Rzeszów - Środa, 29.04.2026
Reklama

Uwaga! Na Podkarpaciu ruszają zrzuty szczepionek dla lisów

Dodano: 15.04.2026 r. / Redakcja

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay

PODKARPACIE. Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o rozpoczęciu wiosennej akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Działania prowadzone będą w dniach 16–25 kwietnia 2026 roku i obejmą teren całego województwa podkarpackiego.

Szczepionki będą rozrzucane z samolotów w postaci specjalnych przynęt doustnych. Wyjątek stanowią tereny zurbanizowane oraz akweny wodne, gdzie preparaty będą wykładane ręcznie, głównie w pobliżu osiedli ludzkich.

Przynęty mają charakterystyczny zapach i zawierają w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. Preparat przeznaczony jest wyłącznie dla lisów rudych oraz jenotów azjatyckich.

Reklama

W związku z możliwością kontaktu ludzi i zwierząt domowych ze szczepionką, służby apelują o zachowanie ostrożności. Nie należy dotykać ani podnosić przynęt – kontakt z człowiekiem sprawia, że stają się one nieatrakcyjne dla lisów. W przypadku przypadkowego kontaktu zaleca się dokładne umycie skóry wodą z mydłem, a przy bezpośrednim kontakcie z preparatem – konsultację medyczną.

W czasie trwania akcji oraz przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się również trzymanie zwierząt domowych, zwłaszcza mięsożernych, pod kontrolą. Dodatkowo wskazane jest powstrzymanie się od polowań na terenach objętych szczepieniem.

Akcja ma na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się wścieklizny wśród dzikich zwierząt i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia [28.12.2021]

​PODKARPACIE. W porannym raporcie MZ potwierdziło 384 nowych zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejne 441 osób wyzdrowiało. Zmarło 7 osób – wszystkie miały choroby współistniejące.  

Podkarpacie

Ciało 25-latka leżało na drodze. Policja bada przyczynę śmierci mężczyzny

PODKARPACIE. Na drodze w miejscowości Brzyska, w powiecie jasielskim znaleziono ciało 25-letniego mężczyzny. Wg wstępnych ustaleń Policji, prawdopodobną przyczyną śmierci mężczyzny było wychłodzenie.  

Podkarpacie

Kolejne 8-kilometrów S19 na Podkarpaciu oddane do ruchu

PODKARPACIE. S19 na Podkarpaciu wydłużyła się o kolejne 8 kilometrów. Tuż przed świętami, kierowcom udostępniono odcinek między węzłami Łowisko, a Sokołów Małopolski Północ.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 160 zakażeń, brak zgonów [27.12.2021]

PODKARPACIE. Mamy 166 nowych, potwierdzonych zakażeń w województwie podkarpackim - wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia.

Podkarpacie

Ponad 120 interwencji podkarpackich strażaków w święta

PODKARPACIE. Podkarpaccy strażacy podsumowali świąteczny okres. W trakcie trzech dni interweniowali 121 razy.

Podkarpacie

Fragment drogi karpackiej oddany do ruchu. "Niezwykle ważny odcinek"

​PODKARPACIE. Wyremontowany 9-kilometrowy odcinek DW nr 993 z Nowego Żmigrodu do Pielgrzymki w pow. jasielskim został oddany do ruchu.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Kolejne zakażenia i zgony [23.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 547 nowych przypadków zakażeń COVID-19. Kolejnych 748 osób wyzdrowiało. 

Podkarpacie

Podkarpackie uczelnie otrzymają ponad 17 mln zł na realizację projektów. PCI ogłosiło wyniki naboru

PODKARPACIE. Wybrano najlepsze projekty w ramach III edycji programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Reklama