Rzeszów - Wtorek, 06.05.2025
Reklama

To będzie największy most na Podkarpaciu. Podpisano akt erekcyjny

Dodano: /

fot. Paweł Podgórski / Biuro Prasowe UMWP
fot. Paweł Podgórski / Biuro Prasowe UMWP

STALOWA WOLA. 13 listopada odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego, wmurowanie kamienia węgielnego oraz poświęcenie największego mostu na Podkarpaciu. Powstaje on na rzece San w Stalowej Woli.

Inwestycja realizowana jest w ramach zadania pn. „Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 Zaklików - Stalowa Wola wraz z budową mostu na rzece San”. Wykonawcą jest firma Strabag. Umowę podpisano pod koniec września 2023 roku. Wartość kontraktu to blisko 380 mln zł. Ponad 95 mln zł pochodzi z dofinansowania budżetu województwa podkarpackiego. Zadanie realizowane jest w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”.

Zakres robót obejmuje budowę w nowym śladzie oraz rozbudowę istniejącego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 o długości 4,6 km. Nowa trasa będzie przebiegać przez gminy Stalowa Wola, Pysznica oraz Radomyśl nad Sanem, a także przez miejscowości Stalowa Wola, Brandwica i Rzeczyca Długa.

W ramach inwestycji powstaną również obiekty inżynierskie, w tym: most na rzece San oraz rzece Bukowa, trzy wiadukty drogowe oraz 5 przepustów.

Największy most na Podkarpaciu

Długość mostu, który powstaje w Stalowej Woli wyniesie 1760 metrów, co oznacza, że będzie najdłuższy na Podkarpaciu oraz trzeci pod względem długości w Polsce. „Składać się będzie z 4 sekcji – niezależnych pomostów, którym nadano odrębne nazwy: estakada południowa, most główny, estakada dojazdowa, estakada północna. Główna część mostu będzie posiadać konstrukcję wantową z dwoma pylonami i wykonana będzie w technologii extradosed, która łączy ideę mostu podwieszanego i belkowego sprężonego” – informuje wykonawca inwestycji, firma Strabag.

Reklama

Do budowy mostu zużytych zostanie ponad 40 tys. m3 betonu, 7 tys. ton stali zbrojeniowej, a także pale prefabrykowane, których łączna długość to ok. 20 km. Obiekt powstaje w technologii MSS.


Podpisanie aktu erekcyjnego / fot. Paweł Podgórski - Biuro Prasowe UMWP

Prace przy realizacji inwestycji trwają już ponad rok. Zakończono właśnie ważny etap, jakim była budowa podpór nowego mostu na rzece San w Stalowej Woli. 13 listopada 2024 r. odbyło się odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego, wmurowanie kamienia węgielnego oraz poświęcenie obiektu.

Zakres całej inwestycji obejmuje również budowę m.in. oświetlenia, chodników, ciągów pieszo-rowerowych.

Zakończenie budowy mostu i drogi planowane jest na listopad 2026 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Na Podkarpaciu spada liczba przechodni i porad lekarskich

PODKARPACIE. Na koniec 2018 roku w województwie podkarpackim funkcjonowało 1721 placówek ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, w tym 1229 przychodni i 492 praktyki lekarskie.

Podkarpacie

Otwarto nowy most na Wisłoku

W miejscowości Czarna koło Łańcuta oddano do użytku nowy most na Wisłoku, który zastąpił starą przeprawę. Poprzednia konstrukcja miała ograniczony tonaż i nie odpowiadała obowiązującym normom i potrzebom transportowym.

Podkarpacie

Otwarto nowe Centrum Medyczne z pawilonem diagnostyczno-zabiegowym

ŁAŃCUT. Nowoczesny pawilon diagnostyczno- zabiegowy w Łańcucie to kolejna inwestycja w podkarpackiej służbie zdrowia.

Podkarpacie

Pytony, boa, warany… Udaremniony przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów w Korczowej

Na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów. Zwierzęta przekazano na kwarantannę do ZOO w Zamościu.

Podkarpacie

Na dębickim odcinku A4 kierowca miał na liczniku 248 km/h. Interweniowała grupa „Speed”

PODKARPACIE. Kierowca mercedesa stracił prawo jazdy na trzy miesiące i został ukarany mandatem i 10 punktami karnymi.

Podkarpacie

Symboliczne wbicie łopaty na budowie obwodnicy Dynowa

DYNÓW. 35 mln inwestycja obejmuje m.in. budowę trzech mostów.

Podkarpacie

Na Podkarpackim odcinku A4 powstanie system łączności alarmowej SOS

PODKARPACIE., Przetarg dotyczy odcinka od granicy z woj. małopolskim do przejścia granicznego PL/UA.

Reklama