Rzeszów - Środa, 18.06.2025
Reklama

Statystyczny mieszkaniec Podkarpacia jest coraz starszy. W Rzeszowie średnia wynosi 38,9 lat

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. Mediana wieku na Podkarpaciu była w 2018 roku jedną z najniższych wśród województw. Jednak biorąc pod uwagę okres 10 lat (2008-2018), wiek środkowy mieszkańców Podkarpacia wzrósł o kilka lat.

W 2018 roku mediana*(wiek środkowy) mieszkańców województwa podkarpackiego wyniósł 39,9 lat, co plasowało Podkarpacie na 4. miejscu wśród województw, pod względem najniższej mediany wieku.

Wiek środkowy mężczyzn na Podkarpaciu wynosił 38,5 lat, a kobiet 41,4 lat. Mediana wieku na Podkarpaciu była niższa na wsi (38,9 lat) niż w miastach (41,3 lat). Biorąc pod uwagę powiaty, najniższą medianą wieku w 2018 roku mógł się pochwalić powiat ropczycko-sędziszowski – 38,2 lat. Wiek środkowy mieszkańców Rzeszowa wynosił 38,9 lat i był najniższy ze wszystkich miast wojewódzkich.
Reklama
Mediana wieku ludności na Podkarpaciu cały czas się zwiększa. Oznacza to, że statystyczny mieszkaniec województwa jest coraz starszy. Dla przykładu w 2008 roku mediana na Podkarpaciu wynosiła 35,8 lat, w 2017 roku 39,5 lat, a w ub. roku 39,9 lat. Wiek środkowy mieszkańców Polski w 2018 roku wynosił 40,9 lat

 

* Mediana (wiek środkowy ludności)  -  wskazuje, w jakim wieku jest statystyczny mieszkaniec określonego terytorium. Parametr dzieli badaną populację na połowę i wskazuje wiek, który połowa tej populacji już przekroczyła, a druga połowa jeszcze nie osiągnęła.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził zalane tereny powiatu mieleckiego

Mateusz Morawiecki odwiedził gminę Wadowice Górne w powiecie mieleckim, w której występuje najgorsza sytuacja powodziowa na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Alarm przeciwpowodziowy w kilku gminach na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna

Na Podkarpaciu obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 2 stopnia dla całego województwa, ostrzeżenie meteorologicznne 3 stopnia dla 6 powiatów i 2 stopnia dla 19 powiatów.

Podkarpacie

Utrudnienia na drogach województwa w związku z ulewami

Policjanci i służby drogowe kierują ruchem w miejsach, w których występują utrudnienia lub drogi są zablokowane.

Podkarpacie

Szpital w Nowej Dębie ma nowy oddział

W szpitalu powiatowym w Nowej Dębie otwarto oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który dobudowany został do budynku nr 1 szpitala. Oficjalne otwarcie z udziałem przedstawicieli władz województwa i starostwa odbyło...

Podkarpacie

Na Podkarpaciu maleje liczba dzieci i młodzieży

PODKARPACIE. W 2018 roku dzieci i młodzieży w wieku 7-20 lat było na Podkarpaciu 313,7 tys.

Podkarpacie

25-latek napadł z nożem na ratowników medycznych

SĘDZISZÓW MŁP. Do opisywanej sytuacji doszło 15 grudnia 2018 roku w Sędziszowie Małopolskim.

Podkarpacie

PKP PLK zapowiada lepsze i wygodniejsze podróże z Rzeszowa w stronę Bieszczad

PODKARPACIE. Podpisana umowa dotyczy linii na trasie Jasło – Nowy Zagórz.

Podkarpacie

Spowodował kolizję, wyszedł kupić alkohol, a policji tłumaczył że pił po zdarzeniu

NISKO. Policjanci zatrzymali  prawo jazdy i pobrali krew do badań na zawartość alkoholu.

Reklama