr na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Alert IMGW! W środę silny wiatr na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z prognozowanym, silnym wiatrem w połu...

Wypadek w Białobrzegach. Dwie osoby trafiły do szpitala - Aktualności Podkarpacie

Wypadek w Białobrzegach. Dwie osoby trafiły do szpitala

PODKARPACIE. Dwie osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło w piątek w Białobrzegach, w powiecie łańcuckim. Zderzyły się dwa s...

Tragiczny wypadek na DW871 w Grębowie. Nie żyje 24-letni mężczyzna - Aktualności Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DW871 w Grębowie. Nie żyje 24-letni mężczyzna

PODKARPACIE. Tarnobrzescy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają szczegółowe okoliczności tragicznego wypadku, do któr...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: