Rzeszów - Czwartek, 23.04.2026
Reklama

Budowa kładki nad Strugiem w Rzeszowie. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA]

Dodano: 16.04.2026 r. / Redakcja

Budowa kładki na osiedlu Drabinianka / fot. RESinet.pl
Budowa kładki na osiedlu Drabinianka / fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Strug w Rzeszowie, która połączy ul. Jachowicza z ul. Koło. Inwestycja ma poprawić komunikację pieszą i rowerową w tej części miasta oraz wpisać się w rozwój zrównoważonej mobilności.

Budowa kładki nad rzeką Strug to pomysł mieszkańców osiedla Drabinianka. Miastu udało się zdobyć zewnętrzne dofinansowanie na realizację tej inwestycji. Kładka ułatwi m.in. dojście do szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego, a także do terenów rekreacyjnych Arkadia i otwartego niedawno nowego żłobka „Zielone Skrzaty”.

Wykonano prace przygotowawcze

Dotychczas zrealizowano szereg robót przygotowawczych. Obejmowały one m.in. odhumusowanie terenu w miejscu planowanej kładki oraz dróg dojazdowych. Przeprowadzono także prace rozbiórkowe, polegające na usunięciu elementów kolidujących z inwestycją, takich jak fragmenty nawierzchni i drobna infrastruktura. Równolegle wykonano wycinkę drzew i krzewów w obszarze objętym budową.

Powstają nasypy i infrastruktura techniczna

Wykonano dolne warstwy nasypów pod projektowane drogi dojazdowe. - Prace te stanowiły podstawę do dalszej realizacji robót konstrukcyjnych i drogowych związanych z budową kładki oraz układu komunikacyjnego – informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

Przebudowano również część infrastruktury technicznej, która kolidowała z planowaną inwestycją. Jednocześnie wykonawca przygotowuje dojazdy technologiczne i platformy robocze, które umożliwią prowadzenie kolejnych prac.

Kolejny etap: fundamenty i umocnienie rzeki

Reklama

W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie prac związanych z umocnieniem koryta rzeki Strug, m.in. poprzez montaż stalowych grodzic. Następnie wykonane zostanie posadowienie kładki na palach fundamentowych.

Jak informuje MZD w Rzeszowie, część prac będzie prowadzona w czasie planowanych wyłączeń napowietrznej linii energetycznej, która koliduje z inwestycją.

Jak będzie wyglądać kładka?

Kładka pieszo-rowerowa na osiedlu Drabinianka będzie miała długość blisko 37 metrów i 3 metry szerokości użytkowej, co umożliwi dwukierunkowy ruch pieszy i rowerowy. Konstrukcja będzie miała formę zespoloną – stalowe dźwigary blachownicowe z żelbetowym pomostem.

W ramach inwestycji powstaną również drogi dojazdowe oraz ścieżki pieszo-rowerowe. Droga od strony ul. Jachowicza do kładki będzie miała ponad 185 metrów długości, a ścieżka pieszo-rowerowa – ponad 150 metrów.

Wykonawca i finansowanie

Za realizację inwestycji odpowiada firma Strabag Sp. z o.o. Wartość zadania wynosi ponad 3,6 mln zł. Prace mają zakończyć się jesienią 2027 roku.

Budowa kładki została dofinansowana z projektu „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie ROF”, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Strzelali z broni śrutowej do okien domów mieszkalnych. Ponadto uszkodzili kilkanaście samochodów

RZESZÓW. Zatrzymani mężczyzni to 18- i 21-letni mieszkańcy Rzeszowa. 

Rzeszów

Nowe osiedle w Rzeszowie? Projekt uchwały pojawi się na najbliższej sesji

RZESZÓW. Radni o pomyśle będą debatować podczas wtorkowej sesji Rady Miasta. 

Rzeszów

Podawali się za funkcjonariuszy CBŚP. Ilu mieszkańców Rzeszowa udało im się oszukać?

RZESZÓW. Kilkadziesiąt tysięcy złotych straciło troje mieszkańców Rzeszowa.

Rzeszów

Kolejne zwycięstwo Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Tytuł MVP powędrował w ręce Thibaulta Rossarda.

Rzeszów

Rewitalizacja Ogrodu Miejskiego im. Solidarności do 2020 r.? Ruszył przetarg

RZESZÓW. 20 lutego ruszył przetarg na roboty budowlane w celu rewitalizacji zabytkowego Ogrodu Miejskiego im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego.

Rzeszów

Radny wskazuje 7 zagrożeń wynikających z wprowadzenia nowego regulaminu ogródków letnich

RZESZÓW. Z nowym regulaminem nie zgadza się Witold Walawender, radny Miasta Rzeszowa. 

Rzeszów

Powstaje projekt drogi łączącej ul. Kopisto z ul. Wierzbową. Będzie sygnalizacja świetlna

RZESZÓW. Przetarg na wykonanie połączenia ul. Kopisto z ul. Wierzbową ruszy dopiero w przyszłym roku.

Rzeszów

Pracownicy PRz mają pomysł na poprawę punktualności autobusów miejskich

RZESZÓW. O szczegółach pomysłu dowiemy się w trakcie seminarium „Rozwój systemów transportowych Rzeszowa”.

Reklama