Rzeszów - Czwartek, 21.08.2025
Reklama

W Sędziszowie Małopolskim otwarto nowy dworzec kolejowy

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
PODKARPACIE. Pasażerowie mogą już korzystać z nowoczesnego, proekologicznego dworca w Sędziszowie Małopolskim. Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie.

Budynek nowego dworca kolejowego w Sędziszowie Małopolskim składa się z dwóch części połączonych wiatą. Pod wiatą zamontowano ławki dla podróżnych, stojaki rowerowe oraz stację naprawy rowerów.

W tzw. części dworcowej obiektu, przeznaczonej dla podróżnych, znajduje się poczekalnia oraz toalety.  Z kolei tzw. część miejską stanowi lokal przeznaczony pod wynajem. Na budynku umieszczono duży, podświetlany nocą zegar.

Teren przy budynku dworca zaaranżowano na nowo. Po zachodniej stronie znajduje się parking z 43 miejscami postojowymi, w tym dwoma dla osób z niepełnosprawnościami.

Budynek dworca został tak zaprojektowany, aby był dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na dworcu wprowadzono szereg usprawnień dla osób niedowidzących i niewidzących – ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille`a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca,  a także tablice dotykowe z planem obiektu.

Na dworcu zastosowano również rozwiązania proekologiczne, które w połączeniu z systemem inteligentnego zarządzania budynkiem BMS (Building Management System) sprawią, że dworzec będzie energooszczędny.
Reklama
Kompleks posiada energooszczędne oświetlenie wraz z czujnikami automatycznie dopasowującymi natężenie światła do pory dnia oraz obecności osób na dworcu. Budynek został wyposażony również w systemy odzysku wody deszczowej. Jest ona wykorzystywana jako woda szara, do spłukiwania dworcowych toalet. 

Obiekt wyposażono w nowoczesne systemy monitoringu, jak również w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

Dworzec w Sędziszowie Małopolskim to pierwszy budynek dworca udostępniony podróżnym po modernizacji w woj. podkarpackim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, a osiemnasty w całej Polsce. Koszt tej inwestycji to ponad 5 mln zł. Była ona współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą robót jest firma SAMSON Sp. z o.o. z Niedomic.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. 8 nowych przypadków na Podkarpaciu. Kolejna ofiara śmiertelna [23.06.2020]

PODKARPACIE. W szpitalu w Łańcucie zmarła 93-letnia pacjentka.

Podkarpacie

Podpisano umowę na rozbudowę DK28 Przemyśl-Medyka

​PODKARPACIE. Umowa na realizacje 7-kilometrowego odcinka podpisana. Koszt inwestycji to ponad 99 mln zł.

Podkarpacie

Ulewy na Podkarpaciu. Ponad 600 interwencji strażaków

PODKARPACIE. Zalane piwnice i drogi, połamane drzewa – to skutki intensywnych opadów deszczu w naszym regionie.

Podkarpacie

Ruszył nabór do Straży Granicznej na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Po pozytywnym ukończeniu procesu rekrutacji i szkoleń, młodzi strażnicy graniczni będą pełnić służbę w Korczowej, Medyce i w Budomierzu.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DK28 w Moderówce. 1 ofiara śmiertelna, 5 osób rannych

PODKARPACIE. Utrudnienia na drodze krajowej nr 28 w Moderówce. Doszło tam do zderzenia dwóch samochodów. W wypadku zginął 20-latek, a 5 osób trafiło do szpitali.  

Podkarpacie

Koronawirus. 13 nowych przypadków, 3 ofiary śmiertelne [19.06.2020]

PODKARPACIE. Dziś potwierdzono 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Łączna liczba zakażonych to 529 osób. Kolejne 3 osoby zmarły.

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW! Burze z gradem i gwałtowny wzrost stanów wód na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Dziś na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje ostrzeżenie 2 stopnia o możliwych burzach z gradem oraz wzroście stanów wód.

Reklama