Rzeszów - Wtorek, 17.06.2025
Reklama

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Rzeszowie zawyją syreny alarmowe

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Zgodnie z decyzja Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, we wtorek, 1 sierpnia br. o godzinie 17:00 w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zostaną włączone syreny alarmowe.

W ubiegłym roku, Prezydent Rzeszowa zdecydował, aby w dniu 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, nie uruchamiać syren alarmowych, ze względu na przebywających w naszym mieście uchodźców z Ukrainy, którym sygnał ten mógł kojarzyć się z traumatycznymi wspomnieniami. - To sygnał, który naszym gościom z Ukrainy będzie kojarzył się jednoznacznie z wojną. Nie chcemy powodować w nich paniki ani niepokoju – tłumaczyła wówczas Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Rzeszowa.

W tym roku podjęto decyzję, aby syreny alarmowe w Rzeszowie zostały włączone. Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy. W ten sposób, rzeszowianie będą mogli symbolicznie uczcić pamięć patriotycznego zrywu mieszkańców Warszawy w walce z hitlerowskim najeźdźcą.

Jednocześnie ratusz uprzedza uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w naszym mieście, a dla których syreny wiążą się z traumatycznymi wspomnieniami, że nie jest to sygnał alarmowy, tylko sygnał upamiętniający ważne wydarzenie w historii Polski. 
Reklama
Poniżej szczegółowy plan uroczystości jakie odbędą się w Rzeszowie 1 sierpnia 2023 r. w związku z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów".

Plan wydarzenia 1 sierpnia 2023r.

16:40 - Wystawienie posterunków honorowych
17:00 Uroczystości rocznicowe przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”
  • syrena alarmowa
  • podniesienie Flagi Państwowej na maszt
  • odegranie Hymnu Państwowego
  • przemówienia
  • Apel Pamięci
  • salwa honorowa
  • składanie wieńców i wiązanek kwiatów
  • odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego
    17:45 - zakończenie oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem
    18:00 Msza Św. w Kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pijany 26-latek z Rzeszowa kradzionym autem pojechał do Łańcuta. Usłyszał zarzuty

RZESZÓW. 26-letni mieszkaniec Rzeszowa, który wspólnie z kolegą, wybrał się na wycieczkę do Łańcuta kradzionym samochodem, dodatkowo będąc pod wpływem alkoholu, usłyszał trzy zarzuty. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Rzeszów

Podpisano umowę na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. Miasto podpisało umowę z firmą Budimex na realizację Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Wartość inwestycji to blisko 74 mln zł.

Rzeszów

Na Stadionie Miejskim zaczynają montować nowe słupy oświetleniowe

RZESZÓW. Przebudowa Stadionu Miejskiego Stal na ostatniej prostej. Wykonawca rozpoczyna montaż nowego oświetlenia. Wszystkie prace mają zakończyć się do 25 lutego br.

Rzeszów

Z Wisłoka wyłowiono ciało zaginionej mieszkanki Rzeszowa

RZESZÓW. Poszukiwania zaginionej 63-letniej mieszkanki Rzeszowa trwały 6 tygodni. W poniedziałek jej ciało znaleziono w Wisłoku na terenie powiatu łańcuckiego. Rodzina potwierdziła tożsamość kobiety.

Rzeszów

Ruszyły konsultacje ws. zmiany granic Rzeszowa

RZESZÓW. W poniedziałek 8 lutego rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami Rzeszowa, dotyczące poszerzenia miasta. Konsultacje potrwają do końca lutego.

Rzeszów

Na razie nie zamkną ul. Siemieńskiego. Rozkład jazdy autobusów bez zmian

RZESZÓW. „W związku z obfitymi opadami śniegu zaplanowane na poniedziałek, na godz. 12:00, zamknięcie dla ruchu odcinka ul. Siemieńskiego w Rzeszowie zostało przesunięte.”

Rzeszów

Zaginął 25-letni Mariusz Michalik. Policja prosi o pomoc

RZESZÓW. Policjanci z wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy poszukują zaginionego Mariusza Michalika. 25-latek w styczniu wyszedł z mieszkania przy ul. Grabskiego i od tamtej pory nikt go nie widział. Nie nawiązał też z...

Rzeszów

Nowe inwestycje na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Ponad 50 milionów złotych zostanie przeznaczone na inwestycje w porcie lotniczym Rzeszów – Jasionka.

Reklama