Reklama

Aktualności Rzeszów

Ceny za odbiór śmieci wzrosną od 1 marca. Radni przyjęli uchwałę

Dodano: 23.01.2020

Ceny za odbiór śmieci wzrosną od 1 marca. Radni przyjęli uchwałę - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Wyższe ceny za odbiór odpadów zaczną obowiązywać od 1 marca. Rada Miasta Rzeszowa zaakceptowała projekt uchwały, mówiący o podwyżkach. Podczas obrad nie zabrakło głosów krytyki, skierowanych w stronę władz miasta. Pomimo podwyższonych opłat stosunek wpływów do miasta do wydatków nie jest zbilansowany.

„Wyliczone wpływy, obliczone od 1 marca do końca roku, dają nam 62 mln zł. Jeżeli chodzi o koszty, one  kształtują się kwotą ponad 63 mln zł. Na dzień dzisiejszy kwota ok. 1,3 mln zł jest jak gdyby do uzupełnienia. Brakuje nam tej kwoty” – wyjaśniał podczas środowej sesji nadzwyczajnej Andrzej Gutkowski, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Środowa sesja rady miasta miała na celu przyjęcie nowego cennika za odbiór odpadów, który wejdzie w życie już od 1 marca. Zgodnie z brzmieniem uchwały, podwyżki okazują się nieuniknione, co w dużej mierze było do przewidzenia, już w momencie kiedy wiadomym było, że opłaty za odbiór odpadów w spalarni diametralnie wzrosną z 302 zł do 721 zł za tonę odpadów.

Nowe stawki za śmieci

Aktualnie, jeżeli ktoś mieszka w domu jednorodzinnym płaci 20 zł za jedną osobę, 40 zł za dwie, 55 zł za trzy, 66 zł za cztery oraz 85 zł za 5 lub więcej osób. Mieszkańcy bloku płacą odpowiednio 15 zł, 28 zł, 41 zł, 52 zł oraz 63 zł.

Od 1 marca w domu jednorodzinnym za jedną osobę zapłacimy 32 zł, za dwie osoby – 64 zł, za trzy osoby – 96 zł, za cztery osoby – 128 zł, natomiast za pięć lub więcej osób – 160 zł. W zabudowie wielolokalowej ceny analogicznie wyniosą: 27 zł, 54 zł, 81 zł, 108 zł, 135 zł. Dodajmy, że od 1 marca wszyscy mieszkańcy Rzeszowa są zobligowani do segregacji odpadów. 

„Jaka jest rola radnego?”

Po prezentacji uchwały przyszedł czas na „występy” radnych, zaczął Marcin Fijołek z Prawa i Sprawiedliwości, który krytykował działania miasta i odpowiedzialnością za podwyżki cen obarczył władze miasta.

„Nie zostało zrobione wiele, żeby zabezpieczyć miasto przed tak drastycznymi podwyżkami. Należy podkreślić, że gdyby władze miasta 10 lat temu potrafiły w sposób perspektywiczny spojrzeć na gospodarkę odpadami, to dzisiaj z całą pewnością nie mielibyśmy do czynienia z tak dużą podwyżką” – mówił szef klubu PiS.REKLAMA

Radny, odwołał się również do sytuacji, jaka panuje w Stalowej Woli, gdzie mieszkańcy płacą 13 zł za osobę. Podczas wypowiedzi Marcin Fijołek domagał się także publicznego ujawnienia struktury kosztów funkcjonowania MPGK w Rzeszowie, podmiotu odpowiedzialnego za odbiór śmieci w Rzeszowie.

„Trzeba sobie zadać pytanie: „jaka jest rola radnego?” Czy ten radny powinien być prawy, czy podstępny? Czy ten radny powinien szanować kogoś, czy szczujący na kogoś? Czy mówi prawdę, półprawdę, czy prowadzi propagandę?” – stwierdził Andrzej Gutkowski.

Po  wystąpieniu zastępcy prezydenta, głos został udzielony radnemu Rozwoju Rzeszowa, Tomaszowi Kamińskiemu, który w znany już sposób krytykował politykę prowadzoną przez PiS: „Miało być tanie Państwo, a jest tani kit i tani populizm. Miało być ekologicznie, a ten rząd ze smogiem walczy rosyjskim węglem, którego jest coraz więcej” – rozpoczynał swoje przemówienie radny. W dalszej części wypowiedzi Tomasz Kamiński mówi m.in. o zniesieniu rejonizacji oraz o tym, że miasto w miarę optymalny sposób poradziło sobie z podwyżką opłat.

Po wypowiedzi radnego z Rozwoju Rzeszowa, przewodniczący Rady Miasta (Andrzej Dec) złożył wniosek o zamknięcie dyskusji, co jedynie zwiększyło napięcie na sali sesyjnej, gdyż jego zdaniem miasto poza przyjęciem projektu uchwały nie ma żadnej alternatywy. Radni PiS byli oburzeni wnioskiem Andrzeja Deca.

Za zamknięciem dyskusji było 13 radnych z Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej, natomiast głos przeciw oddali radni PiS oraz Witold Walawender i Bogusław Sak z Rozwoju Rzeszowa. Większością głosów dyskusja została zamknięta i radni przeszli do głosowania nad całym projektem uchwały, który został przyjęty dzięki 15 głosom radnych z RR i PO. Przeciwko głosowało 8 radnych PiS, a od głosu wstrzymał się Witold Walawender.

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Teatr im. Wandy Siemaszkowej szyje maseczki - Aktualności Rzeszów

Teatr im. Wandy Siemaszkowej szyje maseczki

RZESZÓW. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie włączył się w akcję "Maseczki dla Łańcuta”. Krawcowe szyją maseczki z ma...

Specjalny lot z Włoch do Rzeszowa. Pasażerowie odbędą kwarantannę w Bieszczadach - Aktualności Rzeszów

Specjalny lot z Włoch do Rzeszowa. Pasażerowie odbędą kwarantannę w Bieszczadach

RZESZÓW. 7 kwietnia z Mediolanu i Rzymu do Rzeszowa przyleci 100-osobowa grupa Polaków....

Uderzył w radiowóz zabezpieczający miejsce wypadku. Odmówił badania alkomatem - Aktualności Rzeszów

Uderzył w radiowóz zabezpieczający miejsce wypadku. Odmówił badania alkomatem

Podczas zabezpieczenia przez Policjantów miejsca wypadku, do którego doszło w Rudnej Małej, w policyjny samochód uderzy...

4 sklepy LIDL w Rzeszowie czynne całodobowo - Aktualności Rzeszów

4 sklepy LIDL w Rzeszowie czynne całodobowo

RZESZÓW. Kolejne ułatwienia dla klientów sklepów sieci LIDL. ...

Zwierzaki z fundacji Felineus potrzebują pomocy - Aktualności Rzeszów

Zwierzaki z fundacji Felineus potrzebują pomocy

RZESZÓW. Fundacja dla bezdomnych zwierząt Felineus, zwraca się z prośbą o pomoc dla swoich podopiecznych. Potrzebna jest karma, żwire...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem