Rzeszów - Poniedziałek, 15.09.2025
Reklama

Chcą przenieść Dzwon Niepodległości na Plac Farny

Dodano: 30.01.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, radni Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali wniosek jaki na ich ręce złożył Związek Strzelecki Strzelec, dotyczący ulokowania Dzwonu Niepodległości na placu Farnym. Tadeusz Ferenc: „myślę, że taka propozycja powinna wyjść od marszałka”.

Fakt ustanowienia przez Samorząd Województwa Podkarpackiego rok 2019, rokiem płk. Leopolda Lisa-Kuli ściśle wiąże się z propozycją jaką radni otrzymali od Związku Strzeleckiego „Strzelec” i zaprezentowali podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, gdyż zdaniem radnego Marcina Fijołka mógłby być oficjalnie zaprezentowany w dniu jego urodzin.

„Propozycja „Strzelca” wiąże się z możliwością wybudowania czegoś w rodzaju łuku niepodległości” – mówił Marcin Fijołek, szef klubu PiS. Czego dokładnie dotyczy pomysł? Chodzi o przeniesienie Dzwonu Niepodległości, który aktualnie znajduje się pod Urzędem Marszałkowskim, na plac Farny i stworzenie jakiejś określonej przestrzeni dla niego.
Reklama
„Dzwon poprawi atrakcyjność przestrzeni miasta w rejonie placu Farnego” – dodaje Fijołek.

Jak na ten pomysł zareagował Tadeusz Ferenc? W zasadzie przychylnie, choć zaznaczył, że tego typu inicjatywa powinna wyjść od marszałka: „Myślę, że ta propozycja powinna wyjść od marszałka. Jeżeli będzie taka propozycja, to ja się chętnie zgodzę, tym bardziej, że mam nadzieję uderzyć w ten dzwon” – mówił Tadeusz Ferenc.

Warto przypomnieć, że Dzwon Niepodległości powstał w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Po raz pierwszy wybrzmiał 11 listopada właśnie na placu Farnym z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowski Dzień Kobiet. Autobus pełen niespodzianek i inne atrakcje

RZESZÓW. Estrada Rzeszowa oraz rzeszowskie instytucje kultury przygotowały z okazji Dnia Kobiet kilka niespodzianek.

Rzeszów

Strefa płatnego parkowania w szpitalu "na górce"

RZESZÓW. Płatne parkowanie zacznie obowiązywać od 1 marca 2023 r. 

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto Centrum Edukacji Zdalnej dla młodzieży z Ukrainy

RZESZÓW. To miejsce, w którym ukraińskie dzieci połączą się ze swoimi szkołami.

Rzeszów

Koniec utrudnień na ul. 9 Dywizji Piechoty w Rzeszowie

RZESZÓW. Zakończyły się prace przy odtworzeniu nawierzchni ul. 9 Dywizji Piechoty. Ruch pojazdów odbywa się tam już bez utrudnień.

Rzeszów

Z Rzeszowa do Rzymu samolotem

RZESZÓW/JASIONKA. Od 10 czerwca 2023 roku, z podrzeszowskiego lotniska będzie można polecieć do stolicy Włoch. Połączenie będzie realizował Wizz Air.

Rzeszów

"Drabina do Nieba" - nowy rzeszowski pomnik stanie przy ul. Krakowskiej

RZESZÓW. 20-metrowy monument ma być gotowy do końca czerwca br.

Rzeszów

Rekrutacja na semestr letni Akademii 50+

RZESZÓW. Akademia 50+ działająca w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, prowadzi rekrutację na semestr letni. Chętni mogą zgłaszać się do 27 lutego.

Rzeszów

W Rzeszowie powstaną nowe wiaty rowerowe

RZESZÓW. Powstanie ich pięć. Mają być modułowe, tak aby w przyszłości mogły zostać rozbudowane. W każdej z nich znajdzie się miejsce przynajmniej dla 35 rowerów.

Reklama