Rzeszów - Niedziela, 21.06.2026
Reklama

Tak będzie wyglądał nowy dworzec kolejowy w Nisku. Ruszył przetarg na przebudowę

Dodano: 05.05.2026 r. / Redakcja

Wizualizacja dworca w Nisku po przebudowie, mat. PKP S.A.
Wizualizacja dworca w Nisku po przebudowie, mat. PKP S.A.

NISKO. Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na przebudowę zabytkowego dworca kolejowego w Nisku. Oferty przyjmowane są do 19 maja. Zgodnie z planem obiekt ma zostać oddany pasażerom do końca 2027 roku.

Dworzec w Nisku pochodzi z 1899 roku i powstał według projektu Austriackich Kolei Państwowych. - Modernizacja połączy poszanowanie historycznego charakteru budynku z wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań technicznych, dostosowując obiekt do współczesnych standardów obsługi podróżnych – informuje biuro prasowe Polskich Kolei Państwowych S.A.

– Przebudowa dworca w Nisku to element spójnego działania na rzecz poprawy jakości obsługi kolejowej mieszkańców miasta i jego regionu. Równolegle realizujemy w tym roku wzrost liczby połączeń PKP Intercity przez Nisko oraz poprawę przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. parametrów linii nr 68 na odcinku od Stalowej Woli do Przeworska – podkreśla Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Zakres prac jest szeroki. W środku wymienione zostaną dach, stropy i posadzki, powstanie też nowa klatka schodowa. Układ pomieszczeń zostanie przebudowany — na parterze znajdzie się poczekalnia z elektronicznymi tablicami odjazdów, gablotami z rozkładami jazdy i ławkami z gniazdami do ładowania telefonów. Pojawią się dwie ogólnodostępne toalety, miejsce na kasę biletową oraz trzy lokale usługowo-handlowe. Piętro zajmą trzy pomieszczenia biurowe. Cały budynek dostanie nowe instalacje — oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, monitoring i systemy bezpieczeństwa. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, które mają obniżyć koszty utrzymania obiektu.

Zmieni się także otoczenie dworca. Przebudowane zostaną chodniki i drogi dojazdowe, powstanie ponad trzydzieści miejsc parkingowych — w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami, dwa typu Kiss&Ride (do krótkiego postoju przy odbiorze i podwożeniu pasażerów) oraz dwa ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych. Pojawi się też zadaszony stojak na rowery, ławki, kosze i nowe nasadzenia zieleni.

Po remoncie obiekt stanie się dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi i pasażerów z dużym bagażem. W budynku zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, pojawią się pochylnie, ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille'a i plany dotykowe.

Przebudowa wpisuje się w program PKP S.A. „Dworce Przyjazne Pasażerom". Jak mówi Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, remont jest częścią szerszych zmian na tym kierunku — w tym roku PKP Intercity zwiększa liczbę połączeń przez Nisko, a PKP Polskie Linie Kolejowe poprawiają parametry linii nr 68 łączącej Stalową Wolę z Przeworskiem.

Przez stację w Nisku jeżdżą obecnie pociągi PKP Intercity i POLREGIO. Ze stacji można dojechać bezpośrednio m.in. do Lublina, Warszawy, Krakowa, Przemyśla, Rzeszowa, Bydgoszczy, Stalowej Woli, Piły i Przeworska.

Reklama
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

2,5 g marihuany w plecaku szkolnym 16-latka

JAROSŁAW. Sprawą 16-latka zajmie się sąd rodzinny. 

Podkarpacie

Historyczny trakt Porta Rusica zostanie odnowiony. Rowerzyści otrzymają 50 km szlaków

PODKARPACIE.  Miłośnicy górskich podróży rowerowych otrzymają łącznie 50 km szlaków, w tym 14-kilometrowy odcinek typu „singletrack”.

Podkarpacie

Powstanie Polsko-Ukraińska Szkoła Ratownictwa Górskiego. Deklarację podpisał marszałek Ortyl

„Chcemy rozwijać naszą współpracę w obszarze ratownictwa górskiego w Karpatach"” – mówił marszałek województwa podkarpackiego.

Podkarpacie

Nastolatka zażyła lekarstwa i się okaleczyła. Pomogła jej rok młodsza siostra

PODKARPACIE. Policjant otrzymał informację o nastolatce, która zażyła lekarstwa i się okaleczyła.

Podkarpacie

Spadający pień przygniótł mężczyznę. Poszkodowanego ewakuował śmigłowiec LPR

PRZEWORSK. W działaniach brało udział 12 strażaków PSP i OSP, Policja, Pogotowie Ratunkowe oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Podkarpacie

Bez uprawnień i z 3 promilami alkoholu w organizmie. Grozi mu 2 lata pozbawienia wolności

RZESZÓW. O pijanym kierowcy, policjantów poinformował inny mężczyzna. 

Podkarpacie

Zatrzymano dwójkę mężczyzn za posiadanie narkotyków. Policjanci zabezpieczyli 27 gramów marihuany

ŁAŃCUT. Do zatrzymania mieszkańców Łańcuta doszło we wtorek, tuż po godz. 18.00.

Reklama