Reklama

Aktualności Podkarpacie

Zapowiada się kolejna inwestycja kolejowa. Tym razem mowa o linii Nowy Zagórz-Łupków

Dodano: 07.01.2020

Zapowiada się kolejna inwestycja kolejowa. Tym razem mowa o linii Nowy Zagórz-Łupków  - Aktualności Podkarpacie

fot. ViC / RESinet.pl

PODKARPACIE. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły prace projektowe dla rewitalizacji linii kolejowej Nowy Zagórz – Łupków. Przygotowane będą plany dotyczące torów i rozjazdów, przebudowy stacji i przystanków oraz wymiany mostów i wiaduktów. Dokumentacja będzie gotowa w 2022 roku.

30 grudnia 2019 roku PLK podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla projektu "Rewitalizacja linii kolejowej nr 107 Nowy Zagórz - Łupków". Pracę za ponad 8 mln zł wykona konsorcjum firm z liderem IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o.

Przygotowywana dokumentacja pozwoli na rozpoczęcie przebudowy przeszło 50 kilometrowej linii kolejowej, łączącej przez Bieszczady stację Nowy Zagórz ze stacją Łupków na granicy Polsko – Słowackiej. Obecnie jednotorowa linia jest wykorzystywana do przewozów pasażerskich. Jeżdżą nią m.in. pociągi relacji: Gdynia Główna – Łupków, Zagórz – Komańcza, Rzeszów – Medzilaborce (Słowacja).

Przeprowadzenie rewitalizacji linii planowane jest do 2027 r. Wymiana torów, rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym pozwoli na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i wpłynie na skrócenie czasu przejazdu. Projekt ma być przygotowany tak, by pociągi pasażerskie mogły jeździć z prędkością  80 km/h, a towarowe 50 km/h. To taka prędkość, na jaką linia o charakterze górskim została zbudowana.REKLAMA

Dzięki modernizacji peronów na 5 stacjach (min. Nowy Zagórz, Komańcza, Łupków) i 9 przystankach (m.in. Tarnawa Dolna, Wysoczany, Nowy Łupków) z wygodnych podróży będą mogli korzystać pasażerowie o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Rewitalizacja obejmie również 128 obiektów inżynieryjnych. Do przebudowy przygotowanych będzie m.in. 26 mostów, 13 wiaduktów oraz 1 tunel kolejowy. Na tym odcinku zlokalizowanych jest również 40 przejazdów kolejowo-drogowych. Skrzyżowania te również mają być zmodernizowane. Dokładny zakres prac budowlanych zostanie sporządzony w dokumentacji projektowej.

Zadanie pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 107 Nowy Zagórz – Łupków (dokumentacja projektowa)” wpisane jest w Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego. Wykonawca na zrealizowanie zadania ma czas do polowy 2022 roku.

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Wandal uszkodził osiem samochodów. Grozi mu 5 lat więzienia - Aktualności Podkarpacie

Wandal uszkodził osiem samochodów. Grozi mu 5 lat więzienia

KROSNO. Policjanci zatrzymali wandala, który uszkodził 8 samochodów na osiedlu Markiewicza w Krośnie. ...

W Arłamowie ruszył konwent marszałków - Aktualności Podkarpacie

W Arłamowie ruszył konwent marszałków

ARŁAMÓW. Tematyka konwentu będzie związana z nową perspektywą finansową, polityką senioralną i wyzwaniami ekologicznymi. ...

Kolejny odcinek S19 z pozytywną decyzją wojewody - Aktualności Podkarpacie

Kolejny odcinek S19 z pozytywną decyzją wojewody

PODKARPACIE. Wczoraj podpisana została decyzja o zezwoleniu na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-19 Lasy Janowskie - Zdziary.&nbs...

Groźne zderzenie dwóch samochodów - Aktualności Podkarpacie

Groźne zderzenie dwóch samochodów

TARNOBRZEG. Dwie osoby zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów osobowych, na skrzyżowaniu ulic Alfreda Freyera i ul. Wiąck...

Ostatnia szansa na zgłoszenie do konkursu "web.Master podkarpacki" - Aktualności Podkarpacie

Ostatnia szansa na zgłoszenie do konkursu "web.Master podkarpacki"

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lutego włącznie....

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem