Rzeszów - Czwartek, 02.04.2026
Reklama

W Jarosławiu powstaje mural poświęcony bohaterom wojennym

Dodano: 08.10.2020 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
PODKARPACIE. W Jarosławiu powstaje blisko 100-metrowy mural poświęcony lotnikom Ziemi Jarosławskiej walczącym w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie podczas II Wojny Światowej.

Mural poświęcony bohaterskim lotnikom z naszego regionu, jest częścią projektu „Przestrzeń Dziedzictwa” realizowanego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, w ramach którego w województwie podkarpackim tworzone są murale tematyczne dedykowane kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie.

Wielkoformatowe malowidło powstaje na elewacji budynku Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ulicy Świętego Ducha 1 w Jarosławiu.
Reklama
Autorem projektu i jednocześnie wykonawcą muralu jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Michał Węgrzyn.

Impulsem do powstania muralu jest przypadająca na 2020 rok 80. rocznica Bitwy o Anglię, a przede wszystkim chęć przypomnienia i utrwalenia w świadomości społecznej dokonań lotników pochodzących z Ziemi Jarosławskiej, którzy w ramach Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i różnych formacji RAF walczyli podczas II wojny światowej z Niemcami.

Oficjalne odsłonięcie malowidła nastąpi 19 października 2020 r. o godzinie 10.00 przy ul. Świętego Ducha 1. Po uroczystości organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy oraz sesję popularnonaukową, w których powstanie zaangażowani byli także członkowie grupy Historia i Zagadki Jarosławia i Okolic, a wieczorem na koncert.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Wzrost liczby zakażeń, zmarło 13 osób [28.01.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [27.01.2021]

PODKARPACIE. Potwierdzono 182 zakażenia, 79 ozdrowieńców, 10 zgonów.

Podkarpacie

100 mln zł na naprawę podkarpackich dróg

PODKARPACIE. 100 mln złotych z rządowych środków przeznaczone zostanie na remont dróg wojewódzkich, które ucierpiały podczas powodzi.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 130 nowych zakażeń na Podkarpaciu [26.01.2021]

​PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 136 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 3 osoby.

Podkarpacie

Zderzenie dwóch samochodów i radiowozu. Zablokowana DW723 w Tarnobrzegu

PODKARPACIE. W Tarnobrzegu, na odcinku drogi wojewódzkiej nr 723, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych i policyjnego radiowozu. Droga jest zablokowana w obu kierunkach, policjanci kierują na objazdy. 

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [22.01.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowały najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Kto wykona dokumentacje dla budowy dwóch obwodnic na Podkarpaciu?

PODKARPACIE. Poznaliśmy oferty na wykonanie dokumentacji obwodnic: Miejsca Piastowego i Przemyśla, które powstaną w ramach programu „100 obwodnic”.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 200 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 15 osób [21.01.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 216 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Wyzdrowiało kolejne 136 osób, zmarło 15 mieszkańców województwa.  

Reklama