Reklama

Aktualności Rzeszów

Budowa kładki kompozytowej dla rowerzystów wstrzymana. Miasto straci dofinansowanie?

Dodano: 08.11.2019

Budowa kładki kompozytowej dla rowerzystów wstrzymana. Miasto straci dofinansowanie? - Aktualności Rzeszów

fot. Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl

RZESZÓW. Miasto dwukrotnie próbowało rozstrzygnąć przetarg na budowę kładki kompozytowej dla rowerzystów przy moście Narutowicza. W obu konkursach oferty wykonawców okazały się za wysokie. Póki co w ratuszu nie zapadły żadne decyzje dotyczące przyszłości inwestycji.

„Chcemy aby most kolorowy niedługo posiadał kładkę rowerową w swoim przekroju drogowym. Budowa ścieżek rowerowych jest naszym priorytetem” – mówił Marek Ustrobiński podczas kwietniowej konferencji prasowej, której głównym tematem było ponowne uruchomienie wypożyczalni rowerów, skuterów oraz hulajnóg.

Trzy kładki w mieście

Od czasu konferencji do dnia dzisiejszego sprawa kładki kompozytowej dla rowerzystów na moście Narutowicza, która notabene miała być jedną z czterech w mieście, wciąż pozostaje tematem nierozstrzygniętym. Były dwa przetargi, nie mniej jednak żadna z prezentowanych ofert nie spełniała warunków finansowanych miasta, a decyzji w sprawie kolejnego konkursu ofert brak: „Były dwa przetargi, ale kwoty były za duże, więc przetargi unieważniono. Na chwilę obecną nie ma decyzji kiedy będzie kolejny przetarg” – wyjaśnia Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Zgodnie z dokumentacją projektową, całkowita długość kładki wynosić będzie 105 metrów, natomiast całkowita szerokość 3,8 m. Nowa droga rowerowa ma być dwustronna, tj. na jednej platformie będą dwa pasu ruchu oraz połączenia z istniejącymi ścieżkami rowerowymi. Kwota jaką miasto zarezerwowało na inwestycja wynosi 2,1 mln zł, zaś oferty oscylowały wokół 4 mln zł.REKLAMA

Zaznaczmy, wciąż mówimy o przetargu na jedną kładkę i nic nie wskazuje na to, że w przypadku przeprawy drogowej na moście przy ul. Lwowskiej, na wiadukcie Tarnobrzeskim oraz na Zaporze, gdzie również mają powstać takie ścieżki rowerowe, temat zostanie szybko rozstrzygnięty.

Dofinansowanie zagrożone?

Problem z ofertami wykonawców bądź też nieumiejętnie oszacowaną inwestycją to jedno. Kolejną newralgiczną kwestią jest upływający czas. Jeżeli miasto zbyt długo będzie zwlekać z dostosowaniem oferty do wymagań rynku, to dofinansowanie na wybudowanie kładek rowerowych może zostać wycofane. Mowa o projekcie transportowym w perspektywie finansowej UE 2014-2020 z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 – Działanie 2.1 Zrównoważony transport miejski, w którego realizacje zaangażowane jest także stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl.

„Jesteśmy zobligowani, żeby to zrealizować. Tak wynika z programu unijnego, z którego dostaliśmy to dofinansowanie na rozwój transportu zrównoważonego. Kładki były jednym z założeń tego programu. Uważam, że lepiej jest dołożyć wyższe środki i skorzystać z tego dofinansowania, które otrzymamy” – mówi Daniel Kunysz, radny Rozwoju Rzeszowa oraz prezes stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl. Zgodnie z założeniami dokumentacji projektowej przetargu, kładka na moście Narutowicza miała być gotowa do 29 listopada 2019 roku.
 

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

09.11.2019 22:47:24

~Andrzej Nowak

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Świąteczna choinka zdobi rzeszowski Rynek. Rozpoczęto montaż iluminacji - Aktualności Rzeszów

Świąteczna choinka zdobi rzeszowski Rynek. Rozpoczęto montaż iluminacji

RZESZÓW. W tym roku na iluminacje świąteczne miasto przeznaczyło prawie 1,3 mln zł....

Do końca tego roku w Rzeszowie pojawi się wypożyczalnia samochodów elektrycznych - Aktualności Rzeszów

Do końca tego roku w Rzeszowie pojawi się wypożyczalnia samochodów elektrycznych

RZESZÓW. „Taka usługa w mieście Rzeszów może obejmować 100-200 samochodów” – wyjaśnia szef 4Mobility....

Władze miasta kontynuują „walkę” z PGE Energia Ciepła. Szykuje się wizyta w Warszawie - Aktualności Rzeszów

Władze miasta kontynuują „walkę” z PGE Energia Ciepła. Szykuje się wizyta w Warszawie

RZESZÓW. Dzisiaj o godz. 12.00 zaplanowano spotkanie w Warszawie pomiędzy prezydentem Rzeszowa a Wojciechem Dąbrowskim, ...

Z terenu Olszynek zniknie bar i park linowy. Mieszkańcy skarżyli się na hałas - Aktualności Rzeszów

Z terenu Olszynek zniknie bar i park linowy. Mieszkańcy skarżyli się na hałas

RZESZÓW. Władze miasta reagują na skargi mieszkańców ul. Szopena i likwidują jeden z barów na Olszynkach. ...

Pobili i okradli mężczyznę na przystanku autobusowym dla 180 zł - Aktualności Rzeszów

Pobili i okradli mężczyznę na przystanku autobusowym dla 180 zł

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o rozbój.  ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem