Reklama

Aktualności Rzeszów

Budżet Rzeszowa w 2020 roku z wydatkami na poziomie 1,67 mld zł. Prawie 350 mln przeznaczą na inwestycje

Dodano: 18.11.2019

Budżet Rzeszowa w 2020 roku z wydatkami na poziomie 1,67 mld zł. Prawie 350 mln przeznaczą na inwestycje - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Przyszłoroczny budżet miasta wynosi 1,67 mld zł, zaś na inwestycje ratusz zamierza przeznaczyć 350 mln zł. Przyjrzyjmy się zatem jakie rozwiązania przygotowały władze miasta dla mieszkańców Rzeszowa.

Plan finansowy miasta zakłada na rok 2020 wydatki na poziomie 1 675 831 242 zł. Najwięcej z tej puli trafi na realizowanie zobowiązań związanych z oświatą i wychowaniem, prawie 481 mln zł oraz na wydatki majątkowe – ok. 350 mln zł. Na transport i łączność powędruje 275 mln zł, na rodzinę prawie 239 mln zł. Wydatki w obszarze gospodarki komunalnej i ochrony środowiska wyniosą ok. 143 mln zł, z kolei na kulturę oraz ochronę dziedzictwa narodowego zarezerwowano 52,3 mln zł.

Budowa obwodnicy południowej

Jednym z kluczowych punktów przyszłorocznego budżetu miasta Rzeszowa jest zapis uwzględniający przeznaczenie środków na budowę tzw. obwodnicy południowej. Cześć zadania pn. „Przygotowanie i realizacja budowy odcinka drogi wojewódzkiej wraz z mostem od DK 19 ul. Podkarpacka do DW 878 ul. Sikorskiego w Rzeszowie”, które będzie realizowane w 2020 roku, zostało wycenione na kwotę ok. 4,6 mln zł.

Ponadto już od kilku miesięcy wiadomo było, że ratusz przygotowuje się do realizacji Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego przy ul. Grottgera, gdzie planowana jest m.in. budowa parkingu wielopoziomowego z nowoczesnym zagospodarowaniem Placu Dworcowego, a także przebudową sąsiadującego układu komunikacyjnego. Na inwestycje, która ma się zakończyć do 2023 roku w przyszłym roku przeznaczonych zostanie 3,8 mln zł, zaś całościowy koszt inwestycji, którą miasto realizuje wraz z PKP PLK (podmiot zajmujący się przebudową budynku dworca), kosztować ma ok. 69 mln zł.

Komunikacja miejska i rozbudowa ulic

Przyszły rok to również kolejne wydatki na komunikację miejską. Do Zarządu Transportu Miejskiego trafić ma ekologiczny tabor autobusowy wyceniony na sumę 27,3 mln zł, zaś na rozbudowę lub przebudowę zatok autobusowych na terenie miasta przeznaczonych zostanie w przyszłym roku ponad 3 mln zł.  

Kolejna istotna kwestia to inwestycje stricte drogowe, wiążące się z przebudową poszczególnych ulic i tak w 2020 roku zarezerwowano środki na rozbudowę m.in. ul. Gen. Maczka (4,8 mln zł), III etap prac na ul. Jana Pawła II (3,6 mln zł), ul. Św. Rocha na odcinku od ul. Św. Marcina do granic miasta Rzeszowa (3,6 mln zł), ul. Wieniawskiego (ponad 9 mln zł), ul. Uroczej wraz z budową drogi łączącej ul. Uroczą z ul. Zaciszną (prawie 3 mln zł). Powstanie także wiele połączeń poszczególnych ulic. Te najkosztowniejsze to: połączenia Al. Armii Krajowej z ul. Dunikowskiego (3 mln zł) oraz budowa drogi łączącej ul. Kopisto z ul. Wierzbową (4 mln zł).REKLAMA

Nowe żłobki

Nie zabraknie również inwestycji w edukacje dla najmłodszych obywateli Rzeszowa. W przyszłorocznym budżecie uwzględniono środki na adaptacje budynku i wykup lokali na żłobek na os. Zawiszy (9,6 mln zł), budowę żłobka i przedszkola na os. Budziwój (ponad 250 tys. zł) i Przybyszówka (6 mln zł) i budowę żłobka a ul. Jachowicza (50 tys. zł). Dodajmy, że 4 mln zł trafi na budowę szkoły podstawowej na os. Bzianka.

Spośród wszystkich ww. obszarów wydatków, w kategorii oświata i wychowanie najwięcej środków powędruje na wynagrodzenia i składki od nich naliczane (343 mln zł). Z kolei z 350 mln zł na wydatki majątkowe należy wyróżnić dwie kategorie, które uwzględniają wsparcie dodatkowych środków europejskich (172 mln zł) oraz pozostałe inwestycje i zakupy inwestycyjne (174 mln zł). Transport i łączność to w głównej mierze wydatki na obsługę lokalnego transportu zbiorowego (135 mln zł), natomiast środki w obszarze gospodarki komunalnej i ochrony środowiska zostaną rozdysponowane w największych kwotach na gospodarkę ściekową i ochronę wód oraz gospodarkę odpadami komunalnymi.

Ostatnią uwzględnioną pozycją jest kultura oraz ochrona dziedzictwa narodowego. Kwota 52,5 mln zł trafi m.in. do teatrów (ok. 3,4 mln zł), filharmonii (140 tys. zł), domów i ośrodków kultury (8,7 mln zł), galerii i BWA (1,6 mln zł) oraz bibliotek (4 mln zł), muzeów (430 tys. zł) oraz zostanie przeznaczona na ochronę zabytków i opieki nad nimi (9,2 mln zł).

Projekt przyszłorocznego budżetu zostanie w pierwszej kolejności zaprezentowany radnym podczas najbliższej sesji rady Miasta, która odbędzie się 19 listopada.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Zobacz, jak będzie wyglądał tunel pod rondem Pobitno [WIZUALIZACJA] - Aktualności Rzeszów

Zobacz, jak będzie wyglądał tunel pod rondem Pobitno [WIZUALIZACJA]

RZESZÓW. Ratusz za projekt tunelu zapłaci 1,4 mln zł.  ...

Truskawiec dołącza do grona miast partnerskich Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Truskawiec dołącza do grona miast partnerskich Rzeszowa

RZESZÓW. Ukraińskie miasto Truskawiec zostało nowym miastem partnerskim stolicy innowacji. Umowę podpisano na Ukrainie.  ...

Bilety papierowe na autobus miejski w Rzeszowie odejdą do lamusa? - Aktualności Rzeszów

Bilety papierowe na autobus miejski w Rzeszowie odejdą do lamusa?

RZESZÓW. Pierwsze autobusy z nowoczesnymi kasownikami wyjadą już w styczniu 2020 roku. ...

Cenne zwycięstwo na wyjeździe Asseco Resovii Rzeszów - Aktualności Rzeszów

Cenne zwycięstwo na wyjeździe Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. MVP spotkania został Kawika Shoji. ...

Sprzęt do ratownictwa wodnego i ekwipunek dla ratowników górskich w rękach ukraińskich służb - Aktualności Rzeszów

Sprzęt do ratownictwa wodnego i ekwipunek dla ratowników górskich w rękach ukraińskich służb

RZESZÓW. Zacieśnia się współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi służbami ratunkowymi.  ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem