Rzeszów - Poniedziałek, 14.07.2025
Reklama

16 marca ulicami Rzeszowa przejdzie II Manifa

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. II Manifa przejdzie ulicami miasta już w najbliższą sobotę pod hasłem „Nie ma feminizmu bez solidarności. To my jesteśmy rewolucją”. Wśród tegorocznych postulatów znajdziemy m.in.: żeńskie nazwy ulic oraz refundacja zabiegu leczenia niepłodności metodą in vitro.

W najbliższą sobotę, 16 marca ulicami Rzeszowa przejdzie II Manifa. Hasło przewodnie tegorocznej akcji brzmi „„Nie ma feminizmu bez solidarności. To my jesteśmy rewolucją”. Marsz rozpocznie się o godzinie 15.00 w Alei Lubomirskich, przy skrzyżowaniu z ul. Szopena. Następnie uczestnicy/uczestniczki ulicami 3 Maja i Tadeusza Kościuszki przejdą na rzeszowski Rynek. Akcja zakończy się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Planowane zakończenie to godz. 17:00.

„Zapraszamy do udziału wszystkie osoby, którym kwestie dotyczące kobiet nie są obojętne, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. Chcemy Polski, w której działa opieka zdrowotna, w której powszechnie dostępne są żłobki i przedszkola, w której zapewniona zostanie opieka nad osobami starszymi i chorymi” – informuje Patrycja Pawlak-Kamińska z Komitetu Organizacyjnego "Manifa Rzeszów".

Postulaty Manify

Łącznie będzie dziesięć postulatów, a pierwszym z nich są żeńskie nazwy ulic. Według informacji podanych przez organizatora akcji, obecnie w Rzeszowie znajduje się 22 ulice upamiętniające kobiety. Do tego grano zdaniem komitetu organizacyjnego powinny dołączyć następujące nazwiska:
  • Neonilla Kilar-Krzywiecka - aktorka, reżyserka teatralna;
  • Mira Kubasińska - wokalistka zespołu Breakout;
  • Anna Leszczyńska - żołnierka AK, działaczka NSSZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", działaczka turystyczna (PTTK), współpracownica IPN w zakresie projektów edukacyjnych;
  • Helena Vasku - tłumaczka, działaczka na rzecz Legionistów Polskich w czasie I Wojny Światowej i po wojnie na rzecz weteranów, działaczka Polskiego Czerwonego Krzyża;
  • Katarzyna Wiśniowska - polska łuczniczka, czterokrotna mistrzyni świata, zawodniczka Budowlanych Rzeszów;
  • Leopoldyna Janusz - jedna z pierwszych kobiet fotografek w Galicji, prowadziła wspólnie z mężem Edwardem zakład w Rzeszowie (Edward Janusz "czeka" w "kolejce" na swoją ulicę w Rzeszowie;
  • Arvayowa Klementyna z Schottów (1857-1937), publicystka, tłumaczka z j. niemieckiego, działaczka społeczna, skarbniczka i później gospodyni w Schronisku dla Legionistów w Rzeszowie;
  • Jadwiga Jaroszowa - na początku XX wieku właścicielka księgarni na 3 maja (na rogu z pl. Farnym);
  • Barbara Tondos - konserwatorka zabytków, działaczka Solidarności.

Reklama
Kolejnym postulatem jest kwestia przemocy seksualnej, chodzi tutaj głównie o szkolenia dla policji, w których mieliby „nauczyć się” rozmawiać z osobami, które takowej przemocy doświadczyły. Trzeci postulat wiąże się z podpisaniem Europejskiej Karty Równości w Życiu Lokalnym. Kolejnym problemem jaki zostanie poruszony jest refundacja zabiegu leczenia niepłodności metodą in vitro oraz przeprowadzaniem wśród dzieci i młodzieży odpowiedniej formy edukacji seksualnej.

Organizatorzy II Manify uważają również, że kobiety po okresie wychowawczym mają problem z wejściem na rynek pracy, toteż domagają się aktywizacji i wsparcia dla potrzebujących kobiet. Siódmy punkt wiąże się ze zwiększeniem liczby miejsc w samorządowych żłobkach i przedszkolach.

„W Polsce brak miejsc w żłobkach wciąż jest  dramatycznym problemem. To skutek wieloletnich zaniedbań. W 2013 Polska wydawała na ten cel 0,5 proc. PKB i była na szarym końcu wśród państw UE. Najwięcej  na opiekę żłobkową wydają kraje skandynawskie: Islandia – 1,8 PKB, Szwecja – 1,6 PKB, Dania – 1,4 PKB. Niskie nakłady finansowe przekładają się na dostępność żłobków. W tym rankingu również znajdujemy się w europejskim ogonie” – wyjaśniają organizatorzy akcji.

Kolejnym tematem jest przystosowanie urzędów, instytucji publicznych i przestrzeni miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców z dziećmi. Przed ostatnim postulatem będzie refundacja szczepionek przeciwko HPC (nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka), który jest czynnikiem wywołującym m.in. raka szyjki macicy oraz raka jamy ustnej.

Ostatnim postulatem rzeszowskiej Manify będzie uruchomienie całodobowego, bezpłatnego gabinetu ginekologicznego bez tzw. „klauzuli sumienia”. W praktyce chodzi o powstanie gabinetu ginekologicznego, w którym kwestie światopoglądowe zejdą na drugi plan. Usługi w takiej placówce miałyby być bezpłatne i całodobowe.

„Chcemy by powstało miejsce gdzie nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzielał koniecznej pomocy. To powinna być nie tylko pomoc ginekologiczna, ale także psychologiczna” – dodają organizatorzy II rzeszowskiej Manify.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na rzeszowskim Nowym Mieście powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. Młodsi mieszkańcy Rzeszowa zyskają kolejne miejsce, w którym będą mogli zdobywać wiedzę i doświadczenie niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Rzeszów

Historyczny rekord lotniska w Jasionce. Podsumowanie I półrocza 2025 r.

RZESZÓW/JASIONKA. To było rekordowe półrocze w historii Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko obsłużyło największą dotychczas liczbę pasażerów, rozwija się w segmencie cargo e-commerce, a jednocześnie realizuje inwestycje infrastrukturalne.

Rzeszów

Kolizja na rondzie Kuronia w Rzeszowie. Autokar zderzył się z osobówką i wjechał za ekrany akustyczne

RZESZÓW. Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło wczoraj na rondzie Kuronia w Rzeszowie. Kierujący autokarem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu osobowej kii i doprowadził do zderzenia. Autobus z 60-cioma pasażerami wjechał za ekrany...

Rzeszów

Policyjne działania na rzeszowskim odcinku autostrady A4

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wykorzystali nowoczesne urządzenia służące do mierzenia odległości. Kontrole przeprowadzono na rzeszowskim odcinku autostrady A4. Ujawniono 13 wykroczeń.

Rzeszów

Kongres Świadków Jehowy w Rzeszowie. Do niedzieli nieczynny parking na Podpromiu

RZESZÓW. W związku z Kongresem Świadków Jehowy, który odbywa się w Rzeszowie w dniach 11 – 13 lipca 2025 r., największy parking w centrum miasta zostanie wyłączony z użytkowania.

Rzeszów

Nowy teren rekreacyjny na os. Przybyszówka już prawie gotowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dobiegają końca prace przy budowie nowego terenu rekreacyjnego przy ul. Ceramicznej w Rzeszowie. Jest to zadanie wybrane do realizacji przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt zdobył blisko 1,7 tysiąca...

Rzeszów

ZOBACZ. Pomysły studentów UR na tereny zielone w Rzeszowie

RZESZÓW. Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali swoje propozycje zagospodarowania terenów na osiedlu Baranówka oraz na Olszynkach, pod kątem zieleni i rekreacji.

Rzeszów

Wandalizm na nowych terenach rekreacyjnych w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Mimo że w Rzeszowie przybywa terenów rekreacyjnych, nie wszyscy potrafią o nie dbać. Tuż po otwarciu lub nawet jeszcze przed nim, dochodzi na nich do aktów wandalizmu. Miasto apeluje do mieszkańców...

Reklama