Rzeszów - Czwartek, 25.06.2026
Reklama

Budowa największej inwestycji MPWiK w Rzeszowie przekroczyła półmetek

Dodano: 19.05.2026 r. / Redakcja

fot. archiwum MPWiK Rzeszów
fot. archiwum MPWiK Rzeszów

RZESZÓW. Przeprowadzono pierwsze próby szczelności nowego zbiornika retencyjnego powstającego w ramach rozbudowy oczyszczalni ścieków MPWiK. To największa inwestycja w historii spółki. Jej wartość to 226 mln zł. Prace mają zakończyć się wiosną 2027 roku.

Nowy zbiornik będzie miał pojemność 24 tys. metrów sześciennych. Jego zewnętrzne wymiary to 70 na 69 metrów, a głębokość — w zależności od miejsca — wynosi około 6 metrów. Obiekt składa się z czterech komór. Dwie z nich zostały już poddane próbie szczelności.

– Obie przeszły pozytywnie próbę trwającą 24 godziny. Polega ona na wypełnieniu komór wodą i dokładnej obserwacji pod kątem ewentualnych nieszczelności – wyjaśnia Grzegorz Liszcz, inspektor nadzoru z Działu Inwestycji MPWiK w Rzeszowie.

Obecnie trwa sprawdzanie szczelności kolejnych dwóch komór. Po zakończeniu tego etapu rozpoczną się następne prace, obejmujące m.in. budowę rurociągów technologicznych oraz montaż armatury hydraulicznej, w tym pomp i zastawek.

Zaawansowanie budowy zbiornika wynosi obecnie 55 procent. Jak informuje spółka, prace przebiegają szybciej, niż pierwotnie zakładano.

Dzięki inwestycji wydajność oczyszczalni ścieków ma wzrosnąć o 25 procent. Nowa infrastruktura – jak podkreśla Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt w MPWiK – ma zabezpieczyć potrzeby miasta na około 10–15 lat, uwzględniając tempo rozwoju Rzeszowa.

Na realizację zadania MPWiK pozyskało dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Wsparcie z FEnIKS wynosi 129,5 mln zł.

Reklama

MPWiK planuje kolejne inwestycje

To nie koniec dużych przedsięwzięć rzeszowskiego MPWiK. Na lata 2026–2028 zaplanowano m.in. bezwykopową modernizację głównej magistrali wodociągowej oraz budowę kanalizacji sanitarnej o średnicy 800 mm w rejonie ulic Tarnowskiej, Miłocińskiej, Warszawskiej i łącznika między ul. Warszawską a Lubelską.

Nowa kanalizacja ma odbierać ścieki z terenów położonych w północno-zachodniej części Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rekordowa frekwencja publiczności w hali Podpromie

RZESZÓW. W dniu wczorajszym zmagania siatkarek Developresu oglądało ponad 3 tysiące osób.

Rzeszów

5 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom podejrzanym o kradzież z marketu budowlanego

RZESZÓW. Policji w ujęciu sprawców pomogły kamery monitoringu.

Rzeszów

27. Finał WOŚP. W Rzeszowie zebrano już ponad 318 tys. zł

RZESZÓW. Aktualnie podczas 27. Finału WOŚP uzbierano 88 569 548 zł.

Rzeszów

Linia nr 48 pojedzie do Matysówki

RZESZÓW. Od 12 stycznia trasa linii zostaje wydłużona do Matysówki.

Rzeszów

Centrum Medyczne Medyk dołącza do 27. Finału WOŚP. Będą m.in. kursy pierwszej pomocy

RZESZÓW. Seniorzy będą mogli skorzystać z porad na temat zdrowia.

Rzeszów

Oto najlepsze szkoły średnie w Rzeszowie wg rankingu „Perpektywy”

RZESZÓW. Uroczyste ogłoszenie wyników 21. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019 odbyło się 10 stycznia

Rzeszów

Wypadek na ul. Krakowskiej. 58-latka trafiła do szpitala

RZESZÓW. Do wypadku doszło ok. godziny 7.40 na ul. Krakowskiej.

Reklama