Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

16 marca ulicami Rzeszowa przejdzie II Manifa

Dodano: 13.03.2019 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. II Manifa przejdzie ulicami miasta już w najbliższą sobotę pod hasłem „Nie ma feminizmu bez solidarności. To my jesteśmy rewolucją”. Wśród tegorocznych postulatów znajdziemy m.in.: żeńskie nazwy ulic oraz refundacja zabiegu leczenia niepłodności metodą in vitro.

W najbliższą sobotę, 16 marca ulicami Rzeszowa przejdzie II Manifa. Hasło przewodnie tegorocznej akcji brzmi „„Nie ma feminizmu bez solidarności. To my jesteśmy rewolucją”. Marsz rozpocznie się o godzinie 15.00 w Alei Lubomirskich, przy skrzyżowaniu z ul. Szopena. Następnie uczestnicy/uczestniczki ulicami 3 Maja i Tadeusza Kościuszki przejdą na rzeszowski Rynek. Akcja zakończy się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Planowane zakończenie to godz. 17:00.

„Zapraszamy do udziału wszystkie osoby, którym kwestie dotyczące kobiet nie są obojętne, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. Chcemy Polski, w której działa opieka zdrowotna, w której powszechnie dostępne są żłobki i przedszkola, w której zapewniona zostanie opieka nad osobami starszymi i chorymi” – informuje Patrycja Pawlak-Kamińska z Komitetu Organizacyjnego "Manifa Rzeszów".

Postulaty Manify

Łącznie będzie dziesięć postulatów, a pierwszym z nich są żeńskie nazwy ulic. Według informacji podanych przez organizatora akcji, obecnie w Rzeszowie znajduje się 22 ulice upamiętniające kobiety. Do tego grano zdaniem komitetu organizacyjnego powinny dołączyć następujące nazwiska:
  • Neonilla Kilar-Krzywiecka - aktorka, reżyserka teatralna;
  • Mira Kubasińska - wokalistka zespołu Breakout;
  • Anna Leszczyńska - żołnierka AK, działaczka NSSZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", działaczka turystyczna (PTTK), współpracownica IPN w zakresie projektów edukacyjnych;
  • Helena Vasku - tłumaczka, działaczka na rzecz Legionistów Polskich w czasie I Wojny Światowej i po wojnie na rzecz weteranów, działaczka Polskiego Czerwonego Krzyża;
  • Katarzyna Wiśniowska - polska łuczniczka, czterokrotna mistrzyni świata, zawodniczka Budowlanych Rzeszów;
  • Leopoldyna Janusz - jedna z pierwszych kobiet fotografek w Galicji, prowadziła wspólnie z mężem Edwardem zakład w Rzeszowie (Edward Janusz "czeka" w "kolejce" na swoją ulicę w Rzeszowie;
  • Arvayowa Klementyna z Schottów (1857-1937), publicystka, tłumaczka z j. niemieckiego, działaczka społeczna, skarbniczka i później gospodyni w Schronisku dla Legionistów w Rzeszowie;
  • Jadwiga Jaroszowa - na początku XX wieku właścicielka księgarni na 3 maja (na rogu z pl. Farnym);
  • Barbara Tondos - konserwatorka zabytków, działaczka Solidarności.

Reklama
Kolejnym postulatem jest kwestia przemocy seksualnej, chodzi tutaj głównie o szkolenia dla policji, w których mieliby „nauczyć się” rozmawiać z osobami, które takowej przemocy doświadczyły. Trzeci postulat wiąże się z podpisaniem Europejskiej Karty Równości w Życiu Lokalnym. Kolejnym problemem jaki zostanie poruszony jest refundacja zabiegu leczenia niepłodności metodą in vitro oraz przeprowadzaniem wśród dzieci i młodzieży odpowiedniej formy edukacji seksualnej.

Organizatorzy II Manify uważają również, że kobiety po okresie wychowawczym mają problem z wejściem na rynek pracy, toteż domagają się aktywizacji i wsparcia dla potrzebujących kobiet. Siódmy punkt wiąże się ze zwiększeniem liczby miejsc w samorządowych żłobkach i przedszkolach.

„W Polsce brak miejsc w żłobkach wciąż jest  dramatycznym problemem. To skutek wieloletnich zaniedbań. W 2013 Polska wydawała na ten cel 0,5 proc. PKB i była na szarym końcu wśród państw UE. Najwięcej  na opiekę żłobkową wydają kraje skandynawskie: Islandia – 1,8 PKB, Szwecja – 1,6 PKB, Dania – 1,4 PKB. Niskie nakłady finansowe przekładają się na dostępność żłobków. W tym rankingu również znajdujemy się w europejskim ogonie” – wyjaśniają organizatorzy akcji.

Kolejnym tematem jest przystosowanie urzędów, instytucji publicznych i przestrzeni miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców z dziećmi. Przed ostatnim postulatem będzie refundacja szczepionek przeciwko HPC (nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka), który jest czynnikiem wywołującym m.in. raka szyjki macicy oraz raka jamy ustnej.

Ostatnim postulatem rzeszowskiej Manify będzie uruchomienie całodobowego, bezpłatnego gabinetu ginekologicznego bez tzw. „klauzuli sumienia”. W praktyce chodzi o powstanie gabinetu ginekologicznego, w którym kwestie światopoglądowe zejdą na drugi plan. Usługi w takiej placówce miałyby być bezpłatne i całodobowe.

„Chcemy by powstało miejsce gdzie nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzielał koniecznej pomocy. To powinna być nie tylko pomoc ginekologiczna, ale także psychologiczna” – dodają organizatorzy II rzeszowskiej Manify.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nadchodzi fala upałów. Rzeszów uruchamia kurtyny wodne - sprawdź, gdzie staną

RZESZÓW. Wraz z nadejściem fali upałów Urząd Miasta Rzeszowa uruchamia kurtyny wodne. Dzięki nim mieszkańcy i turyści będą mogli się schłodzić w najgorętsze dni. Podobnie jak w poprzednich latach, w piątek 26...

Rzeszów

Karambol na S19 w Jasionce. 5 osób trafiło do szpitala

JASIONKA. Sześć pojazdów zderzyło się wczoraj na drodze ekspresowej S19 w Jasionce. W wypadku rannych zostało pięć osób. Utrudnienia w ruchu trwały od późnych godzin nocnych.

Rzeszów

Policja sprawdzała kopcące i hałasujące pojazdy w Rzeszowie. Trzech kierowców straciło dowody

RZESZÓW. Funkcjonariusze ruchu drogowego komendy miejskiej w Rzeszowie przeprowadzili kolejną odsłonę akcji „Cichy i czysty Rzeszów". Jej celem było wychwycenie i wyeliminowanie z ruchu pojazdów niesprawnych technicznie — przede wszystkim tych, które...

Rzeszów

Sukces skoczków KSW Stal Rzeszów. 24 medale i miażdżące zwycięstwo na Olimpiadzie Młodzieży

RZESZÓW. Skoczkowie do wody KSW Stal Rzeszów odnieśli ogromny sukces podczas XXXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich. Reprezentanci rzeszowskiego klubu zdobyli aż 24 medale i zapewnili województwu podkarpackiemu zwycięstwo w klasyfikacji...

Rzeszów

Sto lat rzeszowskiej fabryki: Od Alimy do Nestlé

RZESZÓW. Fabryka Nestlé w Rzeszowie obchodzi w tym roku jubileusz stulecia. Zakład, którego historia sięga 1926 r., przeszedł przez dekady imponującą transformację — z lokalnego przedsiębiorstwa w jeden z kluczowych ośrodków produkcyjnych...

Rzeszów

PKS w Rzeszowie uruchamia nową linię. Autobusy pojadą przez S19

RZESZÓW. Jak informuje PKS Rzeszów, od 29.06.2026 r. uruchomiona zostaje nowa linia autobusowa nr 608 z Rzeszowa do Chałupek Dębniańskich, przez Sokołów Młp., Wólkę Niedźwiedzką, Brzózę Królewską, Leżajsk, Wierzawice i Dębno. Kursy...

Rzeszów

Regionalne Centrum Komunikacji w Rzeszowie otwarte. Pomoże osobom z niepełnosprawnościami

RZESZÓW. Mieszkańcy Podkarpacia zyskali nowe narzędzie w walce z wykluczeniem informacyjnym. W Rzeszowie otwarto Regionalne Centrum Komunikacji, które ma zapewnić osobom z niepełnosprawnościami równy dostęp do usług publicznych i społecznych.

Rzeszów

Stobierna: wybuch w garażu, w środku arsenał z dwóch wojen światowych

STOBIERNA. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w piątek w Stobiernej. Na jednej z posesji, w wolnostojącym garażu, doszło do wybuchu. Poważnie ranny został 52-letni mieszkaniec posesji, którego w stanie bezpośredniego zagrożenia...

Reklama