Rzeszów - Czwartek, 01.01.2026
Reklama

Zielone światło dla budowy obwodnicy Kolbuszowej

Dodano: 31.12.2025 r. / Redakcja

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał decyzję środowiskową dla obwodnicy Kolbuszowej / fot. GDDKiA
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał decyzję środowiskową dla obwodnicy Kolbuszowej / fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Ponad 12 kilometrów będzie miała obwodnica Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej nr 9. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał decyzję środowiskową dla inwestycji.

Nowa droga będzie przebiegać przez powiat kolbuszowski i teren gmin Kolbuszowa oraz Cmolas. Będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Inwestycja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz odciążenie układu komunikacyjnego.

Początek obwodnicy zaprojektowany został na DK9 na terenie gminy Cmolas, przed istniejącym mostem na rzece Przyrwa. Następnie trasa przebiega nad linią kolejową nr 71 relacji Ocice – Rzeszów oraz rzeką Przyrwa i biegnie dalej w kierunku południowo-wschodnim pod drogą powiatową relacji Kolbuszowa – Kopcie. Obwodnica omija miejscowość Zarębki od strony północnej, przecina DW875 Mielec – Leżajsk i biegnie w kierunku południowym. Po przekroczeniu drogi powiatowej Kolbuszowa – Werynia – Dzikowiec biegnie obrzeżami miasta, aż do przecięcia z kolejną drogą powiatową Kolbuszowa Górna – Kłapówka. Następnie skręca w kierunku zachodnim, przebiegając nad linią kolejową nr 71 i włącza się do DK9 na granicy miejscowości Kupno i Widełka.

Reklama

Decyzja środowiskowa, na potrzeby której m.in. opracowywany jest raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, zdrowie i życie ludzi, roślinności, zwierząt czy krajobrazu, zatwierdza przebieg planowanej drogi, a także rozwiązania ograniczające jej negatywny wpływ na środowisko. Określa m.in. lokalizację i parametry zabezpieczeń akustycznych, przejść dla zwierząt, urządzeń ochrony wód, nasadzeń zieleni, jak również zakres nadzoru przyrodniczego oraz archeologicznego. Bez tej decyzji nie możemy przejść do kolejnych etapów realizacji drogi.

Uzyskanie DŚU otwiera drogę do realizacji kolejnego etapu przygotowania tej inwestycji, czyli opracowania elementów Koncepcji programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Oddano na użytku nowy łącznik drogowy do autostrady

PODKARPACIE. Ma długość dwóch kilometrów i łączy zjazd z autostrady A4 w węźle „Przeworsk” do drogi krajowej nr 94 w miejscowości Gwizdaj.

Podkarpacie

Ktoś zakopał w lesie żywego psa. Policja poszukuje jego właściciela [AKTUALIZACJA]

PODKARPACIE. Zakopane żywcem zwierzę odkrył przypadkowy przechodzień, który spacerował z wnukami po lesie.

Podkarpacie

W Bieszczadach żyje 551 żubrów. Czy ich liczebność zaczyna być problemem?

PODKARPACIE. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku mówił m.in. o wzroście przypadków telazjozy u bieszczadzkich żubrów.

Podkarpacie

Tymczasowy areszt dla sprawcy wypadku w Medyni Głogowskiej, w którym zginał 54-latek

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło w niedzielę, po godz. 8 na drodze wojewódzkiej nr 881.

Podkarpacie

Kobieta przypadkiem zatrzasnęła dwumiesięczne dziecko w samochodzie

KOLBUSZOWA. O zdarzeniu służby ratunkowe poinformowała wczoraj około godz. 12 przestraszona matka dziecka.

Podkarpacie

Wpadł w poślizg i dachował. Pojazdem podróżowało pięć osób

SĘDZISZÓW MŁP. Kierowca osobowego mercedesa, na łuku drogi wpadł w poślizg, zjechał do rowu, a następnie dachował. 

Podkarpacie

Karetka z pacjentem nie mogła dojechać na podjazd SOR-u, bo przejazd zablokował inny pojazd

ŁAŃCUT. Postępowanie dotyczy narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Podkarpacie

Groźny wypadek w Lubenii. Dwie osoby ranne

Do groźnego wypadku doszło wczoraj w Lubenii. Kierowca audi A3 stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do rzeki. W wypadku ucierpiał on i pasażer.

Reklama