Reklama

Aktualności Rzeszów

Bilety papierowe na autobus miejski w Rzeszowie odejdą do lamusa?

Dodano: 13.12.2019

Bilety papierowe na autobus miejski w Rzeszowie odejdą do lamusa? - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wraz z partnerami rozpoczął instalację nowoczesnego systemu kasowników, dzięki którym za przejazd autobusem będzie można zapłacić zbliżeniowo (kartą płatniczą, telefonem lub zegarkiem) bez konieczności posiadania papierowego biletu. Pierwsze autobusy z nowoczesnymi kasownikami wyjadą już w styczniu 2020 roku.

Nowe kasowniki podobnie jak te używane dotychczas, umożliwią korzystanie z tradycyjnych biletów oraz Rzeszowskiej Karty Miejskiej. Nowością będzie możliwość opłacania przejazdu za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych lub innych urządzeń z funkcją płatności zbliżeniowych, takich jak smartfon, opaska, czy smartwatch.

Jakie korzyści?

Po wejściu do autobusu wystarczy podejść do kasownika i zbliżyć kartę płatniczą lub RKM do kasownika, który automatycznie rozpozna jej rodzaj.  Informacja o opłaceniu przejazdu jest zapisywana w systemie biletowym ZTM Rzeszów. W razie kontroli biletów posłuży ona do potwierdzenia, że pasażer posługujący się kartą, opłacił bilet uprawniający do przejazdu.

Rozwiązanie umożliwia korzystanie z ulg na przejazdy, które działają tak, jak przy dotychczasowej obsłudze karty RKM. Pasażerowie zyskają też możliwość płacenia za przejazd według inteligentnej taryfy, elastycznie dostosowującej się do trasy przejechanej przez pasażera lub czasu podróży.

Gdzie najpierw?

W pierwszej fazie wdrożenia nowe kasowniki zostaną zainstalowane w 50 pojazdach (tj. 10 x Autosan Sancity 12m, 10 x Solaris Electric 12m, 30 x Solaris Urbino 18m - przegubowy). W kolejnej fazie, która zaplanowana jest na wiosnę 2020r., nowe kasowniki pojawią się we wszystkich rzeszowskich autobusach, (60 x Mercedes Citaro 12m oraz 20 x Autosan Sancity 10m, oraz 70 autobusach MPK w Rzeszowie).REKLAMA

„ZTM Rzeszów konsekwentnie realizuje politykę wdrażania nowoczesnych rozwiązań w transporcie publicznym, mając na uwadze komfort podróży i oczekiwania pasażerów, Rzeszowian, gości i turystów. Cieszę się, że także obecne wdrożenie wpisuje się w ten postulat a jednocześnie pozwala Miastu zachować prymat lidera technologicznego” – powiedział Tomasz Wesołowski z Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

W kasowniki z funkcją płatności kartą bankową zostanie wyposażonych także 60 nowych autobusów Autosan Suncity 12m, które wejdą do eksploatacji od 2020 roku. Wszystkie autobusy z nowymi kasownikami, podobnie jak same kasowniki, będą oznakowane naklejkami z informacją o możliwości płacenia za przejazd kartą. 

Nowoczesne kasowniki dostarcza firma R&G z Mielca. Za uruchomienie i integrację systemów odpowiadają specjalistyczne firmy Solveo oraz Bee-Tech, a bezpieczeństwo płatności i sprawną obsługę transakcji gwarantuje eService . Partnerem wdrożenia jest organizacja płatnicza Visa.

Wdrożeniu inteligentnego systemu opłat za przejazdy towarzyszyć będzie kampania edukacyjno-informacyjna ZTM-u, zachęcająca pasażerów do korzystania z tego nowoczesnego i komfortowego rozwiązania. System instalowany w Rzeszowie zalicza się do najnowocześniejszych w Europie i docelowo będzie pierwszym w Polsce zastosowaniem na dużą skalę koncepcji Mass Transit Transaction.

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

25-latek, kierujący pojazdem, był tak pijany, że na alkomacie zabrakło skali - Aktualności Rzeszów

25-latek, kierujący pojazdem, był tak pijany, że na alkomacie zabrakło skali

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło w piątek przed godz. 18 w Wólce Niedźwiedzkiej. ...

Uruchomiono „Child Alert”. Zaginął 10-letni Ibrahim - Aktualności Rzeszów

Uruchomiono „Child Alert”. Zaginął 10-letni Ibrahim

RZESZÓW, POLSKA. Policjanci poszukują 10-letniego Ibrahima, uprowadzonego prawdopodobnie przez ojca, obywatela Maroka....

Nieudany debiut Zaniniego. Kolejna porażka Resovii - Aktualności Rzeszów

Nieudany debiut Zaniniego. Kolejna porażka Resovii

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów ulegli MKS-owi Będzin 2:3 w meczu 19. kolejki PlusLigi. ...

Zebrano ponad 250 tys. zł dla Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Zebrano ponad 250 tys. zł dla Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. Zbiórka to efekt dobroczynnej aukcji podczas IV Samorządowego Balu Charytatywnego. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem