Reklama

Aktualności / Podkarpacie

Znamy szczegóły trasy przejazdu maszyny TBM przez woj. podkarpackie [MAPA]

Dodano: 23.11.2022 r.

Znamy szczegóły trasy przejazdu maszyny TBM przez woj. podkarpackie [MAPA] - Aktualności Podkarpacie

fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA

RZESZÓW. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała szczegółowy harmonogram przejazdu konwoju z elementami maszyny TBM, która wydrąży tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. Wiemy kiedy i gdzie wystąpią utrudnienia w województwie podkarpackim.

Transport maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) to ogromne przedsięwzięcie pod względem logistycznym i technicznym przygotowywane od wielu miesięcy przez wyspecjalizowane firmy. Jak informuje GDDKiA „tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono.”

Elementy maszyny wyruszyły we wrześniu z Hiszpanii. Część z nich transportowano drogą lądową na ciężarówkach, a największe elementy przypłynęły do Polski statkiem. Ze Szczecina do Opola przetransportowane zostały barkami i pontonami po Odrze, a dalej wyruszyły lądem.

Drogowa podróż elementów maszyny TBM na plac budowy w Babicy rozpoczęła się 11 listopada. Ze względu na gabaryty ładunku, transport odbywa się nocami, pomiędzy 22:00 a 6:00.

Poniżej trasy przejazdu przez województwo podkarpackie i związane z tym utrudnienia:

Noc z 23 na 24 listopada (środa/czwartek)

Trasa przejazdu


O godz. 22:00 transport z elementami maszyny TBM wyruszy z MOP Rudnik w województwie lubelskim. Granicę województwa lubelskiego i podkarpackiego konwój przekroczy około godz. 3:30 w nocy. Około godziny 4:00 dotrze do MOP Bukowa w ciągu drogi ekspresowej S19, gdzie zaplanowano postój do soboty, 26 listopada do godziny 22:00.

Utrudnienia

Transport maszyny TBM będzie się poruszał z prędkością do 10 km/h w obrębie obiektów mostowych, a poza nim w granicach 20-30 km/h. W związku z tym, w czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S19 pomiędzy węzłem Lasy Janowskie do MOP Bukowa, w godzinach 3:00 do 4:00 może tworzyć się zator na jezdni w kierunku Rzeszowa.

GDDKiA zwraca się z prośbą do kierowców o korzystanie z tras alternatywnych. Aby uniknąć jazdy za kolumną, istnieje możliwość skorzystania z objazdu. Na węźle Lasy Janowskie można zjechać na drogę wojewódzką nr 878, którą dojedziemy do węzła Zdziary, gdzie możliwy będzie ponowny wjazd na drogę ekspresową S19. Ruch pojazdów w kierunku Lublina będzie odbywał się bez utrudnień. Samochody, które w czasie przejazdu kolumny, tj. w nocy 24 listopada w godz. 3:00-4:00, nie zjadą z S19 na węźle Lasy Janowskie, będą poruszać się za konwojem.
 
Noc z 26 na 27 listopada (sobota/niedziela)

Trasa przejazdu

W sobotę, 26 listopada o godzinie 22:00 transport maszyny TBM wyruszy z MOP Bukowa i będzie poruszał się drogą ekspresową S19. Następnie, na węźle Rudnik nad Sanem, konwój zjedzie na drogę krajową nr 77 w kierunku Niska. W Nisku będzie jechał ulicami: Wolności, PCK i Rzeszowską. Na ul. PCK zaplanowano 45-minutową przerwę.
 
Po jej zakończeniu transport kolejno, ul. Rzeszowską, drogą wojewódzką nr 878 (dawna DK19) dojedzie do węzła Nisko gdzie zjedzie na drogę ekspresową S19 a następnie powróci na drogę wojewódzką nr 878. Będzie przejeżdżał przez miejscowości Nowosielec, Jeżowe i Kamień. Następnie wjedzie na drogę ekspresową S19 na węźle Łowisko i dalej drogą ekspresową dojedzie do MOP Kamień, gdzie zaplanowano postój.

Utrudnienia

Na trasie przejazdu drogą ekspresową S19 z MOP Bukowa do węzła Rudnik nad Sanem, może tworzyć się zator na jezdni w kierunku Rzeszowa. Kierowcy proszeni są o korzystanie z tras alternatywnych.
 
Ok. godz. 23:30 konwój zjedzie z S19 na węźle Rudnik nad Sanem na DK77. Wówczas nastąpią czasowe zamknięcia dróg. Będą to kolejno: DK77 od węzła Rudnik nad Sanem do skrzyżowania z DW878 (odcinek obwodnicy Stalowej Woli i Niska), odcinek DW 878 pomiędzy DK77 a ul. Wolności w Nisku oraz w Nisku ul. Lubelska, Wolności, PCK i Rzeszowska. Utrudnienia potrwają do godz. 2:00 (27 listopada).
 
Następnie kolumna będzie się poruszała DW878 (dawna DK19). Na czas jej przejazdu, odcinek DW878 od skrzyżowania z ul. Rzeszowską w Nisku do węzła Łowisko na S19 będzie dla kierunku Rzeszów - Lublin, zamknięty dla ruchu. Dla kierunku Lublin – Rzeszów nie będzie możliwości wyprzedzenia kolumny. Po przejeździe kolumny, ruch pojazdów będzie sukcesywnie przywracany. 
 
Na skrzyżowaniu DW878 z S19 (węzeł Nisko), około godziny 3:00, planowane są całkowite zamknięcia zarówno DW878, jak i S19. Utrudnienia te potrwają ok. 30 minut.
 
Ok. godziny 5:00 kolumna wjedzie na węzeł Łowisko (S19). Wówczas zamknięta dla ruchu zostanie droga ekspresowa na odcinku od węzła Łowisko do węzła Sokołów Małopolski Północ. Kierowcy będą korzystać z objazdu drogą wojewódzką nr 878. Ruch pojazdów w kierunku Lublina będzie odbywał się bez utrudnień.
 
Noc z 27 na 28 listopada (niedziela/poniedziałek)


Trasa przejazdu

W niedzielę, 27 listopada o godz. 22:00 transport maszyny TBM wyruszy z MOP Kamień i  będzie poruszał się drogą ekspresową S19. Następnie, na węźle Rzeszów Wschód, konwój zjedzie na autostradę A4 w kierunku Krakowa. Do węzła Rzeszów Zachód będzie poruszał się A4, jadąc pod prąd. Na węźle Rzeszów Zachód transport wjedzie na drogę ekspresową S19, którą dotrze do węzła Rzeszów Południe, gdzie zaplanowano postój.

W związku z transportem maszyny TBM czasowo będą zamykane odcinki dróg:

S19 - na odcinku węzeł Łowisko - węzeł Rzeszów Wschód dla kierunku Rzeszów – Lublin,
A4 - na odcinku węzeł Rzeszów Zachód – węzeł Rzeszów Wschód dla kierunku Kraków – Korczowa,
S19 - na odcinku węzeł  Rzeszów Zachód – węzeł Rzeszów Południe dla kierunku węzeł Rzeszów Zachód – Barwinek.
Na czas przejazdu transportu całkowicie zostanie zamknięty dla ruchu odcinek pomiędzy węzłami Jasionka – Sokołów Małopolski Północ.
 
Utrudnienia
 
W czasie przejazdu konwoju między MOP Kamień a węzłem Jasionka ruch z kierunku Lublina zostanie przekierowany na węźle Łowisko na drogę wojewódzką nr 878. Natomiast dla kierunku Rzeszów – Lublin S19 będzie całkowicie zamknięta między węzłami Jasionka i Sokołów Małopolski Północ. Po przejeździe konwoju ruch na tych odcinkach będzie sukcesywnie będzie przywracany. Na wszystkich węzłach i wjazdach na czas przejazdu konwoju zostaną wystawione posterunki informujące o alternatywnej trasie przejazdu.
 
 Ok. godz. 00:30 konwój zjedzie z S19 na węźle Rzeszów Wschód na autostradę A4. Wówczas nastąpi czasowe zamknięcie A4 w kierunku Korczowej pomiędzy węzłami Rzeszów Zachód a Rzeszów Wschód, gdyż kolumna poruszała się będzie autostradą A4, jadąc jezdnią południową pod prąd. Utrudnienia potrwają do godz. 2:30.
 
Ok. godziny 2:30 kolumna wjedzie poprzez węzeł Rzeszów Zachód na drogę ekspresową S19, gdzie dotrze do węzła Rzeszów Południe. Tam, na odcinku wyłączonym z ruchu, zaplanowano postój.
 
Noc z 28 na 29 listopada (poniedziałek/wtorek)

Trasa przejazdu
 
28 listopada (poniedziałek) o godzinie 22:00 transport maszyny TBM wyruszy z węzła Rzeszów Południe na S19, następnie ul. 9 Dywizji Piechoty i ul. Podkarpacką w Rzeszowie, i dalej drogą krajową nr 19 w kierunku miejsca docelowego, czyli placu budowy w Babicy.
 
Utrudnienia w ruchu
 
Transport, po zjeździe z węzła Rzeszów Południe, będzie poruszał się ul. 9. Dywizji Piechoty a następnie ul. Podkarpacką. Po dojeździe konwoju do granicy m. Rzeszów, co nastąpi ok. 23.30, do czasu przejazdu kolumny ruch pojazdów na DK19 na kierunku Babica-Rzeszów zostanie wstrzymany, dla kierunku Rzeszów - Babica  nie będzie możliwości wyprzedzenia kolumny. Po przejeździe kolumny, ruch pojazdów będzie sukcesywnie przywracany. W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych.
 
Po przejeździe kolumny konwoju ruch będzie sukcesywnie przywracany na całej trasie, jednak do czasu, kiedy konwój nie minie skrzyżowania w Babicy, zatrzymane pojazdy będą musiały oczekiwać na możliwość przejazdu w kierunku Rzeszowa.
 
Przyjazd do Babicy planowany jest we wtorek (29 listopada) około godz. 2:00.
 
 
Przygotowanie trasy przejazdu elementów maszyny TBM w Rzeszowie

W poniedziałek, 21 listopada w Rzeszowie rozpoczęły się przygotowania trasy przejazdu konwoju przez miasto. W tym celu konieczne jest obniżenie nawierzchni (o ok. 36 cm) ul. 9 Dywizji Piechoty pod wiaduktem kolejowym. Prace obejmują odcinek o długości ok. 250 metrów. Na ww. ulicy wprowadzono tymczasową organizację ruchu, o czym pisaliśmy tutaj.

Wszelkie koszty związane z obniżaniem nawierzchni oraz przywracaniem jej do stanu pierwotnego poniesie firma Mostostal Warszawa, współwykonawca budowy odcinka S19 Rzeszów Południe - Babica. 
 

Trasa przejazdu konwoju z elementami maszyny TBM przez województwo podkarpackie / źródło: GDDKiA
Trasa przejazdu konwoju z elementami maszyny TBM przez województwo podkarpackie / źródło: GDDKiA
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Tragiczny wypadek w Małówce. Nie żyje 1 osoba - Aktualności Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Małówce. Nie żyje 1 osoba

PODKARPACIE. 42-letnia kobieta zginęła w wypadku, do którego doszło wczoraj na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Małówka w ...

Alert IMGW! Silny wiatr na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Alert IMGW! Silny wiatr na Podkarpaciu

PODKARPACIE. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z prognozowanym, silnym wiatrem w południowej części województwa pod...

Największe ogólnopolskie bezpłatne warsztaty programistyczne "Koduj z Gigantami" już za nami - Aktualności Podkarpacie

Największe ogólnopolskie bezpłatne warsztaty programistyczne "Koduj z Gigantami" już za nami

W bezpłatnych zajęciach 12. już edycji wydarzenia wzięło udział ponad 35 000 osób....

"Trzeźwy weekend" na Podkarpaciu: ponad 35 tys. kontroli, 62 zatrzymania - Aktualności Podkarpacie

"Trzeźwy weekend" na Podkarpaciu: ponad 35 tys. kontroli, 62 zatrzymania

PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci zatrzymali 62 kierujących, którzy wsiedli za kółko, mimo wypitego wcześniej alkoholu. To w...

Tragiczny pożar domu w Dąbrowicy. Nie żyje kobieta - Aktualności Podkarpacie

Tragiczny pożar domu w Dąbrowicy. Nie żyje kobieta

PODKARPACIE. 65-letnia kobieta zginęła w pożarze domu w miejscowości Dąbrowica w powiecie niżańskim. Przyczyny pojawienia się ognia nie są j...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Kolejny rekordowy miesiąc na lotnisku w JasionceAndrzej Nowak: Doobrze... czyli ile...
Wypadek w Boguchwale. Samochód potrącił matkę z dwójką dzieciDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Wypadek na DK28 w Rymanowie. Utrudnienia w ruchuDawid Petrus: Proszę rodzinę dziecka...
Jedna osoba ranna w wypadku na ul. NowosądeckiejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: