Rzeszów - Sobota, 28.03.2026
Reklama

"Biała Sobota" w szpitalu na ul. Szopena

Dodano: 07.02.2023 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. 18 lutego 2023 roku w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) odbędzie się Biała Sobota dla kobiet i mężczyzn. Będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji.
 
Choroby nowotworowe są głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. W 2020 roku liczba zachorowań na raka wzrosła do 19,3 miliona przypadków, a rak na całym świecie przyczynił się do 10 milionów zgonów. Jednak choroba może być w pełni wyleczalna, pod warunkiem że zostanie wcześnie wykryta. Dlatego też
 
Rak w Polsce stanowi drugą przyczynę zgonów, powodując w 2019 roku 25,7% zgonów mężczyzn i 23,2% zgonów kobiet (dane pochodzą z Krajowego Rejestru Nowotworów). Stanowi on istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25–64 lat). Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet, w której od kilku lat nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, stanowiąc 31,7% zgonów młodych i 46,8% zgonów kobiet w średnim wieku.
 
– Nowotwory złośliwe rozwijają się pod wpływem wielu czynników, tłumaczy lek. Patryk Hasior, pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie. – Do głównych tzw. czynników środowiskowych należą: palenie tytoniu, otyłość, spożywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna, predyspozycje genetyczne, to tylko niektóre z nich. Szacuje się, że prawdopodobnie aż 30% przypadków nowotworów złośliwych wiąże się
z nieprawidłowym żywieniem.
Reklama
 
Zdecydowana większość najnowszych badań dotyczących nowotworów mówi o tym, że im szybciej dojdzie do wykrycia i postawienia diagnozy, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie chorego. Stąd niezwykle ważne są badania profilaktyczne.
 
Podczas Białej Soboty w USK w Rzeszowie, bezpłatnie zostaną wykonane badania między innymi: cytologia, mammografia, USG piersi, RTG klatki piersiowej i badanie laboratoryjne PSA i CA 125. Będzie można skorzystać również z konsultacji. Aby uczestniczyć w Białej Sobocie, należy wcześniej się zarejestrować pod numerem telefonu 17 866 64 00, w godzinach od 09:00 do 14:00, w dniach od 08.02.2023 roku do 15.02.2023 roku, do wyczerpania miejsc.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W grudniu otwarcie ŚDS "Niezapominajka". To pierwszy taki ośrodek w Rzeszowie

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta uchwalono powołanie Środowiskowego Domu Samopomocy „Niezapominajka”.

Rzeszów

Zbliża się szósta edycja Kongresu 590

​RZESZÓW. Szósta edycja Kongresu 590 zagości na Podkarpaciu. W planach wręczenie Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz debaty eksperckie.

Rzeszów

W nocy z soboty na niedzielę cofniemy zegarki

Znów czeka nas przestawianie zegarków. W związku ze zmianą czasu na zimowy, w nocy z soboty na niedzielę cofniemy je o godzinę.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska i Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie nawiązują współpracę

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Elektronicznych w Rzeszowie oraz porozumienie w sprawie patronatu honorowego.

Rzeszów

Znaleziono zwłoki w zalewie nad Wisłokiem. Policja ustala tożsamość

RZESZÓW. Policjanci i prokurator pracują na miejscu znalezienia ludzkich zwłok w rejonie zalewu nad Wisłokiem. Prawdopodobnie to ciało mężczyzny.

Rzeszów

20-latek zatrzymany za posiadanie marihuany

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie narkotyków. W jego piwnicy funkcjonariusze znaleźli ponad 50 g suszu marihuany.

Rzeszów

W Rzeszowie ruszyła I edycja konkursu "Miejsce przyjazne seniorom"

RZESZÓW. Organizatorzy konkursu chcą wyróżnić osoby i miejsca przyjazne seniorom. 

Rzeszów

Będą podwyżki dla urzędników miejskich?

RZESZÓW. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta poruszony został temat podwyżek dla zarabiających najniższą krajową rzeszowskich pracowników samorządowych. Szczególną uwagę zwrócono na płace pracowników żłobków.

Reklama