Rzeszów - Wtorek, 17.06.2025
Reklama

Więcej osób starszych na Podkarpaciu. Rekordowa liczba stulatków

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. O 2,7% wzrosła liczba osób w wieku poprodukcyjnym na Podkarpaciu w 2019 roku. Z kolei liczba osób w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym zmniejszyła się.
 
Jeszcze kilka lat temu w województwie podkarpackim osób w wieku do 17 lat było więcej niż osób starszych. Obecnie jest odwrotnie, wzrasta liczba osób w wieku poprodukcyjnym (60 lat i więcej kobiety i 65 lat i więcej mężczyźni), a maleje liczba osób w wieku produkcyjnym (18-59 lat kobiety i 18-64 lata mężczyźni)  i przedprodukcyjnym (0-17 lat). W skali kraju, nie jesteśmy jednak odosobnionym przypadkiem, jest to tendencja ogólnokrajowa.

Na Podkarpaciu na koniec 2019 roku było 386,3 tys. osób w wieku przedprodukcyjnym, tj. o 1091 mniej niż rok wcześniej. Liczba osób w wieku produkcyjnym wyniosła 1,3 mln, tj. o 12,2 tys. mniej niż w 2018 r., natomiast osób w wieku poprodukcyjnym było 433,7 tys. , czyli o 11,4 tys. więcej w porównaniu z końcem 2018 roku. Warto dodać, że liczba stulatków po raz pierwszy przekroczyła dwieście osób (225).
Reklama
Jak informuje Urząd Statystyczny w Rzeszowie „jeszcze na koniec 2015 roku osób w wieku przedprodukcyjnym było o 7,0 tys. więcej niż osób w wieku poprodukcyjnym. Cztery lata później liczba osób starszych przerosła o 47,4 tys. liczbę osób młodych”. 

 
Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Obywatel Izraela spowodował wypadek. Poręczył za niego rabin krakowski

PODKARPACIE. Mężczyzna przyznał się do winy i złożył wniosek o skazanie bez rozprawy.

Podkarpacie

Wypadek w Nisku. Dwie osoby przewieziono do szpitala

NISKO. W wypadku uczestniczyły dwa pojazdy osobowe i jeden cieżarowy.

Podkarpacie

29-latek z Ropczyc z zarzutami za nielegalny handel grami komputerowymi

ROPCZYCE. Policjanci zabezpieczyli sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie.

Podkarpacie

Na terenie Podkarpacia trwają ćwiczenia pk. Twierdza-19. Uczestniczą w nich jednostki z Rzeszowa

PODKARPACIE. 23 stycznia odbyło się spotkanie uczestników ćwiczenia z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart.

Podkarpacie

CBA zatrzymało trzech podkarpackich przedsiębiorców

PODKARPACIE. CBA nie nie wyklucza kolejnych zatrzymań w sprawie.

Podkarpacie

Śmiertelne w skutkach potrącenie pieszego i ucieczka z miejsca wypadku. 25-latek może trafić do więzienia na 12 lat

PODKARPACIE. Wsiadł pijanym za kołko i potrącił rowerzyste. Cyklista zmarł, kierowca uciekł z miejsca wypadku.

Podkarpacie

Trójka nastolatków podejrzana o rozbój. Obezwładnili i okradli 15-latka

KROSNO. 15-letni chłopiec został zaatakowany przez trzech nastolatków, którzy go obezwładnili i ukradli mu 100 złotych.

Podkarpacie

Dwóch Afgańczyków ukryło się w naczepie z jabłkami

PODKARPACIE. Jako pierwsi na miejscu zdarzenia interweniowali policjanci z Niska. 

Reklama