Reklama

Aktualności Rzeszów

9. edycja festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna. Grotowski. Kantor” odwołana. Miasto nie ma pieniędzy

Dodano: 19.09.2019

9. edycja festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna. Grotowski. Kantor” odwołana. Miasto nie ma pieniędzy - Aktualności Rzeszów

fot. Materiały prasowe z 8. edycji festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna- Grotowski - Kantor 2018".

RZESZÓW. Miasto nie sfinansuje tegorocznej edycji „Źródeł Pamięci”. Powodem są inne, ważniejsze wydatki. Ratusz zapewnia, że w przyszłym roku nie zamierza rezygnować z organizacji festiwalu.

Kolejny cios miasta w kulturalne oblicze Rzeszowa. Tym razem nie chodzi o jeden spektakl lecz o cały festiwal. Mowa o 9. edycji festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna. Grotowski. Kantor”, który z przyczyn finansowych nie zostanie zrealizowany. Według retoryki ratusza, są rzeczy ważne i ważniejsze, a organizacja festiwalu nie należy ani do jednej ani do drugiej grupy.

„Reforma edukacji - czyli przystosowanie szkół do nowych warunków, obniżenie podatku PIT, likwidacja podatku do 26 roku życia i podniesienie płac nauczycielom, to wszystko spadło na ręce samorządu. Myśmy to już wcześniej mówili, że skądś te pieniądze trzeba wziąć. Trzeba było poprzesuwać [pieniądze – przyp. red.] z innych działów. Trafiło niestety na ten festiwal” – komentuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Warto wspomnieć, że instytucją zajmującą się finansami „Źródeł Pamięci” jest Teatr Maska, który ostatnimi czasy nie utrzymuje najlepszych stosunków z ratuszem. Do organizacji festiwalu potrzebne było dofinansowanie w wysokości ok. 150 tys. zł. Wątpliwości budzi również sposób w jaki dyrektor artystyczny imprezy dowiedziała się o całej sprawie.

„Domyślałam się już w czerwcu. Zaczęłam się dopytywać odnośnie mojej umowy. Od czerwca próbowałam się dopytać co się dzieje, a spotkanie odbyło się dopiero wczoraj. Do tego czasu nic nie wiedziałam” – wyjaśnia Aneta Adamska, dyrektor artystyczny festiwalu i dyrektor Teatru Przedmieście.REKLAMA

Przypomnijmy również, że w ubiegłym roku festiwal odbywał się we wrześniu. Biorąc pod uwagę „zmowę milczenia”, którą owiano jedną z najważniejszych osób „Źródeł Pamięci”, jakim jest dyrektor artystyczny, ciężko myśleć o organizacji festiwalu bez odpowiedniego zapewniania finansowego. Kolejne wątpliwości budzi również podejście miasta do cyklicznej imprezy, która wśród mieszkańców Rzeszowa cieszyła się dużą popularnością.

Ratusz utrzymuje, że nie chce rezygnować z wydarzenia, ale w tym roku nie ma najmniejszych szans na jego realizacje: „Chcemy oczywiście utrzymać ten festiwal, tylko że w tym roku już trochę za późno na organizacje, więc zostanie on przesunięty na przyszły rok” – dodaje Maciej Chłodnicki. Powstaje pytanie, czy dałoby się zorganizować „Źródła Pamięci”, kiedy informacja o braku finansowania dotarła by w czerwcu i organizatorzy mieliby czas na poszukiwanie środków zewnętrznych.

Aneta Adamska (pomysłodawca festiwalu)  wyjaśnia, że pomimo tegorocznego zamieszania, w przyszłych latach nie zamierza rezygnować z organizacji imprezy. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden fakt: „Jeżeli mnie nie będzie, to nie będzie też festiwalu” – tłumaczy dyrektorka artystyczna.


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Projekt uchwały PiS ws. korków w mieście wykreślony. Tadeusz Ferenc: „W każdym dużym mieście są korki” - Aktualności Rzeszów

Projekt uchwały PiS ws. korków w mieście wykreślony. Tadeusz Ferenc: „W każdym dużym mieście są korki”

RZESZÓW. Choć radny Marcin Fijołek próbował ratować projekt uchwały, punkt został wykreślony z porządku obrad sesji Rady Miast...

Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 ruszy początkiem przyszłego roku - Aktualności Rzeszów

Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 ruszy początkiem przyszłego roku

RZESZÓW. Prace wycenione na 8 mln zł mają ruszyć na początku przyszłego roku. ...

Nowa twarz w Radzie Miasta Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Nowa twarz w Radzie Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa dostał mandat do Sejmu....

Połączenie ul. Wierzbowej z ul. Kopisto będzie realizowane w przyszłym roku - Aktualności Rzeszów

Połączenie ul. Wierzbowej z ul. Kopisto będzie realizowane w przyszłym roku

RZESZÓW. Aktualnie MZD zajmuje się projektem całej inwestycji. ...

Kojarzysz starszego pana grające na akordeonie na ulicach Rzeszowa? Jest petycja o upamiętnienie jego postaci - Aktualności Rzeszów

Kojarzysz starszego pana grające na akordeonie na ulicach Rzeszowa? Jest petycja o upamiętnienie jego postaci

RZESZÓW. Ponad 5 tyś osób poparło petycje w sprawie upamiętnienia postaci pana Józefa. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem