Rzeszów - Sobota, 05.07.2025
Reklama

Akcja honorowego krwiodawstwa w rzeszowskiej Plazie

Dodano:

fot. Zdjęcie z profilu facebookowego CH Plaza
fot. Zdjęcie z profilu facebookowego CH Plaza
RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 6 sierpnia w rzeszowskiej Plazie odbędzie się wakacyjna akcja honorowego krwiodawstwa. Wydarzenie ma wspomóc Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w czasie największego zapotrzebowania na krew. 
 
Do tej pory w ramach akcji krwiodawca w CH Plaza Rzeszów zebrano już ponad 40 tys. ml krwi. Za każdym razem zbiórki pomagają uzupełnić zapasy RCKiK, które mogą uratować życie potrzebującym. Wakacje to szczególny czas, kiedy taka pomoc jest niezbędna. Akcja honorowego krwiodawstwa organizowana jest przy CH Plaza Rzeszów przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy oddziale rejonowym PCK w Rzeszowie.
 
Jest to kolejna akcja organizowana ze względu na braki krwi określonych grup. W ten sposób Rzeszowska Plaza wraz z partnerami chce pomóc uzupełnić zapasy, które mogą uratować życie potrzebującym. Informację o tym, która grupa krwi w tym momencie jest potrzebna najbardziej, znaleźć można na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
 
W akcji honorowego krwiodatswa mogą wziąć udział wszystkie osoby zainteresowane pomocą innym. Wystarczy w sobotę 6 sierpnia 2022 r. przyjść na parking przed wejściem głównym do Plazy (od strony al. Rejtana) i zgłosić się do specjalnego autobusu RCKiK. Akcja rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa do 15:00. 
 
Reklama
Chcesz oddać krew? Sprawdź, czy możesz!


Przed przystąpieniem do akcji należy pamiętać, że dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat. Zgłaszając się do oddania krwi bądź jej składników (osocza czy płytek krwi) musisz legitymować się dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numerem PESEL, może to być: dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Każda osoba, która decyduje się zostać honorowym dawcą krwi, powinna być zdrowa, wypoczęta oraz przed oddaniem krwi spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek, a także wypić około 1,5 litra płynów (woda mineralna, soki). W dniu poprzedzającym oddanie krwi nie należy spożywać alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów na minimum 24 godziny przed oddaniem krwi. Ciężar ciała u takiej osoby nie powinien być mniejszy niż 50 kg.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od środy zamknięty przejazd kolejowy na ul. Langiewicza. Zmiany w komunikacji miejskiej

RZESZÓW. W związku z przebudową przejazdów kolejowych w ciągu ulic Langiewicza oraz Hanasiewicza, nastąpią zmiany w komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Rozbudowa ul. Warszawskiej. Wbito symboliczną łopatę

RZESZÓW. Ul. Warszawska zyska dodatkową jezdnię, co ułatwi dojazd do autostrady A4, a także lotniska w Jasionce. Umowa na wykonanie prac jest już podpisana. Kontrakt zrealizuje firma Strabag.

Rzeszów

Ruszyła modernizacja budynku dworca PKP

RZESZÓW. Na dworcu Rzeszów Główny trwają już pierwsze prace budowlane. Budynkowi przywrócony zostanie modernistyczny charakter. Roboty mają zakończyć się pod koniec 2023 roku.

Rzeszów

Inwentaryzacja drzew w Rzeszowie. Powstanie elektroniczna baza danych

RZESZÓW. Ile jest w Rzeszowie drzew? Jakich gatunków? W jakiej są kondycji? M.in. odpowiedzi na takie pytania da inwentaryzacja dendrologiczna drzew, która rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Pierwszy w Rzeszowie totem dla rowerzystów. Na razie pilotażowo

RZESZÓW. Urządzenie zostanie zamontowane na ścieżce rowerowej na al. Powstańców Warszawy, na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Hetmańską a mostem Karpackim czyli zaporą.

Rzeszów

Policjanci i strażacy na rzeszowskiej Żwirowni

RZESZÓW. Wizyta funkcjonariuszy odbyła się w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2022”.

Rzeszów

Wiadukt czy tunel na ul. Langiewicza? Powstanie koncepcja

RZESZÓW. Ruszył przetarg na przygotowanie koncepcji budowy wielopoziomowego skrzyżowania ul. Langiewicza z linią kolejową nr 106 relacji Rzeszów Główny – Jasło. Ma być gotowa w ciągu sześciu miesięcy.

Reklama