Rzeszów - Środa, 15.07.2026
Reklama

Biała Sobota w Podkarpackim Centrum Onkologii – bezpłatne badania dla kobiet i mężczyzn

Dodano: 26.02.2026 r. / Redakcja

Na zdj. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie / Materiały USK
Na zdj. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie / Materiały USK

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zachęca kobiety i mężczyzn do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych w ramach tzw. Białej Soboty.

Podczas Białej Soboty pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji oraz badań diagnostycznych. W uzasadnionych przypadkach, na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza udzielającego porad w tym dniu, wykonane zostaną m.in.:

• mammografia,
• USG piersi,
• RTG klatki piersiowej,
• badanie poziomu markera PSA.

W wydarzeniu wezmą również udział Studenckie Koła Naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego: Żywienia Człowieka, Dietetyki, Biochemików, Science Club, Genomu, Ratownictwa Medycznego, Pielęgniarstwa, Położnictwa, Elektroradiologii, Bio-Tech, Fizjoterapii, Medycznej Mikrobiologii Molekularnej „Mikrob(i)oom” oraz Ortopedii, a także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.

Biała Sobota odbędzie się 7 marca 2026 roku, w godzinach od 09:00 do 13:00, w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie).

Reklama

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja prowadzona będzie telefonicznie pod numerem: 17 866 64 18, w dniu 3 marca 2026 roku, w godzinach od 09:00 do 13:00, do wyczerpania miejsc.

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje znaczący wzrost liczby zachorowań na nowotwory. W ciągu niespełna 30 lat liczba nowych przypadków może wzrosnąć aż o 77%, a choroba nowotworowa może zostać zdiagnozowana u co piątej osoby. Specjaliści podkreślają, że kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia ma profilaktyka oraz wczesne wykrycie choroby.

Dane Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że w Polsce co roku diagnozuje się ponad 170 tysięcy nowych przypadków nowotworów, a liczba osób żyjących z chorobą nowotworową – będących w trakcie lub po zakończeniu leczenia – zbliża się do 1 miliona 200 tysięcy. Rocznie z powodu nowotworów umiera w Polsce ponad 100 tysięcy osób. Na świecie odnotowuje się natomiast około 20 milionów nowych zachorowań oraz około 10 milionów zgonów rocznie.

– Zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce, a także regularna aktywność fizyczna mają ogromne znaczenie dla zdrowia. Jednak równie istotna jest profilaktyka. Regularne badania pozwalają wykryć chorobę na wczesnym etapie, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i powrót do pełnej aktywności życiowej i zawodowej – podkreśla lek. Patryk Hasior, po. zastępcy dyrektora ds. klinicznych i lecznictwa w USK w Rzeszowie, specjalista radioterapii onkologicznej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

84-letni mężczyzna zginął w pożarze traw

WÓLKA NIEDŻWIEDZKA. Pięć zastępów straży pożarnych gasiło pożar nieużytków w Wólce Niedźwiedzkiej. W pożarze zdarzeniu 84-letni mężczyzna.

Rzeszów

Znana marka otworzyła salon przedłużania włosów w Rzeszowie

RZESZÓW. Hollywood Hair, marka będąca liderem na polskim rynku przedłużania włosów i posiadająca własnej produkcji suplementy, kosmetyki i akcesoria do włosów, ich stylizacji i skóry głowy, otwiera w stolicy Podkarpacia swój trzynasty...

Rzeszów

Zbiórka dla rodzin poszkodowanych w pożarze domków na osiedlu Biała

RZESZÓW. Caritas Diecezji Rzeszowskiej prowadzi zbiórkę na rzecz mieszkańców domków na osiedlu Biała, którzy w sobotnim pożarze stracili dorobek życia.

Rzeszów

Dachowanie renault clio w Kamieniu. Kierowca uciekał przed policją

RZESZÓW. 40-letni mężczyzna kierujący samochodem marki renault clio, w trakcie ucieczki przed policjantami, stracił panowanie nad pojazdem i dachował. 40-latek trafił do szpitala. Z popełnione wykroczenia, uzbierał łącznie 239 punktów karnych.

Rzeszów

Pożar szeregówek na osiedlu Biała w Rzeszowie. Spłonęło siedem domów [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Służby cały czas pracują na miejscu pożaru budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej przy ul. kard. Karola Wojtyły na osiedlu Biała.

SPEED SHOW

Dwudniowy festiwal motoryzacji na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Speed Show, czyli wielkie święto motoryzacyjne już w ten weekend na miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej. Organizatorzy z Mtuning, AutoDiscover i Global Motors zapewniają, że będzie to rekordowa edycja. Pojawi się na...

JelczTour

Ostatnie wakacyjne przejazdy zabytkowym Jelczem po Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższy weekend odbędą się ostatnie wakacyjne przejazdy czerwonym Jelczem po ulicach Rzeszowa w ramach akcji pod hasłem #JelczTOUR.

Rzeszów

Przejazd pod torami na ul. Miłocińskiej już otwarty

RZESZÓW. Zakończył się remont wiaduktu kolejowego, pod którym biegnie droga łącząca ulice Miłocińską i Warszawską.

Reklama