Rzeszów - Wtorek, 19.08.2025
Reklama

18 osób zmarło na legionellozę. Nowe dane rzeszowskiego sanepidu

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
PODKARPACIE. PSSE w Rzeszowie opublikowała najnowsze dane dotyczące zakażenia bakterią legionella pneumophila. Potwierdzono dwa nowe przypadki i kolejne ofiary śmiertelne.

Od początku wystąpienia ogniska, tj. od 17 sierpnia, chorobę legionistów potwierdzono u 157 pacjentów hospitalizowanych na terenie województwa podkarpackiego. Najwięcej przypadków wykryto w Rzeszowie (105 osób) oraz w powiecie rzeszowskim (36 osób).

Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem legionellą w pozostałych powiatach, przedstawia się następująco:
  • w powiecie ropczycko-sędziszowskim -3 pacjentów
  • w powiecie dębickim - 4 pacjentów
  • w powiecie jasielskim - 1 pacjent
  • w powiecie łańcuckim- 2 pacjentów
  • w powiecie przeworskim- 1 pacjent
  • w powiecie przemyskim- 1 pacjent
  • w powiecie kolbuszowskim - 1 pacjent
  • w powiecie niżańskim -1 pacjent
  • w powiecie stalowowolskim- 1 pacjent
  • w woj. lubelskim, powiecie opolskim- 1 pacjent

Dziś sanepid poinformował o dwóch kolejnych, potwierdzonych przypadkach zakażenia bakterią legionella neumophila, które wykryto u pacjentów przyjętych do szpitala w dniach 20.08 i 29.08.2023 r.
Reklama

Do tej pory w wyniku zakażenia bakterią zmarło 18 osób (9 kobiet i 9 mężczyzn w przedziale wiekowym 53 – 89 lat). U wszystkich występowały choroby współistniejące.

Zdaniem Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, znajdujemy się w fazie wygaszania ogniska bakterii legionella. - Bieżące dane epidemiologiczne na ten moment wskazują jedynie pojedyncze, nowe przypadki potwierdzonych zakażeń związanych z ogniskiem, czyli mamy do czynienia z wygaszaniem ogniska – czytamy w komunikacie z 31 sierpnia 2023 r.



 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Straż Miejska w Rzeszowie przejmie dwa samochody od Urzędu Miasta

RZESZÓW. Przekazanie związane jest z zakupem przez Ratusz dwóch nowych samochodów elektrycznych.

Rzeszów

Wolne miejska na wakacyjne półkolonie dla dzieci w Rzeszowskim Domu Kultury

RZESZÓW. Zajęcia organizowane będą od 1 lipca do 2 sierpnia 2019 roku.

Rzeszów

„Żyjemy jak za króla Ćwieczka”. Przedstawiciele Malawy, Racławówki i Pogwizdowa Nowego ws. przyłączenia do Rzeszowa

RZESZÓW. W Ratuszu odbyło się spotkanie, na którym poruszono temat przyłączenia trzech sołectw do Rzeszowa.

Rzeszów

Pierwsi pasażerowie z przystanku Rzeszów Zachodni skorzystają już 9 czerwca

RZESZÓW. Projekt współfinansowany z POIiŚ  wart jest 205 mln zł netto.

Rzeszów

W niedzielę dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Nadmiar chloru z wody, który będzie utrzymywał się do dnia następnego, można usunąć przez jej odstanie lub przegotowanie.

Rzeszów

O polityce i biznesie w Jasionce

RZESZÓW. Ideą przyświecającą forum jest zbliżenie państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej.

Rzeszów

Kanadyjczyk zamyka skład Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Nowy przyjmujący związał się z klubem rocznym kontraktem. 

Rzeszów

Mobilne laboratorium fizyczne przejedzie ulicami Rzeszowa

RZESZÓW. W mobilnym laboratorium będą się odbywały warsztatu dla dzieci i młodzieży.

Reklama